Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.
Jaroslav Popelka podal proti rozhodnutí soudu stížnost. Kromě vybízení ke stržení ukrajinské vlajky z budovy Národního muzea je vězněn také za porušení zákazu vstupu na území Prahy.
Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.
Jedná se o jeden z největších protestů v historii země. Demonstrace pokračovaly i v noci na pátek, policie ale nezasahovala tak jako předchozí noc, kdy použila slzný plyn a údajně i gumové projektily.
Demonstraci organizovalo Progresivní Slovensko. Při dřívějších protivládních protestech, které byly mohutnější než ten čtvrteční, proevropské hnutí spolupracovalo s dalšími dvěma opozičními stranami.
Účast na čtvrteční demonstraci v Bratislavě Michal Šimečka odhadl na více než 20 000 lidí. To by znamenalo, že šlo o největší ze všech dosavadních protestů proti změnám v trestním právu.
Vrabelův obhájce Radek Suchý sdělil, že obvinění považuje za nesmyslné. „Podle klienta je velmi zvláštní, že mu bylo sděleno obvinění poté, co oznámil svůj záměr kandidovat ve volbách,“ uvedl Suchý.
Návrh advokáta Naxera na trestní stíhání senátorky kvůli jejím výrokům o protivládních demonstrantech byl opřen o argument, že jsou výroky proti Ukrajincům trestány přísněji než proti Rusům.
Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty VŠE, byl na Václavském náměstí v Praze, na kterém se konala protivládní demonstrace. V rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že vyzvedává svojí rodinu.
Policie odhadla, že se protestu účastnily vyšší jednotky tisíců lidí. Václavské náměstí bylo zaplněné těsně pod Opletalovu ulici. Kolem 18. hodiny se dav přesunul na Letnou, poté akce skončila.
Advokát muže, proti němuž policisté zasahovali, zvažuje další kroky. „Asi podáme občansko-právní žalobu, ale musím se o tom nejdříve poradit s klientem,“ řekl pro iROZHLAS.cz Zdeněk Kašpárek.
V sobotu se protestující sešli kolem 14.00 u plzeňského hlavního nádraží. Účastníci pochodu se s několika českými vlajkami a za doprovodu antikonfliktního týmu vydali na náměstí Republiky.
Že oznámení podá, už na začátku června avizoval muž, proti němuž policie zakročila. Mířit podle jeho advokáta mělo na zasahující policisty a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).
Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže za to, že měl na sobě na březnovém protestu na Václavském náměstí nášivky s písmenem Z a logem ruské Wagnerovy skupiny.
Soud muže uznal vinným z poškození cizí věci, násilí proti skupině obyvatel a výtržnictví. Součástí verdiktu je i povinnost ve zkušební době podle svých sil nahradit škodu. Rozsudek je pravomocný.
Podle Etické komise Vysoké školy ekonomické děkan Národohospodářské fakulty Miroslav Ševčík v minulosti jednal v rozporu s etickým kodexem školy. Tvrdí, že dlouhodobě poškozuje dobré jméno školy.
Organizátorem akce byl Ladislav Vrabel, který už podobné demonstrace uspořádal. V odpověď na protest se před Národním muzeem shromáždily desítky lidí, aby naopak vyjádřily své sympatie Ukrajině.
Protestující na Václavském náměstí drželi české vlajky a transparenty s nápisy jako „Pryč z NATO“, „Ne válce“ nebo „prolhaná vláda a média“. Při skandování nejčastěji volali po demisi vlády.
V rozhovoru ministr vnitra nastiňuje vůli prosadit korespondenční volbu i přes opoziční obstrukce nebo touhu hlasovat ve Sněmovně o stejnopohlavních sňatcích.
Do Národního muzea se po protivládní demonstraci, která se konala 11. března, pokusilo vniknout několik stovek účastníků. Z budovy chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.
Na rok mu navíc soud zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Podezřelý byl z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia.
Ze sedmi zahájených trestních řízení se dvě týkají projevů při shromáždění, další dvě podezření z útoku na úřední osobu a zbylá tři napadení projíždějícího auta s ukrajinskou poznávací značkou
Civilní profesí dětská neuroložka v projevu na akci Česko proti bídě kritizovala očkování proti covidu-19 a odmítla, že by šlo o protivládní demonstraci.
„Děkan Ševčík představuje pro VŠE reputační problém a domnívám se, že jeho setrvání ve funkci je s ohledem na opakované excesy neudržitelné,“ napsal ministr na sociální síti.
Co bude obsahem přednášky, Ševčík nechtěl uvést. „Nechte se překvapit, přijďte se podívat,“ uvedl děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické na dotaz Českého rozhlasu.