Obuškový zákon byl přijat před 55 lety. ‚Dubčekův podpis znamenal konec nadějí,‘ říká historik

Konec všech nadějí a do roka a do dne definitivní tečka za Pražským jarem 1968. Tak se dá popsat takzvaný obuškový zákon, který před 55 lety přijalo komunistické předsednictvo Federálního shromáždění. Zákon reagoval na protiokupační protesty a umožňoval bezpečnostním složkám zasahovat proti demonstrantům a perzekvovat odpůrce režimu. Obuškový zákon podepsal mimo jiné i tehdejší předseda Federálního shromáždění Alexander Dubček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské Vinohrady 21. srpna 1968

21. srpna 1969 si lidé v ulicích připomínali první výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy | Foto: Dušan Neumann | Zdroj: Český rozhlas

21. srpna 1969 si lidé v ulicích připomínali první výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy. Komunistická moc ovšem zakročila a poslala na ně vojáky v tancích, Lidové milice a policii. Po střelbě zemřelo pět lidí, další byli zraněni a mnozí skončili v celách.

23:53

Do historie roku 1968 potřebujeme žáky vtáhnout, ÚSTR v tom byl inovativní, poukazuje archivářka

Číst článek

Mezi postiženými byl i Kamil Miroslav Černý, jehož příběh zachytil projekt Paměť národa. „Na střídačku voják, policajt, milicionář a každý s pendrekem. Musel jsem tu uličku projít a každý si bouchnul. Strašně mě tam zmydlili,“ popsal Černý.

Hned druhý den, tedy 22. srpna 1969, schválilo předsednictvo Federálního shromáždění takzvaný obuškový zákon neboli Zákonné opatření o některých přechodných opatřeních nutných k upevnění a ochraně veřejného pořádku. A média, včetně Československého rozhlasu, spustila propagandu.

Obuškový zákon umožnil propouštět lidi ze zaměstnání a ze studií a třeba také rozpustit různé organizace. Zároveň zvyšoval trestní sazby.

3:37

Nenechme si vnutit myšlenku, že s Ruskem by nám bylo lépe. Nebylo, řekl Pavel při pietě k srpnu 1968

Číst článek

Symbolem pražského jara byl komunistický reformátor Alexander Dubček. Ten ovšem obuškový zákon také podepsal a tím se zcela zdiskreditoval a popřel tím veškerou svoji činnost během Pražského jara, říká historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Milan Bárta.

„Jeho podpis znamenal konec nadějí, které lidé vkládali do toho odborného procesu a toho, že něco vůbec bude,“ uvedl Bárta.

Obuškový zákon platil do konce roku 1969 a na jeho základě podle dobových záznamů odsoudili samosoudci 1526 lidí. Řadu z nich nepodmíněně.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme