Ústavní stížnost Popelkovi nepomohla. Za výzvy ke stržení vlajky dostal podmínku a nesmí do Prahy

Aktivista Jaroslav Popelka, jenž loni v březnu na protivládní demonstraci v Praze na Václavském náměstí vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea, neuspěl s ústavní stížností. Směřovala proti rozsudku, který pro něj znamenal podmínečný trest za podněcování k výtržnictví a zákaz pobytu na území Prahy. ČTK to zjistila z databáze soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace před Národním muzeem (archivní foto)

Demonstrace před Národním muzeem (archivní foto) | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Ve stížnosti Popelka uvedl, že trestný čin nespáchal a že uplatňoval své právo na odpor. Vlajka na muzeu visela na znamení solidarity s Ukrajinou, kterou v roce 2022 napadla ruská vojska. Popelka však vyvěšení vlajky vnímal jako protiprávní projev podpory „fašistického režimu“.

Policie stíhá muže, který při březnové protivládní demonstraci vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky

Číst článek

Ústavní soudci ve stručném usnesení napsali, že se Popelka snaží relativizovat své počínání, avšak jeho argumentace jej nemůže vyvinit. Ústavní soud považuje verdikt za „ústavně konformní“, stížnost za neopodstatněnou.

Nedávno v kauze rozhodoval Nejvyšší soud. Akceptoval stanovisko pražských soudů, podle kterých Popelka podněcoval účastníky akce k výtržnictví. Situace byla vyhrocená, mohla vést k násilí, přičemž Popelka ji provoláváním hesel do megafonu ještě stupňoval.

U Obvodního soudu pro Prahu 1 si Popelka vyslechl čtyřměsíční trest vězení s podmínečným odkladem na 1,5 roku. Dostal také osmnáctiměsíční zákaz pobytu na území Prahy. Sám měl za to, že se dopustil nanejvýš přestupku. Uvedl, že nepovažuje za vhodné, aby na Národním muzeu visela vlajka cizího státu. Násilí podle svých slov odmítá.

Nejvyšší soud zamítl dovolání aktivisty. Ten se pokusil strhnout ukrajinskou vlajku z Národního muzea

Číst článek

Verdikt potvrdil loni v srpnu odvolací Městský soud v Praze. Soudce Václav Kašík tehdy upozornil na to, že Popelka nebyl souzen ani za své politické názory, ani za to, že chtěl z budovy vlajku strhnout.

Samotné stržení vlajky by totiž trestným činem nebylo. Musel si ale být vědom, že nabádá k chování, které nelze spáchat jinak než násilně. Skupina lidí se skutečně pokusila do muzea vniknout.

Později během loňska čelil Popelka další obžalobě z podněcování k trestnému činu, a to kvůli e-mailové výzvě k „defenestraci“ ukrajinských vlajek z budov v Česku. Byl zproštěn obžaloby.

Znovu stanul Popelka před soudem kvůli tomu, že porušil soudní zákaz vstupu do Prahy. Má si odpykat dva měsíce ve vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme