Dovedl by Jára Cimrman vyřešit změnu klimatu? Soubor ochotníků, kteří na toto téma hrají divadlo pro děti nebo pro vězně, věří, že cimrmanovská poetika minimálně pomůže problém pochopit a vstřebat.
Největší policejní odborové organizaci v USA se nelíbí, že Trump udělil milost lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Řada z nich si odpykávala trest právě za vážná zranění způsobená policistům.
Donald Trump tento krok zdůvodňuje potřebou zvýšit například těžbu ropy a snížit ceny energií a tím i ceny obecně. Ovšem těžba ropy a plynu byla v USA i za Bidena na historickém maximu.
„Posledních deset let bylo nejteplejších deset let za dobu měření. Hlavním důvodem rekordních teplot je vysoká koncentrace skleníkových plynů v atmosféře,“ popisuje vědkyně.
Největší české podniky budou od letoška zveřejňovat kromě klasické výroční zprávy také zprávu o udržitelnosti. Příští rok se povinnost rozšíří na tisíce českých společností.
Ochrana české krajiny a přírody, ale i rozvoj čistých technologií a modernizace Česka – to jsou témata, na kterých se až tři čtvrtiny české společnosti shodnou.
„Náklady zelené transformace jsou sice vysoké, ale mnohem menší než náklady nicnedělání,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus šéf organizace Fakta o klimatu Ondráš Přibyla.
V době zhoršující se klimatické krize, která podle Světového ekonomického fóra působí ve světě škody ve výši skoro 400 milionů korun za hodinu, si Američané zvolili prezidenta, který problém popírá.
„Je evidentní, že tu máme klimatický stav nouze. Kvůli letním vedrům jsme museli upravit pravidla pro venkovní práci,“ popsala ministryně práce Yolanda Díazová.
Létání na závody a zápasy, pořádání vlastních akcí, výroba výstroje – už i české sportovní organizace začínají mapovat, které jejich činnosti nejvíc zatěžují klima.
Podle mluvčího skupiny ČEZ Ladislava Kříže se dceřiná společnost cítí podvedena, protože měla příslib, že půjde o nepolitickou akci. Obsah konference šel podle Kříže proti zájmům ČEZ.
Republikánský vítěz prezidentských voleb ve Spojených státech má 75 dní na sestavení svého týmu, který 20. ledna 2025 přebere moc nad federální vládou.
I mezi apolitickými předními světovými vědci se ozývají hlasy, které upozorňují, že pokud v Bílém domě usedne republikán Donald Trump, světové klima se z toho nemusí vzpamatovat.
Podle průzkumů je rozdíl mezi volebními preferencemi obou pohlaví velký. Muži jsou silnou voličskou skupinou republikána Donalda Trumpa, ženy zase převážně stoupenkyně demokratky Kamaly Harrisové
„Mám obrovský respekt pro některé jeho bývalé spolupracovníky, kteří před ním teď varují. Podle mě ale Trump není diktátor a důležitá je pro mě jeho politika,“ říká Michelle Olsonová.
„Máme na výběr mezi dvěma kandidáty. S týmem Kamaly Harrisové se budou USA i nadále angažovat v mezinárodním dění, budou aktivním lídrem,“ říká pro Radiožurnál bezpečnostní expert.
„Donald Trump slíbil, že zneužije prezidentskou moc a půjde po svých oponentech,“ upozorňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz právník a bývalý americký velvyslanec v Česku Norman Eisen.