Ke komentování slovenské politiky teď není potřeba satira. Lidé se smějí i zpravodajství, říká novinář

O svůj pohled na vývoj slovenské politiky a společnosti se podělil Adam Blaško, novinář deníku SME a autor podcastu Piatoček. Okomentoval také vztah Slovenska k humoru, zmizení prezidenta Petra Pellegriniho z politického a veřejného života a zmínil svůj přístup k politické satiře.

Jak to vidí... Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský premiér Robert Fico se fyzicky vrátil do práce

Na Slovensku se stále více projevuje politický vliv na média | Zdroj: TASR / Profimedia

Adam Blaško už pět let každý týden vymýšlí, natáčí a stříhá podcast Piatoček a je součástí slovenského deníku SME. V obou případech se věnuje politické satiře. V rozhovoru se novinář rozpovídal o tom, jak vznikají témata a proč se jim věnuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: Adam Blaško, slovenský novinář deníku SME a autor podcastu Piatoček. Moderuje: Zita Senková

„Mnoho věcí, které se teď na slovenské politické scéně odehrávají, jsou pro lidi podněty ke smutku. Já ale věřím, že i přesto se tomu můžeme zasmát. A také věřím, že s humorem situaci můžeme snášet snadněji.“

„To, co sledujeme na Slovensku, je rozklad právního státu,“ vysvětluje. „Směřujeme teď spíš k autokracii. Ale musíme se umět zasmát, musíme si hledat pestřejší vjemy než ty, které nám předkládá vládní moc.“

Satira? Na Slovensku stačí rekapitulace

Nabídek na témata, které Adam Blaško může v podcastu Piatoček zpracovávat, je podle jeho slov hodně. „Problémem je, že jsme ve stadiu, kdy v podstatě není potřeba používat vysoké satirické schopnosti, abych komentoval politiku,“ přemýšlí novinář.

25:59

Fico potřebuje policejní stát, aby se cítil v bezpečí, říká novinář Soltész. V EU podle něj nevydrží

Číst článek

„Naši politici a političky teď dělají takové hlouposti, že stačí jen jejich činy zrekapitulovat, přichystat si zpravodajství, a lidé se smějí. Ulehčuje mi to práci, ale zároveň bych si přál trošku větší výzvu,“ dodává.

Slovenská politika se už ale někdy nachází v situacích, kterým se nesměje s lehkým srdcem. „Lidé jsou politikou znechucení. Potom se občas stává, že přichystaný vtip je spíš jen víc rozesmutní.“

Hranice vtipu

„Jsem přesvědčený o tom, že humor nemá hranice,“ říká Adam Blaško. „Tento rok jsem ale pochopil, že jisté ohraničení existuje,“ dodává. „Došlo k tomu v momentě, kdy jsem po atentátu na Roberta Fica měl místo napsaného scénáře jen bílou stánku.“

‚Cenzor zasáhl.‘ Náměstek slovenského ministra životního prostředí přerušil divadelní představení

Číst článek

„Vůbec jsem nevěděl, jak si z toho udělat legraci. Asi by to nějakým prapodivným způsobem šlo, ale já jsem to nedokázal. Hranice humoru je tam, kde si ji stanoví samotný autor a jeho schopnosti.“

Atentát podle slovenského novináře navíc všichni odsoudili – politická scéna, média i veřejnost. „Robert Fico by chtěl, abychom si demonstrace opozice vysvětlovali jako důvod pro polarizaci společnosti, ale není to pravda.“

„Fico navíc tvrdí, že opozice atentát schvaluje, že ho možná i zosnovala. Hraje svou kartu oběti. Faktem je, že se tento čin každému naprosto hnusí,“ zdůrazňuje novinář Adam Blaško.

Zita Senková, kat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme