Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
Německé ministerstvo obrany je v trochu izolované pozici oproti zbytku vlády. Otevřeně varuje před Ruskem a jeho rostoucí agresivitou a vzkazuje, že Němci musí počítat i s případnou válkou.
Německý ministr obrany Boris Pistorius v současné době nevylučuje kandidaturu na kancléře. „Jediné, co mohu definitivně vyloučit, je, že se ještě stanu papežem,“ dodává.
Některé berlínské čtvrti nejsou pro Židy a homosexuály bezpečné, říká šéfka tamní policie Barbara Slowiková. Mezi rizikové oblasti řadí hlavě ty, kde je převaha obyvatel s arabskými kořeny.
Strana Olafa Scholze se už chystá na předčasné volby a není jisté, zda bude kancléř svůj post obhajovat. Část jeho stranických kolegů nechce kvůli neoblíbenosti jeho obličej na volební plakáty.
„Velkým rizikem je, že schválení rozpočtu bude nepochybně napadeno žalobami, a to od majitelů solárů,“ uvedla hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
„Tlak na zvyšování cen másla je po celé Evropě. Podle Eurostatu se v průměru cena zvýšila o patnáct procent proti loňskému roku,“ popisuje komentátor serveru Seznam Zprávy Petr Holub.
„Já osobně jsem očekával, že se (koalice) rozpadne už v červnu, kdy se jí nepodařilo udržet dohodu o rozpočtu. Olaf Scholz se očividně ještě snažil najít nějaký kompromis,“ říká expert Handl.
V Německu se minulou středu kvůli sporům o další směřování rozpadla koaliční vláda SPD, zelených a svobodných demokratů (FDP), která zemi vedla od prosince 2021.
Saské úřady uzavřely z bezpečnostních důvodů most přes řeku Labe nedaleko českých hranic. Mimořádná prohlídka mostovky totiž odhalila špatný stav stavby. Most bude neprůjezdný minimálně do konce roku.
Ve válce, která čím dál více připomíná zákopovou válku z první světové války, usiluje Ukrajina o realistický výcvik. To zahrnuje i výcvik se starším vojenským vybavením.
Policie Kletteovou zadržela v únoru v Berlíně, což vyvolalo mimořádný zájem médií i veřejnosti, neboť se tak stalo po 30 letech na útěku. Německé úřady nadále pátrají po jejích komplicích.
Dění v Německu na obrátkách přidalo jako naschvál v okamžik, kdy se těžko odhadnutelným aktérem opět staly i Spojené státy. Že německou vládu pohromadě už neudrželo ani to, je však vypovídající.
Opoziční unie CDU/CSU viní Scholze, že šéfku volební komise zneužil k prosazení svého harmonogramu. Kancléř chce totiž čekat a cestu k volbám otevřít až po Novém roce. Hlasování by uspořádal v březnu.
V bývalém hraničním pásmu v centru Berlína jsou vystaveny tisíce plakátů, zahraje také „kapela svobody“ složená ze stovek profesionálních i amatérských hudebníků.
„My jsme uměli na Němce leccos hezky svést. Když se nám daří, tak za to můžeme my, když se nám nedaří, tak za to může Německo a recese a to, jak je tam země špatně řízená.“
Německý kancléř chce o vyslovení důvěry požádat Spolkový sněm až v lednu. Předpokládá se, že ji nedostane, což otevře cestu k předčasným volbám, zřejmě na konci března.
Scholz hodlá nyní dál vládnout. O vyslovení důvěry chce Spolkový sněm požádat až v lednu. Předpokladem je, že důvěru nedostane, což umožní prezidentovi rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby.
„Takové talenty! Těžko uvěřit! Opravdu mi to udělalo radost. Je to úžasný koncert. Je to klasika, jakou neznáme,“ zhodnotila jedna z divaček koncert v Labské filharmonii.
„Od samotného vzniku koalice bylo jasné, že tři koaliční partneři jsou velice odlišní. Důvěra mezi nimi se v posledních týdnech rozpadá,“ říká Zuzana Lizcová.
Co se nahoty na veřejnosti týče, Německo je jednou z nejliberálnějších zemí na světě. Nahota na soukromých pozemcích je považována za legální, i když je viditelná z okolního světa.