Silniční most ve Vilémově se zřítil před deseti lety, případ stále není soudně uzavřený

Čtyři mrtví a dva zranění. To je bilance tragického pádu silničního mostu u Vilémova na Havlíčkobrodsku. Tragédie se odehrála před deseti lety, 4. září 2014 krátce před patnáctou hodinou.

Vilémov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Most se ve Vilémově zřítil během oprav v září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci, další dva byli zraněni.

Jako první byli pravomocně odsouzeni stavbyvedoucí Josef Spour a Roman Bednařík | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Původně bylo obviněných deset lidí, pro většinu z nich už celý případ po soudní stránce skončil. Pádem mostu ve Vilémově se v současné době zabývá Nejvyšší soud, na který se s dovoláním obrátil jeden z obžalovaných Michal Hejkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ tragického pádu mostu u Vilémova sleduje po celých deset let Daniel Zach

Hejkala letos na jaře, společně s dalšími třemi muži, kteří pracovali jako stavbyvedoucí, odsoudil krajský soud v Pardubicích na 1,5 roku vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Podle předsedy senátu Aleše Holíka obžalovaní podcenili riziko vyplývající z odtěžení zeminy u paty mostu a jejich postup byl v rozporu s projektovou dokumentací. Odtěžování bylo možné zahájit, ale jen v menší míře a klenba měla být podepřena. S tím právě ale Michal Hejkal nesouhlasí.

Rozsudek Nejvyššího soudu v nedohlednu

1:35

Už žádná voda pod Benešovým mostem. ŘSD nechalo vyjmout porouchanou klapku v Ústí nad Labem

Číst článek

Případ se k Nejvyššímu soudu dostal na konci letošního července a podle mluvčí Gabriely Tomíčkové se momentálně nedá odhadnout, kdy bude vyřízený. Nejvyšší soud už v celé záležitosti jednou v minulosti rozhodoval. Také tehdy to bylo po dovolání Michala Hejkala. Tehdy mu vyhověl a vrátil věc k projednání krajskému soudu v Pardubicích.

Jako první byli pravomocně odsouzeni stavbyvedoucí Josef Spour a Roman Bednařík. Dostali dva roky vězení s podmíněným odkladem na tři roky a také zákazy činnosti. Podle rozsudku, který obstál i před Nejvyšším soudem, se dopustili obecného ohrožení z nedbalosti.

Soudy naopak zrušily stíhání zbylých čtyř lidí. Na stavbě působili například jako koordinátoři bezpečnosti práce. V jednom případě šlo o úřednici krajského úřadu.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme