Nejvyšší hora světa roste. Everest je každý rok o 2 milimetry vyšší a může za to nedaleká řeka
Podle nové studie je Mount Everest vyšší než kdy dřív. Řeka Arun na jeho úpatí eroduje skály a tlačí ho vzhůru. Všimli si toho vědci z University College London, podle kterých úbytek půdy v povodí řeky, vzdálené 75 km od hory, způsobuje, že se nejvyšší vrchol světa zvyšuje až o 2 mm ročně.
„Je to trochu jako vyhození nákladu z lodi. Loď je lehčí, a tak se vznáší o něco výš. Stejně tak, když je zemská kůra lehčí, může se vznášet o něco výš,“ řekl BBC spoluautor studie Adam Smith.
Při úklidu v ‚zóně smrt‘ v Himalájích bylo sneseno i tělo českého horolezce Sedláčka, zemřel před 12 lety
Číst článek
Tlak způsobený srážkou indické a euroasijské zemské desky před 40–50 miliony let vytvořil Himálaj a desková tektonika zůstává hlavní příčinou jeho dalšího růstu. Podle týmu z University College London však k vzestupu pohoří přispívá i říční síť Arunu. Ta protéká Himálajem a odřezává ze zemské kůry materiál – v tomto případě koryto řeky.
Tím se snižuje síla působící na plášť (další vrstvu pod zemskou kůrou), což způsobuje, že se ztenčená kůra ohýbá a vznáší se vzhůru. Někteří geologové, kteří se na studii nepodíleli, uvedli, že tato teorie je pravděpodobná, ale ve výzkumu je ještě mnoho nejasností.
Prudký růst Everestu ale podle Washington Post pravděpodobně nebude trvat věčně. Rovnováha by se mohla vychýlit na druhou stranu a Everest by se mohl zmenšit o část své obrovské výšky. Himálaj bude stoupat a klesat, jako všechna pohoří.