Izrael chce likvidovat lídry Hamásu. Smrt vojenského velitele Dífa po útoku zatím nikdo nepotvrdil

Nejasnosti kolem osudu dvojky Hamásu v Gaze Muhammada Dífa pokračují. Izrael ani Hamás stále nepotvrdily, jestli je Díf po sobotním náletu po smrti. Dlouho připravovaný atentát byl součástí nové vlny izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy. Vojáci se vrátili i do míst, kde se už dlouhé měsíce nebojovalo.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humanitární zóna Mavásí po izraelském útoku

Humanitární zóna Mavásí po izraelském útoku | Foto: Mohammed Salem | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda a zpravodajské služby stále věří, že Muhammad Díf, vojenský velitel vojenské části Hamásu v celém Pásmu Gazy, je po smrti. Byl pomyslnou dvojkou po Jahjá Sinvárovi, který je považován za hlavního velitele celého hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Oba tyto muže označuje Izrael za strůjce teroristického útoku ze 7. října loňského roku a oba se skrývali v podzemí.

K přesvědčení armádních a zpravodajských kruhů o smrti Dífa přispívá fakt, že Hamás zatím nepředložil žádný důkaz, že by byl naživu. Izraelská armáda zároveň nemá žádný přímý důkaz, že zemřel.

Izrael zasáhl uprchlický tábor v Gaze. Tvrdí, že se v něm skrýval šéf vojenského křídla Hamásu

Číst článek

Nepřímým důkazem, který velkou část izraelských armádních velitelů přesvědčuje o smrti Dífa, je potvrzená smrt Rafaj Salámího, velitele brigády Hamásu v Chán Júnisu.

Salámí byl společně s Mohammadem Dífem v budově, kterou nálet zasáhl. Hamás stále tvrdí, že Díf atentátu unikl, ale podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se Hamás snaží skrýt skutečnost, že zemřel.

Sobotní izraelský úder byl mohutným náletem na bezpečnou humanitární zónu Mavásí, kde se měl Muhammad objevit v jednom z domů. Podle palestinských úřadů při úderu zemřelo 90 lidí a nejméně 300 dalších bylo zraněných.

Izrael tvrdí, že Hamás zastavil vyjednávání o příměří. ‚Jen Netanjahuova provokace,‘ brání se hnutí

Číst článek

Izraelské zpravodajské služby čekaly, až se Muhammad Díf vynoří z podzemí, kde se skrýval. Jeho zdravotní stav mu údajně neumožňoval být v podzemí delší dobu. Podle izraelské armády byla sobota a zóna v Mavásí chvílí, na kterou s úderem už dlouho čekala.

Lídři Hamásu jako cíl

Lídři Hamásu jsou jednou z priorit už od začátku. Válka v Gaze pro Izrael pokračuje bez přesvědčujícího splnění cílů a stále se protahuje. Počty mrtvých obyvatel, ale i ozbrojenců v Pásmu Gazy podle palestinských údajů šplhají k 40 000.

Demokracie je diskuze. Vyhrocené emoce kolem Gazy jsou symptomem problému české společnosti

Číst článek

Roste také počet zabitých izraelských vojáků a podpora západních zemí Izraeli v této válce postupně slábne. Izrael nemá žádný plán, jak válku ukončit. Pokud by se izraelské armádě podařilo špičky Hamásu, Dífa a Sinvára zlikvidovat, premiér Netanjahu by mohl říct, že se jedná o jeden z hlavních splněných cílů vojenské operace.

Prohlášení by mohlo stačit k přesvědčení jeho koaličních partnerů, především z krajně pravicových stran, že je čas válku ukončit.

Dá se předpokládat, že lov na Jahjá Sinvára bude intenzivnější a že se v dalších krocích války stane prioritou číslo jedna. Komentátoři izraelských deníků se víceméně shodují, že pro Sinvára by smrt Dífa znamenala začátek odpočítávání a čekání na okamžik, kdy izraelská armáda dopadne i jeho.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme