„Na příkladu Slovenska vidíme, kam až může dojít, když necháme politickou rétoriku a ostré lokty politiků zajít příliš daleko,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... Jelínek.
Protesty v Srbsku nabírají na intenzitě, uskutečnila se už i generální stávka. V Bělehradě se demonstrovalo před budovou vlády, veřejnoprávní televizí a konala se dopravní blokáda u Brankova mostu.
„Dneska je den, kdy Lukašenko už pošesté falzifikuje volby, takže je to příležitost pozvat lidi na akci," říká pro iROZHLAS.cz organizátor Aliaksandr Parshankou.
„Vůbec nevím, co se bude dít za měsíc. V tom je, myslím, ta nebezpečnost a jistá bezvýchodnost vývoje na Slovensku,“ říká v rozhovoru šéfredaktor práva Petr Šabata.
Fico v sobotu v reakci na páteční mohutné demonstrace za proevropské směřování země řekl, že jsou organizovány na základě lží a zahraniční aktéři budou vyhoštěni.
„Slováci jsou si vědomi, že v každé vesnici a obci je tabule, že tam je něco vybudované za pomoci EU,“ popsal slovenský opoziční poslanec František Mikloško (KDH).
Demonstrace se v Srbsku konají už od loňského listopadu kvůli neštěstí, kdy pád betonového přístřešku před nádražím ve městě Novi Sad na severu země nepřežilo 15 lidí.
Desítky tisíc Slováků v pátek po celé zemi vyšly do ulic na další manifestace za proevropské směřování země. Páteční demonstrace jsou nejmohutnější od jejich začátku loni v prosinci, vyplývá z odhadů.
„Prokázány jsou finanční toky, komunikace. Chystají se eskalovat napětí a neponechat protest jen ve fázi protestu, ale eskalovat napětí,“ řekl Pellegrini.
Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
Pokojné shromáždění několika lidí s vlajkami a reproduktorem narušovali tři protidemonstranti s megafony. Na podporovatele vězňů křičeli „zrádci“ a nadávali jim.
Prezidentův právník v neděli oznámil, že Jun plánuje vypovídat u ústavního soudu v procesu o pokusu o zavedení stanného práva ze začátku prosince. První slyšení se bude konat 14. ledna.
Na záběrech z dnešní demonstrace v Istanbulu je vidět zaplněný Galatský most i ulice v jeho okolí. Na mostě rozvinuli účastníci akce také obří transparent s nápisem Zastavte genocidu v Gaze.
Shromáždění na bělehradském náměstí Slavija pořádali studenti, protestují proti jednání srbské vlády po tragédii v Novém Sadu, při které po pádu betonového přístřešku zemřelo patnáct lidí.
„Aby si Gruzínský sen udržel moc, potřebuje obětního beránka. Místo toho, aby tedy mluvil o skutečných problémech země, káže o likvidaci opozice a omezování práv LGBTQ+,“ líčí Gvantsa Pertia.
Masové protivládní protesty v Gruzii nemají vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí a státní aparát s pomocí policie a maskovaných rváčů drží společnost pod krkem.
„Doteď šlo o hybridní režim se záměrem se demokratizovat, transformace může ale jít oběma směry,“ říká gruzínský politolog Ghia Nodia z Ilia State University pro iROZHLAS.cz.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.
„Strategií opozice je dosáhnout mezinárodní delegitimizace režimu. To, že Evropský parlament schválil rezoluci, že volby byly nelegitimní, je velký krok,“ říká novinářka Sára Osterrothová.
„Chápu, že lidi, kteří chtějí do Unie, a je jich tady většina, budou v ulicích, že to pravděpodobně vydrží stejně, jako to vydrželi Ukrajinci na Majdanu,“ říká český turista Tomáš.
Po půlnoci se lidé rychle rozešli, zůstalo tu pár tisíc nejvěrnějších, kteří občas zaskandovali, pustili rachejtli a občas zamávali gruzínskými vlajkami nebo vlajkami Evropské unie.
„Lidé jsou naštvaní, že se něco takového může stát v roce 2024. Jde o ostudný okamžik moderní korejské historie,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Korejec Joumin Won.
„To není namířeno proti Rusku,“ uvedl opoziční poslanec Kan Kvarčija, jenž dohodu označil jako „zotročující“ pro Abcházii. Kreml zatím podle dostupných informací na rozhodnutí parlamentu nereagoval.
„Protesty se zdají být nadějí na změnu, byť se přehnanému optimismu každopádně musím vyvarovat. Vše je teprve před námi a vynášet pozitivní soudy je ještě předčasné,“ míní Tamuna Manvelišviliová.