Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat

Poučení z výsledku eurovoleb na „národně konzervativní scéně“ vedlo k apelu na zahlazování křivd a spojování menších stran. Sněmovní SPD chce jít do zářijových krajských voleb v koalicích s jinými podobně smýšlejícími subjekty, jak pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál potvrdil místopředseda Radim Fiala. Navzdory dřívějším sporům bude SPD v některých krajích kandidovat s PRO Jindřicha Rajchla, Svobodnými či opět s Trikolorou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomio Okamura a Jindřich Rajchl

Tomio Okamura a Jindřich Rajchl | Zdroj: Koláž iROZHLAS
Přehrát

00:00 / 00:00

Okamurova SPD a Rajchlovo PRO si k sobě hledají cestu. V některých krajích budou společně kandidovat

Jen pár týdnů po volbách do Evropského parlamentu už strany horečně ladí taktiku i kandidátky pro krajské volby, které proběhnou na konci září.

Okamurovi tekly nervy, tím nám pomohl. Ukázal, že mu jde jen o sebe, říká šéf Motoristů Macinka

Číst článek

Inspirováni úspěchem koalic Stačilo! (KSČM, SD-SN a ČSNS) a Přísahy s Motoristy si nyní strany, které se označují za národně konzervativní či vlastenecké, vyhodnotily, že krajské volby budou pro test nových spojenectví ideální přípravou před volbami do Poslanecké sněmovny v příštím roce.

„Že se dnes SPD a PRO spojují, je přímou reakcí na úspěch koalice Stačilo! v eurovolbách, ta může v krajských volbách být pro SPD primární hrozbou prakticky ve všech krajích. Hrozbu odlivu hlasů tímto směrem vnímám jako o něco větší než úspěch Přísahy a Motoristů,“ říká Aleš Michal z Institutu politologických studií FSV UK.

Ostatně minulé krajské volby v roce 2020 stranám současné vládní koalice posloužily úplně stejně. Vyzkoušely si různé formáty spolupráce, stejně jako to letos plánuje SPD, Trikolora, PRO, Svobodní a další.

‚Vlastenecká‘ čtyřkoalice

Po spolupráci už měsíce volá hlavně předseda PRO Jindřich Rajchl. Zatímco před evropskými volbami nebyl v SPD vyslyšen, po odlivu voličů od Okamurova hnutí se vše změnilo.

Volič SPD nemá rád Evropskou unii do té míry, že k volbám nepřišel, vysvětluje Tomio Okamura

Číst článek

„Výsledky voleb jsou pro nás všechny politiky na národně konzervativní scéně ponaučením. Měli bychom odložit všechny rozpory a postavit národně konzervativní Spolu. Obdobu toho, co dokázali oni,“ burcoval Rajchl s tím, že je třeba přestat řešit malichernosti.

Jeho lamentování našlo úrodnou půdu. Celostátní grémium SPD si eurovolby vyhodnotilo a doporučilo svým krajským organizacím, aby se pro zářijové volby pokud možno spojily s jinými národně konzervativně smýšlejícími stranami a vytvořily s nimi koalice.

„V mém Olomouckém kraji jsme se spojili do čtyřkoalice SPD, Trikolora, PRO a Svobodní. Pokud získáme ještě nějaké nezávislé osobnosti, tak bychom je na kandidátku chtěli také,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál místopředseda SPD Radim Fiala.

Klíčovým argumentem pro spojení národních konzervativců je snaha minimalizovat propadlé hlasy. Tak jako se to stalo s milionem voličů ve sněmovních volbách 2021.

„Je naší povinností tyto hlasy spojovat a jít proti vládní pětikoalici,“ říká druhý muž SPD Fiala.

Podle politologa Michala je spolupráce Okamury s Rajchlem logickým vyústěním výsledků eurovoleb. „SPD nastoupila sestupnou trajektorii a hrozí jí, že se do izolace dostane i na úrovni Evropského parlamentu. I v českém prostředí se začíná objevovat konkurence, která má sílu nabourat její dominantní roli v rámci tzv. vlastenecké scény.“

Kosti minulosti

Tradičním problémem, na který tyto strany v minulosti narážely, je vnitřní rozhádanost a nekompatibilní ega jednotlivých lídrů.

Z blšanských chmelnic na zaplněný Václavák. Rajchlova minulost je plná kontroverzních vazeb

Číst článek

„V tomto politickém prostoru, který byl dlouhodobě roztříštěný až atomizovaný a kde vznikaly a zanikaly strany prakticky v závislosti na individuálních rozhodnutích lidí tíhnoucích k autokratickému stylu, je snaha o spojování braná jako pozitivní hodnota, něco, co je dlouhodobě žádoucí,“ popsal politolog Michal.

„Tomio Okamura se něčemu takovému roky bránil, protože mu v rámci stranického systému jednoduše nerostla konkurence. To už teď tak není a je třeba změnit strategii,“ dovysvětlil.

Zmíněné strany už mají za sebou spory, které je v minulosti několikrát rozdělily.

