Slovensko zvýšilo po protestech bezpečnost chráněných osob. ‚Opozice šíří nenávist,‘ míní ministr

Protivládní protesty v Bratislavě kvůli krokům ministerstva kultury | Foto: Radovan Stoklasa | Zdroj: Reuters

Slovensko posílilo bezpečnostní opatření kolem některých chráněných osob a objektů. Slovenské ministerstvo vnitra to ve středu zdůvodnilo šířením nenávistných projevů a ohlášenými shromážděními, bližší informace však neposkytlo. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ale oznámení využil ke kritice opozice, která naposledy v úterý zorganizovala protivládní demonstraci.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf nejsilnějšího opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka oponoval, že shromáždění bylo klidné. Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.

„Tato opatření jsme museli přijmout z důvodu zvýšeného šíření nenávistných projevů vůči některým ústavním činitelům, které by mohly vyústit do podobného incidentu, jaký se stal 15. května v Handlové. I proto apeluji na představitele současné opozice, aby přestali šířit nenávist a neburcovali veřejnost,“ uvedl Šutaj Eštok.

V polovině května atentátník opakovaně postřelil slovenského premiéra Roberta Fica, který pak prodělal operace a léčbu a na začátku července se vrátil do práce. Střelce označil za aktivistu slovenské opozice.

Kroky ministerstev

Šimečka v reakci na vyjádření ministra vnitra řekl, že na úterní demonstraci nepanovala žádná nenávist. Shromáždění svolalo PS a jedna další opoziční strana proti krokům ministrů kultury a spravedlnosti podle organizátorů se tohoto shromáždění zúčastnilo na 18 000 lidí.

PS už dříve spolu s dalšími opozičními stranami organizovala protivládní demonstrace kvůli změnám v trestním právu či novému zákonu o veřejnoprávní televizi a rozhlasu.

„Neminuly ani tři měsíce a opoziční mítink opět skandoval ta samá štvavá hesla zpřed atentátu, jako ‚Dost bylo Fica‘ a ‚Fico do basy‘. Jeden atentát jim zjevně nestačil,“ uvedly vládní strany.

V prohlášení také napsaly, že odsuzují „hrubé osobní útoky na ministry vládní koalice ze strany opozičních aktivistů, politiků a médií, jen kvůli vykonávání ústavních a zákonných kompetencí a plnění programového prohlášení vlády“.

Útoky na Čaputovou

Například předloni na mítinku Ficovy strany Směr-sociální demokracie, která tehdy byla v opozici, zazněly z davu vulgární pokřiky na adresu tehdejší slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Dav k verbálním výpadům povzbuzoval jeden z nynějších místopředsedů Směru-sociální demokracie.

Podle Šimečky ani tři měsíce od atentátu na Fica prakticky nejsou k dispozici informace o vyšetřování případu, ve kterém útočník na premiéra čelí obvinění z teroristického útoku.

Fico chce po návratu pomstu, a ne smír. Polovina slovenské společnosti se bojí omezení demokracie

Číst článek

Opoziční politik doplnil, že vládní koalice v reakci na pokus o zastřelení premiéra změnou zákona již omezila shromažďovací právo a zavedla doživotní rentu pro další politiky, z nichž podmínky na její pobírání by nyní splnil pouze Fico. PS chce ve sněmovně navrhnout vytvoření komise k prošetření okolností atentátu na Fica.

Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka napsal, že orgány činné v trestním řízení dělají všechno pro vyšetření atentátu na Fica. Podle něj s ohledem na neveřejný charakter vyšetřování a závažnost trestného činu by poskytnutí dílčích informací bylo nekorektní a škodlivé z hlediska dosažení účelu trestního řízení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme