Moskva zabránila ukrajinskému průniku do Brjanské oblasti, tvrdí ruský činitel

Ruské ozbrojené síly zabránily ukrajinskému sabotážnímu a průzkumnému týmu proniknout do Brjanské oblasti, uvedl gubernátor ruského regionu Alexandr Bogomaz. Brjanská oblast sousedí s Ukrajinou i Běloruskem a na východě pak s Kurskou oblastí, kam před více než dvěma týdny vpadly jednotky ukrajinské armády a obsadily část ruského území. Kyjev se k tvrzení ruského regionálního činitele nevyjádřil.

Sledovali jsme online Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci jedou na vojenském vozidle uprostřed ruského útoku na Ukrajinu poblíž ruských hranic v Sumské oblasti na Ukrajině 11. srpna 2024

Ruské ozbrojené síly zabránily ukrajinskému sabotážnímu a průzkumnému týmu proniknout do Brjanské oblasti, uvedl gubernátor ruského regionu Alexandr Bogomaz (ilustrační foto) | Foto: Viacheslav Ratynskyi | Zdroj: Reuters

„V Klimovském okrese Brjanské oblasti byl (ve středu) 21. srpna zastaven pokus o průnik ukrajinské sabotážní a průzkumné skupiny,“ uvedl ve středu večer Bogomaz na platformě Telegram.

Ve vojenském areálu ve Volgogradské oblasti začalo hořet. Požár vypukl po pádu dronu

Číst článek

„V současné době je situace na místě střetu stabilizována a pod kontrolou regionálního operačního velitelství,“ poznamenal ruský gubernátor. Ve čtvrtek ráno informoval o sestřelení ukrajinského dronu nad jím spravovaným regionem.

O pokusu o průnik přes hranice informovali také někteří ruští vojenští blogeři nebo média, poznamenal nezávislý server Meduza. Ruský proválečný kanál Dva majora byl jedním z prvních, který hlásil střety na hranicích.

Prokremelské telegramové kanály Mash a Shot tvrdily, že překročit hranici se pokusilo asi 200 bojovníků ukrajinských ozbrojených sil, ale po bojích s vážnými ztrátami ustoupili, píše Meduza. Některé jiné kanály uvedly, že zprávy jsou nepravdivé.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinské úřady tyto zprávy z Ruska nekomentovaly. Klimovský okres Brjanské oblasti sousedí s ukrajinskou Černihivskou oblastí. Od Kurské oblasti, kam překvapivě pronikli ukrajinští vojáci 6. srpna, se nachází vzdušnou čarou asi 200 kilometrů.

Ukrajina se brání rozsáhlé ruské vojenské agresi už třetím rokem, ruské úřady od napadení sousední země hlásily několikrát pokusy o průnik diverzních skupin z Ukrajiny. Hranice v Bělgorodské nebo Kurské oblasti se opakovaně pokoušely prorazit ruskými občany tvořené formace, které bojují na straně Ukrajiny, a operace obvykle neměly dlouhého trvání.

Rusové v nepřítomnosti odsoudili opozičníka Gudkova. Kritizoval vraždění civilistů na Ukrajině

Číst článek

V srpnu však do Kurské oblasti pronikla přímo ukrajinská armáda, která podle vyjádření Kyjeva obsadila přes 1200 kilometrů čtverečních ruského území, konkrétně okolo devadesáti obcí a pronikla do hloubky přibližně tří desítek kilometrů.

„Dnes (ve čtvrtek) začala v Kursku instalace železobetonových krytů,“ oznámil gubernátor Kurské oblasti Alexej Smirnov na telegramu. V regionální metropoli podle něj úřady plánují rozmístit „betonové modulární kryty“ na místech, kde se koncentruje větší množství lidí – například na zastávkách. V Kursku žije přibližně 450 000 lidí. Kryty se mají objevit také v Železnogorsku a Kurčatovu, kde se nachází i Kurská jaderná elektrárna.

Podobné kryty rozmístila například u zastávek veřejné dopravy po ruské invazi některá ukrajinská města, jsou vidět například v Charkově, který je nedaleko ruských hranic a je terčem častých vzdušných útoků, dále v pravidelně Rusy ostřelovaném Chersonu, jenž je blízko frontové linie, nebo i v Dnipru na východě Ukrajiny.

jar, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme