Kdo je Tim Walz? ‚Nikdy nepodceňujte učitele,‘ vzkazuje demokratický kandidát na viceprezidenta

Guvernér Minnesoty Tim Walz na sjezdu Demokratické strany | Foto: Mike Blake | Zdroj: Reuters

Veterán americké národní gardy, bývalý učitel a guvernér Minnesoty Tim Walz, šedesátiletý rodák z Nebrasky, má Kamale Harrisové pomoci porazit duo Donald Trump – J. D. Vance. „Jako bílý muž, táta, učitel a fotbalový trenér skvěle doplňuje kosmopolitní Harrisovou,“ říká americká politoložka Maha Rafi Atalová z Univerzity v Glasgow.

Chicago Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to životní pocta,“ napsal Walz na sítí X v den, kdy mu Kamala Harrisová zavolala se slovy: Chci, abys do toho šel se mnou. Byl bys mým parťákem na této cestě?

Podle americké politoložky Mahy Rafi Atalové z Univerzity v Glasgow má Walz Harrisové pomoci oslovit pracující třídu. „Jakožto bílý muž, táta, učitel a fotbalový trenér skvěle doplňuje kosmopolitní Harrisovou. Další výhodou je, že je výborným komunikátorem a dokáže oslovit širokou škálu lidí,“ říká Atalová.

Podotýká, že Walz klade důraz na sociální stát. Na sjezdu demokratů mluvil o tom, že se svou matkou přežíval díky sociálním dávkám poté, co jeho otec zemřel, když Walzovi bylo 19 let.

Týmový hráč

Walz svou kariéru začal v 17 letech, když se přihlásil do Národní gardy. V té sloužil 24 let. Sympatie Nebrasčanů si získal také jako učitel střední školy a jako trenér fotbalu.

„Byli to fotbaloví hráči a moji žáci, kteří mě inspirovali ke kandidatuře do Kongresu. Viděli ve mně to, co jsem chtěl vidět v nich – závazek ke společnému dobru a porozumění, že jsme v tom všichni společně,“ řekl Walz ve svém středečním proslovu na sjezdu demokratů v Chicagu. Občanům Spojených států poté vzkázal: „Nikdy nepodceňujte učitele.“

Už jako pedagog hájil liberální hodnoty. Například v roce 1999 zakládal spolek na podporu studentů s odlišnou sexuální orientací, díky této historce představila Walze Kamala Harrisová na mítinku demokratů v Pensylvánii.

V roce 2006 se Walz dostal do federální Sněmovny reprezentantů, kde zastupoval tradičně republikánský minnesotský 1. okrsek. Jako začínající politik zastupující venkovský okres hájil především zájmy zemědělců a veteránů.

„Pohyboval se ve středu politického spektra. Podporoval právo nosit zbraně, sám byl myslivcem a věřil, že každý má právo sám sebe bránit. Později se však stal zastáncem regulace zbraní ze strany státu,“ podotýká politoložka s tím, že ke změně jeho názoru přispělo také to, že se ve Spojených státech odehrála celá řada střeleb na školách.

Zprava doleva

Zlom v jeho politickém směřování nastal v roce 2018, když byl zvolen guvernérem Minnesoty. V té době získali demokraté také většinu v dolní komoře sněmu v Minnesotě. Walz se tehdy začal profilovat jako progresivní politik, který se zasadil například o zavedení bezplatného školního stravování, rodičovské dovolené či daňových úlev pro rodiny.

Má manželku a dvě děti. Netají se tím, že spolu se svou ženou Gwen měli problém s početím. Pomohlo jim k tomu umělé oplodnění, jehož je nyní otevřeným zastáncem.

„Otevřeně přiznává, že jeho názor změnila setkání se zástupci nejrůznějších sociálních organizací. Mohl pak reagovat na důkazy, které mu byly předloženy. Do karet mu hrálo i to, že měl v Minnesotě legislativní většinu, což mu umožnilo prosadit řadu progresivních změn,“ popisuje Atalová.

Oblíbeným u části veřejnosti se stal za legalizaci konopí, důraz na reprodukční práva a zvýšení minimální mzdy. Televizní kanál SkyNews ho nazval „šampionem demokratických hodnot“.

Jeho směřování si samozřejmě všimli i jeho republikánští oponenti. „Trump si z Walze utahuje například kvůli tomu, že zavedl bezplatné menstruační vložky a tampóny do škol v Minnesotě,“ říká Atalová.

Podivínové

Walz si ještě před svou nominací na viceprezidenta získal pozornost označením Donalda Trumpa a jeho viceprezidentského kandidáta J. D. Vance za „weird dudes“, tedy „podivíny“.

Toto slovní spojení se stalo virálním a tým Kamaly Harrisové jej začal hojně využívat. „Všichni mluví o jeho programu. Ale poslouchejte, o čem Trump mluví. Vždyť mluví o Hannibalu Lecterovi, žralocích a o všem, co ho zrovna napadne,“ vysvětlil Walz svůj výrok pro CNN s odkazem na Trumpova veřejná vystoupení.

„V jednom slově se mu podařilo vystihnout emoce celé řady demokratických voličů v tom smyslu, že Trumpova politika, která je urážlivá a často spočívá v omezování práv různých skupin obyvatel, jako jsou například ženy, prostě nedává smysl a je zpátečnická,“ vypichuje politoložka.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme