Green Deal není v rozporu se snižováním cen. Státy s obnovitelnou energií prošly krizí lépe, říká expert

Evropská komise v pátek jedná v Dánsku s vládou Donalda Tuska předsedající Radě EU o energetické transformaci. Polský premiér řekl, že orgány EU musí přikročit k deregulaci v složitých oblastech, jako je Green Deal. Varoval, že vysoké ceny energií můžou v Evropě smést demokraticky zvolené vlády. „Levné ceny energií nejsou se Zelenou dohodou v rozporu,“ řekl pro Český rozhlas Plus Štěpán Vizi, klimatický expert Centra pro dopravu a energetiku.

Rozhovor Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Green Deal

Green Deal | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Co by znamenalo případné zmírnění Green Dealu z polského pohledu? A obává se Donald Tusk právem, že neúměrně vysoké ceny energií můžou v Evropě smést demokraticky zvolené vlády?
Co se týče vysokých cen energií, tak je pravda, že v posledních několika měsících rostou. A když se podíváme na ceny elektřiny a plynu, tak jsou pořád výrazně vyšší, než byly před energetickou krizí v roce 2022. A zajištění dostupné a levné elektřiny je jedním z hlavních témat nové Evropské komise.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se Štěpánem Vizi

Tady je ale důležité říct, že když se bavíme o revizi Zelené dohody, tak vysoké ceny energií jsou způsobené z velké části právě vysokou cenou plynu. A podle dat z roku 2022 byly evropské země s vyšším podílem obnovitelných zdrojů méně zasaženy energetickou krizí a vysokými cenami za elektřinu.

Takže to není tak, že by levné ceny energií byly se Zelenou dohodou v rozporu, jsou v tuto chvíli v souladu. Ale rozhodně můžeme očekávat nějaká opatření na to, jak zajistit levnou a dostupnou elektřinu.

LNG z USA

Co by tedy v tomto kontextu pro Evropu znamenalo, kdyby třeba v zájmu dohody s Donaldem Trumpem a jeho administrativou na clech začala nakupovat více amerického LNG?
To je určitě věc, která je na stole, protože Evropská unie třeba v loňském roce dovážela LNG i nadále z Ruska. Určitě to bude předmětem jednání.

Zároveň je ale potřeba říct, že posilováním dovozu z Ameriky by si Evropa znovu vytvářela silnou závislost na jednom zdroji, což může být riziko z hlediska energetické bezpečnosti. Takže v tomto ohledu je důležité nadále snižovat spotřebu plynu, což se Evropě posledních pět let dařilo každý rok.

Investice do úspor energií nebo do renovací budov a podobně jsou důležité nejen z hlediska energetické bezpečnosti, ale i třeba z ekonomických důvodů. Protože to může pomoct zase snížit ceny energií tím, že se spotřebuje méně plynu.

A zároveň je to důležité i z hlediska ochrany klimatu, protože když se podíváme na emisní stopu exportovaného LNG z USA, tak při započítání emisí z těžby a dopravy plynu, při kterých dochází k únikům metanu, není americký plyn výrazně čistší alternativou například ke spalování uhlí.

Polská agenda

A co teď aktuálně tolik diskutovaný případný odsun zákazu nových aut se spalovacími motory anebo případný odklad používání emisních povolenek v dalších oblastech, v osobní dopravě nebo bydlení? Je to v zájmu předsedajícího Polska?
Je to něco, co se v tuto chvíli Polsko snaží prosazovat, ale je to spíše politická otázka, na které se politici snaží nahnat politické body. Protože ani jeden z těch návrhů, které jste zmínila, třeba odložení zákazu nových aut se spalovacími motory nebo emisních povolenek pro dopravu a bydlení, není něco, co by v tuto chvíli bylo opravdu na stole v Evropě a co by mělo širokou podporu napříč celou Evropou.

Takže tady se spíš jedná o vyvolávání možná neoprávněných očekávání ohledně toho, co se na zelené politice v Evropě může změnit.

Česko a Itálie vyzývají EU ke zmírnění sankcí proti automobilkám. V Bruselu budou jednat s dalšími státy

Číst článek

Minimálně se to v tomto kontextu objevuje v rétorice politiků, proto jsem se o tom zmiňovala... Automobilky se snaží docílit odkladu pokut za nedodržování emisních limitů, to je zase byznysový aspekt, a teď jim ještě případně hrozí vyšší cla. Mají za polského předsednictví v tomto kontextu větší šanci dosáhnout svého cíle?
Tady je asi důležité říct, že předsednická země má hrát primárně roli nezávislého vyjednavače. Z povahy toho, jak předsednictví funguje, tak nemůže a neměla by nějakým způsobem ostře prosazovat své vlastní zájmy. Samozřejmě ale může tu agendu ovlivňovat a může velmi ovlivňovat to, jaké otázky se zařadí na jednání. Takže v tomto se asi dá čekat nějaký kompromis.

Rozhovor si můžete poslechnout v úvodu článku.

Martina Mašková, epo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme