Progresivní Slovensko porazilo v eurovolbách vládní Směr, získalo o křeslo víc. Účast byla rekordní

Volby do Evropského parlamentu (EP) na Slovensku podle oficiálních výsledků vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS) se ziskem 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. Celkově 15 křesel v EP si rozdělilo pět stran; osm mandátů získaly strany, které odmítají vojenskou pomoc Ukrajině bránící se ruské invazi.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda PS Michal Šimečka

Předseda PS Michal Šimečka | Zdroj: Profimedia

Oficiální výsledky hlasování, které v neděli večer na tiskové konferenci oznámila státní volební komise, se shodují s údaji o podpoře stran, jež dříve během dne zveřejnila některá slovenská média. Volební účast dosáhla rekordních 34,38 procenta. PS a Směr-SD oproti předchozím eurovolbám posílily.

Eurovolby v Česku vyhrálo ANO před koalicí Spolu. Bodovaly subjekty vedené Turkem a Konečnou

Číst článek

PS, které v roce 2019 jako neparlamentní hnutí volby do EP na Slovensku vyhrálo v koalici s jednou další neparlamentní stranou, bude mít šest místo dosavadních čtyř europoslanců. Směr-SD obsadí v EP pět křesel, o dva více než dosud.

Na třetím místě v sobotním hlasování voličů na Slovensku skončilo se ziskem 12,53 procenta hlasů a dvěma mandáty neparlamentní hnutí Republika, jehož někteří představitelé včetně předsedy a dosavadního europoslance Milana Uhríka vzešli z krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Rovněž už neparlamentní LSNS, která před pěti lety získala v EP dva mandáty, tentokrát ve volbách propadla.

Po jednom křeslu v EP budou mít opoziční Křesťanskodemokratické hnutí a vládní strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD), jejíž volební zisk 7,18 procenta výrazněji zaostal nejen na sondážemi ale i za výsledkem strany v loňským předčasných parlamentních volbách. Vojenskou pomoc Ukrajině ze zmíněných stran odmítají Směr-SD, Hlas-SD a Republika.

Zastoupení v EP už nebudou mít ani opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče či opoziční liberální strana Svoboda a Solidarita, která jen těsně nezdolala pětiprocentní volební práh. Z trojice vládních stran neuspěla v eurovolbách nacionalistická Slovenská národní strana, kterou podpořilo jen 1,9 procenta voličů.

Evropské volby v podrobné mapě. Podívejte se, jak volili vaši sousedé

Číst článek

Slovenští politici a média komentovali během dne už neoficiální výsledky eurovoleb, které zveřejnil tisk. Například Směr-SD uvedl, že většinu za Slovensko získali poslanci národních a konzervativních sil a že občané zadali jasnou objednávku na změnu politiky EU. Předseda PS Michal Šimečka označil výsledek svého hnutí za vzpruhu pro lidi a důkaz, že lze porazit Směr-SD.

Někteří jiní politici zase tvrdili, že jde o Pyrrhovo vítězství PS, protože neuspěli jiné strany, které vystupují proti Směru-SD. Po loňských parlamentních volbách na Slovensku Strana evropských socialistů (PES) pozastavila Směru-SD a také straně Hlas-SD členství. Zdůvodnila to Ficovým odklonem od hodnot evropských socialistů a tehdy ještě jen připravovanou vládní spoluprací s SNS, kterou evropští socialisté označili za krajně pravicovou. Směr-SD před volbami do EP psal o „bruselských válečných štváčích“ a progresivismus označil za extrémní a protislovenskou ideologii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme