Lidé v minulosti stíhaní v kauze údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik žádali po státu odškodné 142 milionů korun. Ministerstvo spravedlnosti a soudy jim zatím přiznaly 16 milionů.
Odsouzený právník David Michal, který je známý především kvůli kauzám lobbisty Ivo Rittiga, se odkladu nástupu k výkonu trestu nedočkal. Soud jeho žádost o prodloužení lhůty o 20 dní zamítl.
Lobbista Ivo Rittig, exšéf pražského podniku Martin a Dvořák a bývalý teplický politik Petr Benda jsou údajně zapojeni do případu, ve kterém si dvě panamské firmy poslaly pět milionů Kč.
Mimořádný opravný prostředek využila bývalá šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová, někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek.
Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro Dopravní podnik končilo přes zahraniční firmy právě u Rittiga a Dvořáka. Oba muži už dřív oznámili že budou po státu vymáhat odškodné.
Třetí větev kauzy spadá do období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.
„Náhrady za mé nezákonné stíhání by neměl platit stát, ale bývalý vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupkyně Dagmar Máchová,“ myslí si Vladimír Sitta, bývalý obchodní ředitel papírny Neograph.
Obžaloba tvrdila, že 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené pro pražský dopravní podnik končilo přes zahraniční firmy právě u Rittiga a Dvořáka. Odvolání státního zástupce vrchní soud zamítl.
Státní zástupce Adam Borgula nesouhlasí s nepravomocným rozsudkem, který i podruhé osvobodil všech 12 obviněných. Jeho odvolání v úterý začal řešit pražský vrchní soud.
Z dřívějších informací je zjevné, že návrh se vedle Dbalého týká jeho bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga.
Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb.
Michal je pravomocně odsouzený za podplacení někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Figuroval rovněž v některých kauzách spojených s lobbistou Ivem Rittigem.
Zákaz výkonu advokacie na pět let požadoval u soudu státní zástupce Zdeněk Matula. Soudce to však odmítl s tím, že Michal při předávání úplatků nevykonával činnost advokáta.
Dbalý je stíhán za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici o nejméně 17,8 milionu korun.
„Mohu potvrdit, že ve věci došlo ke zpětvzetí obžaloby. Pokud jde o důvody, dovolím si vás odkázat na Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ řekl České televizi Wenig.
Advokát David Michal a podnikatel Ferdinand Überall podle rozsudku úmyslně nepodali v roce 2016 u českých finančních úřadů daňové přiznání a nezaplatili daň z příjmů právnických osob.
Praha||Lenka Kabrhelová, Matěj Válek, Ondřej Franta|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Jen málokdy pachatel mimoděk napomůže ke svému usvědčení tolik, jako se to stalo v případě lékaře Vladimíra Dbalého a jeho „korupčního“ deníku. Jak se příběh odehrál a kam z něj vedou další nitky?
Ve středeční závěrečné řeči dále navrhl, aby soud Michalovi zakázal na pět let výkon advokacie a podnikateli Überallovi na stejnou dobu činnost ve statutárních orgánech firem.
Bývalému řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimírovi Dbalému hrozí až 12 let vězení. Obžaloba viní také jeho bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra.