Hymna jenom pro někoho? Nová verze státní skladby dál prohlubuje na Slovensku příkopy
Slováci dostali novou verzi státní hymny. Nové aranžmá je pompéznější, tempo pomalejší, v posledních taktech zazní i fujara. Problém ale není ani tak nové provedení, jako slova autora Oskara Rózsy, který prohlásil, že tato hymna není pro všechny. „Národ by se měl s hymnou identifikovat. Nastavení, že je jen pro některé Slováky, je tedy přinejmenším zvláštní,“ říká v pořadu Jak to vidí... na Dvojce politoložka Vladimíra Dvořáková.
Novou verzi státní hymny, kterou nahrála slovenská filharmonie, si objednalo ministerstvo kultury pod vedením Martiny Šimkovičové ze Slovenské národní strany. Skladbu, která má nyní instrumentální úvod a končí tóny fujary, však od začátku provázejí kontroverze. Trnem v oku je nejenom vysoký honorář pro autora úpravy, dirigenta a hudebníka Oskara Rózsu, ale i jeho slova na adresu kritiků, že tato hymna není pro ně.
Identifikace národa
„Přiznám se, že i ve mně jako v rozeném Čechoslovákovi, který znal obě části československé hymny, vyvolává nová verze rozpaky. Pomalé tempo je nezvyklé. Ještě nezvyklejší je ale říci, že hymna není pro všechny Slováky,“ říká s údivem v pořadu Jak to vidí... ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT politoložka Vladimíra Dvořáková.
I hymna samozřejmě podle ní může procházet určitou modernizací, což byl ostatně i argument Rózsy pro změnu, kterému původní verze zněla příliš jako dechovka. Určovat však, komu národní skladba patří, a pro koho není, je jen těžko představitelné. Přesto se to na Slovensku nyní děje.
„I česká hymna prošla změnou a není uváděna tak, jak se původně předváděla ve Fidlovačce. Podstatné je, že národ by se měl s hymnou identifikovat. Nastavení, že je jen pro některé Slováky, a pro jiné není, je tedy přinejmenším zvláštní a kritika je oprávněná. Z hudebního hlediska jde jistě o monumentální dílo, které ale působí i navzdory roztomilé fujaře odcizeně,“ míní Dvořáková.
Netransparentní jako resort kultury
Celá záležitost tak podle politoložky odpovídá celkové situaci ministerstva kultury a fungování a obsazování kulturních institucí na Slovensku, kdy dochází k velmi netransparentním proměnám. A bohužel i nová verze slovenské hymny vznikla netransparentně bez jakékoli veřejné diskuse.
Nová úprava slovenské hymny vzbuzuje kontroverze. Zní majestátněji, mnozí ji ale nepovažují za svou
Číst článek
„Jakýkoli zásah do státní hymny vždycky vyvolává napětí. U nové verze ale vadí i menší srozumitelnost slovům. Lidé samozřejmě tuší, co tam má být, ale nesrozumitelnost je sama o sobě problém, což nahrává diskusím o tom, jestli to byla sabotáž nebo jestli je to tím, jak je to vlastně celé ve slovenské společnosti nastavené...,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.