Rajchl byl členem Trikolory, v roce 2022 z ní odešel a založil si své PRO, Okamura si na podzim 2021 na facebooku zablokoval šéfa Svobodných Libora Vondráčka a z Trikolory chtěl přetáhnout do své SPD Václava Klause mladšího. A například poté, co ve sněmovních volbách 2021 kandidovali Svobodní společně s Trikolorou, se za tuto spolupráci oficiálně omluvili.

„Hnutí Trikolora se však v posledních měsících programově transformovalo natolik neslučitelně s naší stranou, že naše tehdejší spojení poškozuje značku Svobodní.“

Svobodní (20. 1. 2023)

Vztahy mezi SPD a Trikolorou se zlepšily natolik, že spolu nejdříve v roce 2022 šly do komunálních voleb a před rokem podepsaly memorandum o spolupráci pro evropské, senátní i krajské volby. Šlo tehdy částečně o reakci na nově vzniklé Rajchlovo PRO, se kterým SPD spolupracovat nechtěla.

To se ale teď mění a zdá se, že kvůli tomu dokonce SPD mění svůj dříve jasný postoj k referendu o EU.

Vztah k EU

Rajchl v jednom ze svých nedávných videí zmínil, že mezi programy PRO a SPD je obrovský průnik, a kde není, je připraven k jakýmkoliv kompromisům. Tím největším rozdílem je vztah k českému členství v Evropské unii.

Referendum si Češi nepřejí, nad Unií ještě ‚nezlomili hůl‘. Zároveň ani nechtějí další evropskou integraci

Číst článek

Od okamžiku, kdy se z PRO před více než rokem stal relevantní politický subjekt s přibližně tříprocentní podporou měřenou v průzkumech renomovaných agentur, začal Okamura na Rajchla útočit a zdůrazňovat odlišný pohled na EU. Zatímco SPD deklaruje, že chce za pomoci referenda vystoupit, PRO chce zůstat a změnit Unii zevnitř.

„V kampani pro eurovolby jsme měli hesla jako referendum o Evropské unii, to ale nutně neznamená referendum o vystoupení, znamená to třeba referendum o setrvání, referendum o migračním paktu, referendum o euru, referendum o Green Dealu,“ vyjmenoval Radim Fiala.

„Zatím to vypadá, že se s Evropskou unií bude dát pohnout směrem, že by byla bez těchto nesmyslů,“ potvrdil změnu postoje SPD.

Jen před pár týdny přitom Okamura opakoval možnost „referenda o vystoupení z EU“. Ostatně tak, jako po celou dobu existence SPD.

„Jaký je hlavní zásadní rozdíl mezi SPD a hnutím Přísaha a Motoristé sobě pana Turka a stranou PRO pana Rajchla? Hlavní rozdíl je jednoduchý. Oni chtějí, aby Česká republika zůstala členem EU, zatímco SPD jako jediné prosazuje referendum včetně možnosti referenda o vystoupení z Evropské unie,“ říkal Okamura krátce před eurovolbami.

Zatímco nyní Rajchl SPD brání a spolupráci si přeje, má za sebou celou řadu momentů, kdy se vůči Okamurovi vymezil. Řekl, že ho „nemá rád“ nebo že je „největší brzdou integrace vlasteneckých stran“.

„Okamura si jede svoje. Už několik let. Přesně ví, kam cílí a nic jiného ho nezajímá. Nemám ho rád, protože vím, o co mu ve skutečnosti jde, ale to, co dělá, dělá prostě dobře. “

Jindřich Rajchl (27. 9. 2021)

„Vy se bohužel nesnažíte o integraci, nýbrž pouze a jedině o zničení své konkurence a přetažení voličů na svoji stranu. Nedá mi, než abych konstatoval, že největší překážkou a brzdou jakékoliv integrace vlasteneckých stran jste právě Vy osobně.“

Jindřich Rajchl (21. 10. 2021)

Dilema Svobodných

Menší podobně smýšlející stranou, která v eurovolbách zůstala za očekáváním, jsou i Svobodní.

Velké opoziční přeskupení? Eurovolby odstartovaly konkurz na budoucí nevěstu pro Babišovo ANO

Číst článek

Její předseda Libor Vondráček vloni pro iROZHLAS.cz s odkazem na přesun jejich zakladatele a bývalého předsedy Petra Macha k SPD řekl, že nemá pro jeho cestu pochopení a že společné kandidátky s SPD Svobodní dělat nebudou. „Nikdy to nebylo na stole, nikdy jsme to neřešili, a dokud budu předseda, řešit to určitě nebudeme.“

Ke společné kandidatuře s SPD, PRO a Trikolorou v Olomouckém kraji nyní šéf Svobodných říká, že komunální a regionální volby nejsou v gesci předsednictva strany.

„Pokud v Olomouckém kraji považují naši členové spolupráci s SPD za nejlepší možnost účasti v krajských volbách, určitě k tomu mají dobré důvody a já nebudu mít problém jim takovou kandidátku podepsat. Za mě se tedy vůbec nic nezměnilo, protože jsem loni mluvil o celostátních volbách, které organizuje republikové předsednictvo,“ vysvětlil Vondráček v aktuálním vyjádření.

V letošním stanovisku Svobodní uvedli, že se zaměřují na evropské a senátní volby, protože mají silné pochybnosti o smysluplnosti českého krajského zřízení.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme