V Německu upadá nudismus. Můžou za to Instagram, TikTok i mezigenerační neshody naháčů
Německé asociaci pro kulturu svobodného těla je letos 75 let. Její popularita ale slábne. Oslavy výročí organizace pro nedostatek zájmu dokonce zrušila. Namísto toho bije na poplach ohledně budoucnosti naturismu v zemi.
Co se nahoty na veřejnosti týče, Německo je jednou z nejliberálnějších zemí na světě. Nahota na soukromých pozemcích je považována za legální, i když je viditelná z okolního světa. V parcích a na plážích jsou často vyhrazena místa pro naturisty, ale panuje zde i vysoká tolerance ke společnému střetu oblečených a neoblečených lidí, všímá si britský The Guardian.
Tuto bezstarostnost lze přičíst jednomu z ikonických hnutí v zemi – Freikörperkultur (FKK) neboli kultuře svobodného těla.
Nudistické aktivity zahrnují plavání i opalování nebo týmové sporty. V Německu jsou ale také vyznačené turistické stezky pro nahé, které umožňují nudistům být v úzkém kontaktu s přírodou. Kromě lepší cirkulace vzduchu a optimálního vstřebávání vitaminu D zastánci FKK tvrdí, že tento životní styl podporuje lidi v tom, aby si vážili svého těla takového, jaké je.
Zájem o naturismus ale klesá. Podle Alfreda Siglocha, prezidenta DFK, s poklesem zájmu souvisí třeba mezigenerační konflikty nebo neochota mladších nudistů v jednotlivých klubech dodržovat pevná pravidla starších členů, jako je například stanovený odpolední spánek nebo klid.
Platformy jako Instagram a TikTok pak sice oslavují lidské tělo, jeho reálnou podobu však uživatelé často kamuflují pomocí úprav a filtrů, upozorňuje server Deutsche Welle. Paradoxně tak právě i kvůli tomuto trendu klesá počet členů FKK.
„Vzestup kultu dokonalého těla na TikToku nebo Instagramu zvyšuje tlak na to, abychom se nechtěli svlékat,“ řekl v červnu novinářům Sigloch. Zároveň dodal, že počet členů DFK se propadl z 65 000 osob před 25 lety na méně než 34 000 v současnosti.