Poslední debata před slovenskými volbami: Bude to souboj o demokratický stát, řekl Šimečka
Také poslední debatu lídrů slovenských politických stran před sobotními parlamentními volbami provázely střety šéfů Smeru-sociální demokracie Roberta Fica a Progresivního Slovenska (PS) Michala Šimečky, jejichž strany jsou podle průzkumů favority na volební vítězství.
Předseda Hlasu-sociální demokracie Peter Pellegrini, třetí nejpopulárnější strany, jejíž postoj bude podle analytiků patrně klíčový pro složení nové vlády, v debatě veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska zopakoval, že jeho strana má ideově blíže ke Smeru než k nyní neparlamentnímu PS.
Vyhraje Smer, nebo Progresivní Slovensko? Poslední průzkumy a modely ukazují těsný volební souboj
Číst článek
Expremiér Pellegrini dlouhá léta působil ve Smeru, ze kterého před třemi lety odešel a s několika dalšími bývalými politiky Smeru založil novou stranu. Fico v debatě tvrdil, že PS za svůj vznik vděčí médiím a nevládním organizacím.
„Toto je obrovský experiment. Nechci, aby na Slovensku vládly nevládní organizace a ambasáda Spojených států,“ řekl bývalý trojnásobný slovenský premiér. Dodal, že značný počet zástupců nevládních organizací je na předních místech kandidátní listiny PS.
Šéf Smeru dlouhodobě bez důkazů spojuje některé slovenské politiky s USA, například prezidentku a někdejší místopředsedkyní PS Zuzanu Čaputovou opakovaně označil za agentku Spojených států.
„Stále je to lepší než mít stranu, kterou vytvořili oligarchové. Naši lidé mají čistý štít. Chápu, že jste asi nervózní. Můžete prohrát, rozumím, že se toho obáváte. Měli jste 12 let na to, abyste zlepšili slovenské zdravotnictví, dnes je v katastrofálním stavu,“ oponoval Ficovi Šimečka, který je místopředsedou Evropského parlamentu.
‚Souboj o demokratický stát‘
Ficovi také vyčetl, že už v minulosti slíbil postavit dálnici z Bratislavy do Košic na východním Slovensku do roku 2010, ale dálnice dosud dokončena nebyla. „Volby budou soubojem o to, zda Slovensko zůstane demokratický stát, zda bude zachována proevropská orientace. Když se to podaří, největší výzva je nastartování ekonomiky,“ řekl Šimečka.
Jeden průzkum favorizuje Smer, druhý Progresivní Slovensko. Rozdíly jsou těsně před volbami minimální
Číst článek
Zatímco PS například podporuje pokračování vojenské pomoci bránící se Ukrajině, Smer ji odmítá. Pellegrini zopakoval, že programově má jeho strana blíže ke Smeru než k PS. „Ideologicky a názorově máme blíže ke Smeru. Průniky jsou evidentní,“ řekl Pellegrini.
Doplnil, že Šimečku zná jen z televizních debat. Fico už dříve za základ stabilní vlády označil spolupráci Smeru a Hlasu. Podle průzkumů z minulých dnů by ale tyto dvě strany dohromady nedisponovaly potřebnou většinou ve sněmovně. Debata potvrdila rozdíly mezi Smer a PS také v dalších oblastech.
PS například ve stávající migrační vlně spoléhá na evropská řešení, Fico by chtěl zavést ochranu dlouhé hranice Slovenska s Maďarskem. Fico také zdůraznil význam stávajícího ústavní ukotvení manželství jako svazku muže a ženy. Naopak PS se zasazuje o zavedení životních partnerství a chce hledat také podporu pro rozšíření institutu manželství pro všechny.