Stát zaplatil 16 milionů korun na odškodném lidem stíhaným v jízdenkové kauze. Chtěli ale o dost víc

Ministerstvo spravedlnosti zatím vyplatilo téměř 16,2 milionu korun na odškodném lidem, které policie a státní zastupitelství stíhalo v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Soud je následně osvobodil. Radiožurnál získal údaje pomocí informačního zákona. Z dokumentů plyne, že 17 lidí včetně lobbisty Ivo Rittiga nebo někdejších manažerů dopravního podniku původně požadovalo po státu celkem 142 milionů korun. 

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák (vlevo) a lobbista Ivo Rittig

Bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák (vlevo) a lobbista Ivo Rittig | Foto: iROZHLAS.cz | Zdroj: Český rozhlas

Odškodné 990 tisíc stačí, rozhodl v půlce září Městský soud v Praze o žalobě lobbisty Ivo Rittiga. Někdejší vlivný zákulisní hráč požadoval po státu 5,8 milionu korun za nezákonné stíhání v takzvané jízdenkové kauze. 

Odvolací soud pravomocně zamítl žalobu Rittiga o odškodnění kvůli jízdenkové kauze

Číst článek

A nebyl jediný. Celkem se takto státu s nároky na odškodnění kvůli deset let starému případu přihlásilo 17 lidí. Byl mezi nimi Rittig, několik jeho někdejších blízkých spolupracovníků, ale také exředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Za způsobenou újmu trestním stíháním a vynaložené náklady na advokáty požadovali od státu zaplatit celkem 142 milionů korun.

Vyplývá to z údajů, které od ministerstva spravedlnosti získal Radiožurnál pomocí informačního zákona. Data ukazují, že většiny z požadované sumy se žadatelé nedočkali. Ministerstvo jim doposud mimosoudně či po rozhodnutí soudů vyplatilo 16,2 milionu korun. Velká část sporů je pravomocně ukončena.

Rittigův advokát Vlastimil Rampula například po zářijovém jednání u městského soudu řekl, že si nemyslí, že by jeho klient chtěl ve sporu ještě pokračovat. Udělal za celou věcí tlustou čáru a věnuje se dalším aktivitám, poznamenal advokát.

(Ne)úspěch státu

Poskytnuté údaje také ukazují, že většinu z přiznané náhrady škody zaplatilo ministerstvo už v rámci mimosoudního jednání. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky se u soudů obvykle řeší pouze drobnější části nároků, na kterých se strany neshodly. Vnímáme, že poměr 16 milionů versus 142 požadovaných je jasným úspěchem státu, řekl Radiožurnálu Řepka.

Klíčový svědek z Rittigovy kauzy vysoudil ‚mimořádně vysoké‘ odškodnění za nezákonné trestní stíhání

Číst článek

S tím nesouhlasí například advokát Aleš Rozehnal, kterého policie v jízdenkové kauze stíhala pět let. Soud ho nakonec, stejně jako ostatní obžalované, osvobodil. Za způsobenou újmu Rozehnal po státu požadoval dva miliony korun. Ministerstvo mu nakonec vyplatilo jako odškodné 120 tisíc korun a dalších 770 tisíc jako náklady na obhajobu. O další satisfakci se ale Rozehnal ještě soudí.

To, jak se stát chová k nespravedlivě stíhaným, je naprostá nehoráznost. V tomto případě mé trestní stíhání trvalo pět let a následně mi chce ministerstvo zaplatit nějakých 120 tisíc, řekl advokát Radiožurnálu.

Trestní stíhání je přitom takový zásah do soukromého i profesního života, obzvláště potom advokáta, že tyto částky jsou naprosto neadekvátní útrapám, které trestní stíhání přináší. Myslím, že to jen ukazuje, jak si stát váží cti a důstojnosti svých vlastních občanů, dodal.

Vězení v jiné kauze

Obžaloba v takzvané jízdenkové kauza dávala Rittigovi s Dvořákem za vinu, že se obohatili na třech zakázkách pražského dopravního podniku. První se týkala smluv, které podnik uzavřel v roce 2008 s firmou Cross Point kvůli zajištění prodeje jízdenek. Druhá pak smlouvy s papírnou Neograph na tisk jízdenek a třetí smlouvy na vznik elektronické jízdenky se společností Crowsnest.

Státní zástupce Adam Borgula tvrdil, že všechny tyto zakázky byly zmanipulované a dopravní podnik kvůli tomu přišel nejméně o 457 milionu korun. Nic takového se ale podle soudu nepodařilo prokázat.

Další případ v kauze Pandora Papers. Podle Investigace.cz se v nich objevuje Rittig a další

Číst článek

Ve všech třech případech pohořely především posudky, které měly dokázat, že smlouvy na služby byly předražené a městské firmě tak vznikla škoda. Některé analýzy byly podle soudu špatně zadány: třeba marže poskytovaná u jízdenek nebyla podle něj vyšší, než je běžné u jiných dodavatelů jízdenek v Česku.

Zatímco v jízdenkové kauze byli všichni obžalovaní soudem osvobozeni a stát jim vyplatil peníze za nezákonné stíhání, někteří z těchto aktérů si nakonec vyslechli rozsudky v jiných kauzách. Například podnikatel Peter Kmeť skončil ve vězení kvůli kauze Oleo Chemical, protože podle soudu ze stejnojmenné firmy vyvedl 20 milionů korun.

Rittigův bývalý blízký spolupracovník David Michal si zase odseděl trest za účast v kauze Nemocnice na Homolce a také kvůli daňovému úniku při prodeji pozemků v Praze Hodkovičkách. Tento případ zároveň dostal do vězení dalšího z odškodněných v jízdenkové kauze Ferdinanda Überalla.

Jakub Mikel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme