Hasicí směs je červená kvůli oxidům železa, po požáru slouží jako hnojivo, popisuje popularizátorka vědy

Nový požár severně od amerického města Los Angeles zapříčinil evakuaci dalších desítek tisíc lidí. Oheň zachvátil dalších 40 čtverečních kilometrů. Jak se hasí požáry v tak rozsáhlém měřítku? „V obrovském otevřeném prostoru, kde ještě působí povětrnostní podmínky, musí pomoci i letadla ze vzduchu,“ říká pro iROZHLAS.cz Olga Ryparová, autorka vzdělávacího projektu Olinium, který si dává za cíl přibližovat chemii na sociálních sítích.

Praha/Los Angeles Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co pomáhá šíření požárů?
Požár je chemický proces rychlé oxidace, kdy uhlíkaté látky tedy dřevo, uhlí, plyn, ale i domy apod. reagují s kyslíkem za vzniku oxidu uhličitého, vody a značného množství tepla. Požár tedy udržuje dostatek paliva, kyslíku a tepla. Když oheň hasí hasiči vodou, tak pracují s třetím faktorem – ochlazují objekty a tím odebírají teplo potřebné k hoření až do úplného uhašení místa.

U Los Angeles opět hoří. Úřady nařídily evakuaci přes 30 tisíc lidí

Číst článek

Jakým problémům čelí hasiči při hašení požárů v přírodě? 
Pokud hasiči bojují s požárem v obrovském otevřeném prostoru, kde ještě působí povětrnostní podmínky, musí pomoci i letadla ze vzduchu. Ta mají obvykle roli ne zcela pro hašení, ale pro zamezení šíření ohně.

Na videích z požárů v Kalifornii můžeme vidět, že se k hašení používá červená hasicí směs. Co způsobuje její zbarvení? 
Směsi obvykle obsahují barviva, obvykle červená nebo oranžová, která pomáhají pilotům vidět, kam byla směs aplikována. Chemicky jsou to oxidy železa, ty znáte z oxidovaného, tedy rezavého železa. Jsou netoxické pro přírodu a i pro člověka.

Takže taková hasicí směs nemůže nějakým způsobem škodit životnímu prostředí? 
Každá látka může být škodlivá, záleží na dávce. V červené hasicí směsi jsou zpomalovače hoření. Nejčastěji je to fosforečnan amonný. Fosforečnany se při vysokých teplotách s vodou rozkládají na kyselinu fosforečnou, která vytvoří nehořlavou ochrannou vrstvu na povrchu vegetace.

Po uhašení požáru zůstanou na rostlinách i v půdě a slouží jako hnojiva. Problém může být, pokud by je déšť ve velkém smyl do blízkého zdroje povrchové vody. Tam mohou vést k růstu sinic a ty už problémem jsou.

Je prášek efektivnější než voda, nebo jej při hašení požárů v Kalifornii používají z důvodu nedostatku vody?
Ve světě se používá plno dalších alternativ k hašení vodou. Jsou různé typy pěn nebo prášků, například Purple K. Ten obsahuje hydrogenuhličitan draselný a fialovou barvu má kvůli přidanému barvivu. Dokáže mnohem rychleji uhasit požár než při použití oxidu uhličitého. Typicky se používá v hasicích přístrojích na hašení elektrozařízení nebo kapalin (například v rafineriích).

V Los Angeles ustal silný vítr. Hasičům se daří, mají výhodu v boji s plameny

Číst článek

Jak dlouho bude viditelná ta hasicí směs?
Když se použije hasící směs s oxidy železa, může to být i mnoho měsíců. Pomalu budou blednout pomocí světla. Když bude ale častěji pršet, deště je rychle odplaví do půdy a mohou být tedy velmi rychle pryč.

Má její užití nějaké dlouhodobé následky?
Jak už jsem zmínila, směsi obsahují fosfáty, které mohou podpořit růst sinic ve vodních tocích. Zmiňují se také těžké kovy, které se tam dostávají z nádrží letadel nebo jsou jimi znečištěné fosforečnany během těžby.

Uvědomme si ale, že při požáru obydlených oblastí hoří veškeré plasty a jiné materiály, které vypouští do přírody nesmírně nebezpečně zplodiny a toxické látky. Navíc při hoření vegetace, která sama vytahuje těžké kovy z půdy, se při požáru uvolní zpět do prostředí.

To malé množství z hasicích směsí, které jsou teoreticky nebezpečné, má šanci předejít mnohem většímu znečištění životního prostředí z požáru. Vždy je tedy potřeba vážit rizika a tady jasně převažuje obrovské výhody pro použití hasicích směsí z letadel.

Tereza Trojanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme