Lední medvědi zařazují častěji do jídelníčku mořské řasy. Lovení tuleňů je pro ně čím dál složitější

Analýza trusu ledních medvědů poskytuje důležitý vhled do jejich jídelníčku, který se proměňuje v důsledku klimatické změny. Výzkum mikrobiomu ledních medvědů vedou vědci z Dalhousieovy univerzity v kanadském Halifaxu.

Halifax Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lední medvěd

Lední medvědi kvůli změně klimatu nemohou trávit potřebný čas lovem tuleňů | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

„Můžeme díky tomu zjistit, co medvědi jedí a jaký vliv má strava na jejich zdraví,“ řekla Stephanie Collinsová z kanadské univerzity.

Výzkumníci porovnávají vzorky trusu divoce žijících jedinců s těmi, kteří žijí v zajetí v rezervaci Cochrane. Jak píše kanadský server Saltwire, divocí medvědi tráví v důsledku změny klimatu více času na pevnině v blízkosti lidských sídel.

Islandská policie zastřelila ledního medvěda. Bylo to poprvé od roku 2016, co šelmu na ostrově spatřili

Číst článek

Ledová pokrývka se tvoří později a vydrží kratší dobu. Lední medvědi tak nemohou trávit potřebný čas lovem tuleňů, kteří tvoří tradičně většinu jejich jídelníčku. Živočišná strava je pro ně zásadní pro tvorbu dostatečné vrstvy podkožního tuku. Dříve se odhadovalo, že lední medvědi jsou téměř výhradně masožravci.

Z pozorování chování i ze vzorků exkrementů je patrné, že medvědi teď mnohem častěji konzumují mořské řasy při pobřeží. I medvědi v zajetí jedí řasy celkem rádi, když jim je personál nabídne. Zdá se tedy, že nejde o nouzové řešení, ale celkem běžnou součást stravy. S klimatickou změnou se ale poměr této složky ve stravě zvyšuje a je otázka, jaké to bude mít dopady na zdraví ledních medvědů a na vývoj populace.

Jisté je, že s tenčící se vrstvou polárního ledu se bude zvyšovat četnost interakcí mezi člověkem a potravním oportunistou medvědem. Tyto interakce do budoucna nepřinesou nic dobrého, a tak chtějí výzkumníci přinést zprávu o tom, že stále můžeme něco dělat a snižovat emise skleníkových plynů, jak jen to je možné.

Marcel Faltys Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme