Nemocnice by před viry mohl chránit ‚ostnatý drát‘. Antivirová nanotechnologie se inspirovala u vážek
Vědecké týmy z Univerzity Rovira i Virgiliho ve Španělsku a australské RMIT vyvinuly nový nanomateriál, který by měl proti virům fungovat podobně jako ostnatý drát proti nezvaným návštěvníkům. Otestovali ho na čtveřici virů typu HPIV, které způsobují parachřipku. Toto onemocnění často napadá malé děti a zejména v rozvojových zemích pro ně bývá i smrtelné. Vakcína neexistuje, ochrana v porodnicích a dětských nemocnicích by byla velmi potřebná.
Nový materiál vypadá pod elektronovým mikroskopem trochu jako fakírské lože z hřebíků, na které se viry doslova napíchnou. Tím se poškodí jejich struktura a během pár hodin se rozpadnou. Do šesti hodin jich zmizí celých 96 procent.
Poslechněte si rozhovor s redaktorem Jakubem Luckým o nové antivirové nanotechnologii
Ostny jsou dva nanometry silné a do šířky běžného lidského vlasu by se jich tedy vešlo asi 30 tisíc. Právě díky těmto téměř nepostřehnutelným rozměrům se na ně miniaturní viry mohou napíchnout.
Technologie, která spočívá v úpravě povrchu tak, aby byl pro mikroby nepříznivý, není úplně nová. Dosud se ale využívala zejména proti bakteriím, konkrétně třeba proti superbakteriím rezistentním vůči antibiotikům.
Teprve teď se ale vědcům podařilo najít podobný materiál, který funguje i proti virům.
Jde o tenkou vrstvu křemíku, která se používá třeba i pro výrobu počítačových čipů. Do ní pak vědci pomocí plazmy vypalují mikroskopické ostny.
Podobnou ochranu mají na svých křídlech i vážky. Jde o jakési výčnělky schopné likvidovat bakterie, a tím křídla hmyzu chránit.