Německo zakáže Erdoganovi veřejná vystoupení. Byla by nevhodná, řekl ministr zahraničí

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že veřejná vystoupení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Německu mimo nadcházející summit skupiny G20 v Hamburku by byla vzhledem k napětí mezi Berlínem a Ankarou „nevhodná". Novináře, kteří jej doprovázejí během návštěvy Ruska, také informoval, že Turecko ve středu oficiálně požádalo, aby Erdogan mohl promluvit ke krajanům žijícím v Německu. Podle magazínu Spiegel německá vláda Erdoganovi veřejné vystoupení zakáže.

Krasnodar / Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdoğan

Recep Tayyip Erdoğan | Zdroj: ČTK

Gabriel podle agentury Reuters řekl, že Ankara žádost podala navzdory výslovné radě Berlína, aby tak nečinila. Německá vláda si podle šéfa diplomacie nepřeje žádný rozruch mezi tureckými občany a osobami s tureckým i německým občanstvím. To, že je Gabrielovo stanovisko i oficiálním postojem celé vlády, potvrdil vládní mluvčí Steffen Seibert.

Turecko-německé vztahy se zhoršují postupně od nezdařeného loňského puče v Turecku. Ankara po něm zahájila masivní čistky, za což ji kritizuje nejen Berlín. Německá vláda nedávno rozhodla o stažení německých vojáků z turecké základny Incirlik, když Turecko opakovaně neumožnilo německým poslancům vojáky navštívit.

Zásah ochranky byl brutální útok proti demonstrantům. USA vydaly zatykače na Erdoganovy bodyguardy

Číst článek

Diplomatickou roztržku vyvolalo i rozhodnutí neumožnit tureckým vládním politikům agitovat v německých městech před dubnovým tureckým referendem o kontroverzních změnách ústavy. Německo zase požaduje, aby turecké úřady propustily vězněného dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela.

Německé tajné služby se obávají, že během schůzky nejvyšších představitelů předních světových ekonomik v Hamburku 7. a 8. července může Erdoganova přítomnost vyvolat demonstrace. Nelze přitom vyloučit srážky prezidentových stoupenců a odpůrců z řad pravicových a levicových organizací, příslušníků turecké menšiny či reprezentantů kurdských kruhů.

V květnu se podobná demonstrace odehrála před washingtonskou rezidencí tureckého velvyslance v USA, kam přišli proti Erdoganovi protestovat turečtí Kurdové. Členové turecké ochranky, kteří se do rvaček v americké metropoli zapojili, ale do Německa ale nepřijedou - Berlín jim to zakázal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme