Jelínkovu žádost soudní senát projednal při hlavním líčení, během kterého zjišťuje, zda si advokát objednal vraždu zmizelého královéhradeckého podnikatele a otce Jelínkova vnuka Pavla M.
Kromě Zorikova je na tuzemském sankčním seznamu zařazena i jeho bývalá manželka. Finanční analytický úřad jim už dřív zajistil majetek za zhruba sto milionů korun.
Kauza exposlance Dominika Feriho se přesune před Evropský soud pro lidská práva. Advokát Pavel Uhl tam podal stížnost za čtyři ženy, jejichž případy nepřipustil k projednání ani Ústavní soud.
Cimický sám v minulosti vinu popřel. Jeho obhajoba tvrdí, že většina žalovaných skutků je promlčená. „Je to v těchto případech poměrně běžná obhajoba,“ vysvětlila advokátka Martina Houžvová.
Cimický podle obžaloby osahával nebo jinak sexuálně obtěžoval různé ženy. Mezi oběti mají patřit jeho pacientky, studentky nebo třeba novinářka Martina Hynková Vrbová.
Policie nakonec spáchání trestného činu nezjistila. Hrad se se závěry spokojil a dále se věcí zabývat nebude. Policie zkoumala například platby za Mynářovo trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou.
Ministerstvo spravedlnosti podnět podle mluvčího Michala Pleskota odložilo proto, aby jeho závěry neovlivňovaly soudce. Firma Inženýring dopravních staveb podala proti usnesení správní žalobu.
V případě, že odvolání soudce odmítne, tak by se spor o překažený obchod s krevní plazmou mohl přiblížit ke konci. Na rozhodnutí čeká otázka, komu přesně bude stát platit miliardové odškodné.
Hlava státu vetovala vládní předlohu se zdůvodněním, že zrušení laických přísedících v tak velkém rozsahu, včetně trestních kauz na okresních soudech, měl předcházet důkladnější rozbor.
V americkém justičním systému mají porotu, v Česku zastupují laický prvek u soudů přísedící. Mají takzvaní soudci z lidu dál spolurozhodovat většinu sporů?
„V důsledky stávky bude omezeno odesílání pošty, sepisování podání, zapisování nových věcí. Toto může zákonitě vést k prodloužení lhůt od jinak obvyklého stavu,“ uvedl mluvčí Aleš Cimbala.
Lidé v minulosti stíhaní v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik žádali po státu odškodné 142 milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti a soudy jim zatím přiznaly 16 milionů.
Po důkazech a výslechu bezpečnostního ředitele operátora T-Mobile Jakuba Ludvíka, který o blokaci ve firmě rozhodl, nařídil soudce Radovan Kulhánek vypracování dvou znaleckých posudků.
Protesty svolaly odbory po jednání s ministry spravedlnosti a financí. A to i přesto, že zástupci vlády nabídli navýšení na všech soudních pozicích v průměru na více než 41 tisíc korun.
Tuši si vyslechl souhrnný trest 19 měsíců vězení za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka a výtržnictví před domem evolučního biologa Jaroslava Flegra během koronavirové pandemie.
Převážně na pozicích, které jsou špatně placeny, se zaměstnanci střídají rychle. Stát to stojí peníze, protože musí zaměstnance zapracovat, uvedla předsedkyně Odborového svazu justice.
V úterý na začátku jednání nebylo jasné, zda se Pelicot u soudu objeví. Soudní lékaři se však shodli, že je muž po zdravotní i psychické stránce účasti i výpovědi schopen.
Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.
Chlapce, kterého znal, napadl v podvečer 4. ledna mezi kolejišti mimo nástupní místa hlavního železničního nádraží v Hradci Králové. Kuchyňským nožem mu zasadil 25 bodnořezných ran.
Žiga byl podezřelý z toho, že v roce 2016, kdy ještě působil ve Ficově straně Směr-sociální demokracie, podplatil soudkyni nejvyššího soudu. Policie ho obvinila v roce 2020.
Obžalovaný byl držitelem licence národního horského průvodce, pro organizaci podobné akce v zahraničí však byla jeho kvalifikace nedostatečná. Jeho kolega neměl licenci žádnou.
Krajský soud v Hradci Králové už přešel k závěrečným návrhům v kauze převaděčů nelegálních migrantů. Největší odhalená skupina v Česku převezla do evropských zemí na dva tisíce běženců.
Organizovaný gang, který do Česka a dalších zemí Evropské unie převedl v letech 2021 až 2023 na dva tisíce převážně tureckých Kurdů, si za své služby nechával platit vysoké částky.
Podle zveřejněného verdiktu Mynářova firma v žádosti o dotaci nic netajila, jak konstatoval prvoinstanční verdikt. „Jsem rád, že zvítězila pravda,“ zhodnotil rozhodnutí kasačního soudu Mynář.