„Je to strategický materiál a jsem si stoprocentně jistý, že k jeho omezení nedojde. Za Česko to budeme blokovat, ale to ani nebylo navrženo," podotýká.
Celkem 14 z 21 českých europoslanců uvedlo, že by se EU neměla držet cílů Green Dealu. Myslí si to všichni z hnutí ANO, ODS, koalice Stačilo! a také trojice europoslanců Přísahy, Motoristů a SPD.
V Madridu se v pondělí sešli lídři frakce Evropského parlamentu Patrioti pro Evropu, kterou zakládalo i hnutí ANO. „Orbán je hlasem Donalda Trumpa v Evropě,“ říká místopředseda ANO Radek Vondráček.
„Andrej Babiš by měl především říct, jak reflektuje své osmileté vládní angažmá,“ říká Bohumil Pečinka, komentátor týdeníku Echo a podcaster pro Český rozhlas Plus.
Místo skoro 40 opatření by se EU měla soustředit na tři věci z kompasu: podporu dekarbonizace firem, zlevnění elektřiny a zavedení 28. režimu pro inovátory, říká europoslanec Luděk Niedermayer.
„Myslím, že kdyby ta opatření nebyla pod hlavičkou Green Dealu, ale zvlášť, tak bychom 90 procent z nich všichni podporovali,“ říká exministr životního prostředí Ladislav Miko.
„Dovoz LNG z USA je na stole. Jeho posilováním by si ale EU znovu vytvářela závislost na jednom zdroji, což může být riziko,“ říká klimatický expert Štěpán Vizi.
Polský premiér zdůraznil, že jeho země vybuduje svou první jadernou elektrárnu a začíná největší investici v Evropě do dalších větrných elektráren na Baltu.
Evropská komise je aktuálně na začátku konzultací s výrobci a dalšími zúčastněnými stranami. Všichni se chtějí vyhnout hlavně špatným důsledkům pro uživatele.
Už za tři týdny, 26. února, má Evropská komise představit Dohodu o čistém průmyslu, která bude obsahovat konkrétní plány na pomoc průmyslovým podnikům.
Ochrana české krajiny a přírody, ale i rozvoj čistých technologií a modernizace Česka – to jsou témata, na kterých se až tři čtvrtiny české společnosti shodnou.
Kritici postupu Bruselu tvrdí, že když budou muset automobilky pokuty platit, nebudou mít peníze na investice do rozvoje nových elektroaut. Se zrušením sankcí v příštím roce nemá problém ani Německo.
Pravdu může mít budoucí prezident USA Donald Trump v tom, že bude potřeba dál těžit fosilní zdroje. Skoro třetinu výroby elektřiny v USA už nyní spotřebovávají jen datacentra.
Čechy znepokojuje sucho, většinově chtějí chránit klima a modernizovat zemi, ve složitém tématu ale tápou a nedůvěřují v něm ani politikům, ukázalo se v novém výzkumu České klima 2024.
Klima chránit většinou chtějí, ale na řadu konkrétních otázek nemají názor. Nejistí, jak je identifikoval výzkum Institutu 2050 o postojích Čechů ke změně klimatu.
Takzvaní Angažovaní bez Zelené dohody vnímají klimatickou změnu jako nejzávažnější problém. U Green Dealu většinou váhají a nemají na něj vyhraněný názor.
Do skupiny Popírajících, kteři jsou proti ochraně klimatu, patří asi šest procent občanů. Ukazuje to výzkum postojů Čechů ke změně klimatu, který zveřejňujeme ve spolupráci s Institutem 2050.
Ženy tvoří většinu takzvaných „Angažovaných pro Zelenou dohodu“. Těch je v české populaci osm procent. Jsou si vědomí, že klimatickou změnu způsobují aktivity člověka.
Do skupiny Odmítajících spadá 18 procent populace, ukazuje velký výzkum Institutu 2050, ze kterého vychází seriál České klima 2024. Podle této skupiny není příčinou změny klimatu lidská činnost.
Celý tento týden budeme představovat nejběžnější ze skupin, které sestavili sociologové z Institutu 2050. A začneme u vůbec nejpočetnější skupiny, které výzkumníci přezdívají Vlažní.
„Jde o to, že implementaci evropské směrnice, která již byla schválena, provést musíme. Myslím, že je korektní, aby investoři věděli, za jakých podmínek budou moci provozovat své zdroje,“ říká Král.
To, že dnes Andrej Babiš bez jakýchkoli zábran hovoří o „zeleném šílenství“ a „pitomosti EU, která nám pořád něco nařizuje“, je umožněno i špatnou pamětí domácích médií.