Pokuta 40 milionů platí. Evropská komise uspěla ve sporu s Českem kvůli dani za neproclené zapalovače
Před dvěma lety Soudní dvůr Evropské unie dal částečně za pravdu Česku ve sporu o pokutu za nelegálně dovážené zapalovače. Ze zhruba 40milionové sankce, kterou Češi zaplatili v roce 2015, odmazal 18 milionů korun. Jenže unijní právníci s verdiktem nesouhlasili a odvolali se. A úspěšně. „Dnešní rozsudek znamená, že ze sporné částky Česká republika nedostane nic nazpět,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál český zmocněnec u soudu Martin Smolek.
„Soudní dvůr mimo jiné došel k závěru, že členský stát nemůže být zproštěn povinnosti dát Komisi k dispozici částky odpovídající nárokům, které se na ni vztahují,“ stojí v rozsudku zveřejněném na webu soudu.
Česko špatně implementovalo směrnici, tvrdí Evropská komise a obrátila se na soud
Číst článek
Unijní soud zjednodušeně zrušil tu část předchozího rozsudku, která dávala za pravdu Česku. A zároveň rozhodl, že spor už se nebude vracet k zpět k novému projednání a definitivně ho ukončil.
Případ začal už v roce 2007, kdy Evropský úřad proti podvodům nazývaný OLAF odhalil schéma nelegálního obchodu s jednorázovými kamínkovými zapalovači z Asie. Ty měly pocházet z Laosu, jenže ve skutečnosti se vyráběly v Číně. Úřad na to přišel v rámci inspekční cesty, které se účastnila i zástupkyně české celní správy.
Zapalovače do různých zemí Evropské unie včetně Česka dovážela mezi roky 2004 a 2007 společnost Baide Lighter Industry. Jelikož ale tvrdila, že nepochází z Číny, vyhnula se placení antidumpingového cla. Česko tak mělo clo doměřit. Jenže to se nestalo, protože než české úřady obdržely závěry OLAF, společnost zanikla.
Česká chyba
„Komise se nicméně domnívala, že nezískání dotčených peněz bylo způsobeno nedostatečností opatření přijatých českými orgány,“ uvedl k tomu už v minulosti unijní soud. V roce 2015 tak musely české úřady zaplatit Evropské komisi přes 40 milionů korun a o rok později musely doplatit dalších téměř 2,7 milionu korun.
S „pokutou“ ale nesouhlasily, a tak u unijního soudu komisi zažalovaly. „Pro odvedení této částky na účet Komise neexistoval právní důvod, jelikož dotčené clo nemohlo být vybráno z důvodů, které nejsou České republice přičitatelné,“ napsali Češi na svoji obranu tehdy do žaloby.
Po zhruba sedmi letech v roce 2022 jim dal tribunál částečně za pravdu. Snížil pokutu o zhruba 18 milionů korun a Česko tak mohlo mluvit aspoň o částečném úspěchu. Jenže zástupci Evropské komise se obratem proti tomuto rozhodnutí odvolali. Na rozsudek si počkali další dva roky, ale uspěli.