Bývalý poslanec si odpykává tříletý trest vězení. Vinu od počátku odmítal, zpochybňoval věrohodnost dívek. Feri má ještě možnost podat ústavní stížnost.
Feri by se teoreticky mohl obrátit ještě se stížností na Ústavní soud. Musel by však argumentovat porušením svých základních práv. Zásahy ústavních soudců do trestních kauz jsou spíše výjimečné.
Kauza exposlance Dominika Feriho se přesune před Evropský soud pro lidská práva. Advokát Pavel Uhl tam podal stížnost za čtyři ženy, jejichž případy nepřipustil k projednání ani Ústavní soud.
Odvolací soud rozsudek potvrdil v dubnu a nepovažoval nepodmíněný trest vězení za nepřiměřeně přísný. Připomněl, že Ferimu hrozilo dva až deset let odnětí svobody.
Soud zjistil, že resort spravedlnosti během odvolání rozhodl bez toho, aby si vyžádal k případu celý spis. Nerozhodoval tak na základě úplných informací a jeho rozhodnutí není přezkoumatelné.
Feri v odvolání u Městského soudu v Praze dva ze skutků popřel, třetí označil za dobrovolný sex. Obvodnímu soudu vyčetl například to, že nepředvolal jím navržené svědky.
Server Tn.cz uvedl, že Feri se dostavil do vězení v pondělí odpoledne. Jiný zdroj ale uvedl, že se tak stalo již dříve. Lhůta k nástupu by Ferimu vypršela během několika dní.
Lze předpokládat, že stanovená nástupní věznice bude v Teplicích podle místa Feriho trvalého bydliště. Může se ale dostavit do jakékoliv věznice v Česku – důležité je, aby dodržel určenou lhůtu.
Dominik Feri od začátku vinu odmítal, soud ho ale na konci dubna i tak poslal pravomocně do vězení. Bývalý politik tehdy řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu. To ale nemá odkladný účinek.
Odvolací senát v čele s Liborem Vávrou potvrdil prvoinstanční rozsudek nad Dominikem Ferim. Ve vězení by tak měl strávit tři roky za dvě znásilnění a jeden pokus o něj.
Ústavní soudce Jan Svatoň ještě nerozhodl o ústavní stížnosti pěti dívek, které nebyly zařazeny do trestního stíhání exposlance Feriho. Svatoň, který na soudu působí již rok, vydal jediný nález.
„Klientky přijímají podstatu rozsudku s dobrými pocity. Ulevilo se jim, že došlo ke společenskému pojmenování, že soud vyslovil vinu obžalovaného,“ řekla Hořejší. Nesouhlasí ale s výší odškodnění.
„Ve chvíli, kdy tam je sebemenší pochybnost, tak se oběť uzavře a už to nikomu neřekne,“ upozorňuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus moderátorka České televize Martina Hynková Vrbová.
Exposlanec Dominik Feri podle nepravomocného verdiktu znásilnil dvě dívky a provinil se i jedním pokusem o znásilnění. Do vězení má jít na tři roky a ženám má zaplatit odškodné.
„Myslím, že v Česku máme pětistupňovou soudní soustavu. Nad okresními, krajskými, vrchními soudy a Nejvyšším soudem máme ještě Facebook,“ poznamenává David Klimeš.
Když soudkyně vyřkla, že Feri má jít do vězení, rozbrečela jsem se vděkem, že chování obětí s možnými stopami hysterie, zmatečnosti, pláče, výpadků paměti či nelogičnosti neoslabují jejich výpovědi.
Dvakrát byl ministrem zahraničí, založil a vedl politickou stranu TOP 09. Známé jsou především jeho výroky o česko-německých vztazích, kdy třeba o poválečném odsunu mluvil jako o vyhnání.
Největší soukromá televize Nova odvysílala na svém serveru TN.cz rozsudek nad Dominikem Ferim v přímém přenosu. Zazněly tak i osobní údaje jeho obětí, které znásilnil nebo se je pokusil znásilnit.
Jednání Feriho během soudu, jeho napadání poškozených, řetězená viktimizace, pokusy o další retraumatizaci obětí – to vše bylo morálně za hranou. A ani osvobozující rozsudek by na tom nic nezměnil.