„Očekávání slibů byla velmi silná, teď ale volič Směru může dopady konsolidace pocítit velmi negativně, víc než voliči jiných stran,“ říká Grigorij Mesežnikov a komentuje dění na Slovensku.
Opozice i někteří komentátoři nyní viní koalici, že ostřelování opozičního předáka Michala Šimečky v posledních týdnech bylo jen kouřovou clonou, která měla zakrýt plánovanou konsolidaci.
Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.
„Řeší se jiná témata než při posledních volbách v roce 2019. Zejména to jsou dopady energetické krize a války na Ukrajině, spojené s problematikou obrany a bezpečnosti,“ hodnotí Lubomír Kopeček.
Progresivní Slovensko (PS) získalo 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. PS bude mít šest europoslanců. Směr-SD obsadí pět křesel.
Místopředseda Směru Ľuboš Blaha a šéf SNS Andrej Danko dlouhodobě platí za radikály, kteří sami svými vyjádřeními i činy jitří emoce. Zástupci opozice na neurčito přerušují své politické aktivity.
Hlavním tématem protestů je spor o změny trestní politiky státu a zrušení speciální prokuratury a snižování trestů za korupci. Demonstrace proběhly přesně 100 dní po nástupu Fica k moci.
„Je to dobré pro Slovensko, pro Evropu i pro svět, a je jen jeho reputační problém, že sliboval v kampani něco jiného,” uvádí místopředseda opoziční strany Progresivní Slovensko Tomáš Valášek.
Nabídka postu premiéra, ministra financí i ochota ke kompromisu v otázce ministerstva vnitra nestačila. Místo toho zvolil lídr Hlasu Peter Pellegrini návrat do náruče svého bývalého šéfa Roberta Fica.
Všechny politické strany, které kdy vstoupily do vlády Smeru, za svou účast na řízení státu draze zaplatily. Politický predátor Robert Fico jim totiž vysál voliče nebo se vnitřně zcela rozložily.
„Budeme tvrdí,“ říká sebevědomě o vyjednávání šéf Hlasu Peter Pellegrini, který přebírá nabídky. Dá mu lepší Smer Roberta Fica, nebo progresivci vedení Michalem Šimečkou?
„Nejprve budeme jednat s vítězem parlamentních voleb. Pokud bychom se nedokázali dohodnout, jsme připraveni jednat s druhou částí politického spektra,“ řekl Pellegrini.
„Při otázkách o policejním prezidentovi a speciálním prokurátorovi řekl, že je třeba je vyměnit, protože jsou to političtí nominanti Matoviče. Pokud vznikne Ficova vláda, jejich osud je zpečetěný.“
Slovensko má po předčasných parlamentních volbách, které zatřásly celou tamní politickou scénou. Server iROZHLAS.cz přináší přehled hlavních vítězů a poražených sobotních voleb.
Robert Fico směřuje ke čtvrtému premiérství. Předtím ho ale čeká zkouška ze slovenské povolební matematiky. Obstojí v ní? Web iROZHLAS.cz nabízí průvodce výsledky sobotního hlasování na Slovensku.
Šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy pro Radiožurnál řekl, že podle něj výsledky značí možný povolební pat. „Je to pro mě až příliš velký guláš stran,“ popsal možnou vládu vedenou progresivci.
Sobotní volby vyhrál Smer expremiéra Roberta Fica, který na tiskové konferenci řekl, že oficiální jednání o vytvoření nové vlády začne po získání prezidentského pověření.
Český expremiér Andrej Babiš (ANO) promluvil do finiše předvolebních bojů na Slovensku. „To nejhorší, co se vám může stát, je, že budete mít ve vládě Progresivní Slovensko,“ varoval.
Podle průzkumů z minulých dnů by ale tyto dvě strany dohromady nedisponovaly potřebnou většinou ve sněmovně. Debata potvrdila rozdíly mezi Smer a PS také v dalších oblastech.
Tři první místa pro Smer, dvě pro Progresivní Slovensko. To jsou výsledky posledních pěti průzkumů a volebních modelů. Ve čtvrtek začne moratorium a další zveřejňování průzkumů už není možné.
Vyplývá to z výsledků volebního modelu agentury NMS Market Research, který zadal list Sme. Do sněmovny by se podle tohoto zdroje dostalo devět stran či koalic
„Mezi Progresivním Slovenskem (PS) a Smerem je to poměrně vyrovnané. Smer se drží stabilně kolem hranice 20 procent a podpora PS kontinuálně roste,“ říká Mikuláš Hanes z NMS Market Research.
Jak se zorientovat ve spletitých vztazích mezi jednotlivými politickými subjekty, které se sejdou v příštím slovenském parlamentu? iROZHLAS.cz přináší nejpravděpodobnější scénáře povolebních koalic.
„Označil bych to za docela zajímavý národní socialismus, čímž nemyslím nacismus v Hitlerově provedení. Ale třeba něco, co jsme znali z české politiky v první polovině 20. století,“ říká politolog.