Antivirus: Množství znuděných dětí ve školách je pořád stejné. Nezáleží na zákazu či povolení mobilů

Patří mobily do škol? Snaha vsetínské radnice zakázat mobily ve školách rozdmýchala veřejnou debatu. Jsou mobily v rukách dětí škodlivé, nebo mají i své přínosy? „Telefon skutečně může odvádět pozornost, narušuje soustředění a může hrát roli při kyberšikaně. Ale není to černobílé,“ upozorňuje pořad Českého rozhlasu Radiožurnál Antivirus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákaz mobilů ve školách

Telefon skutečně může odvádět pozornost, narušuje soustředění a může hrát roli při kyberšikaně. Ale není to černobílé | Zdroj: Profimedia

Pro zákaz mobilů ve školách se musí rozhodnout samy školy. Mají k tomu oporu v zákoně už od roku 2020, paragraf načetla poslankyně Marcela Melková z hnutí ANO, sama bývalá ředitelka základní umělecké školy. Jelikož to ale byl poslanecký pozměňovací návrh, nemáme k němu důvodovou zprávu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zakázat mobily ve školách? Pomůže to k lepším studijním výsledkům dětí, nebo zamezí kyberšikaně? Poslechněte si Antivirus

Běžně dnes platí, že děti mají mobily během vyučování v taškách a vytáhnout je můžou jen o přestávkách nebo na pokyn učitele, který je chce využít při výuce. Teď ale začínají některé školy zavádět kompletní zákaz mobilů ve škole, děti je tedy musí při příchodu odevzdat do krabice nebo zamknout do skříně, a dostanou se k nim až po skončení vyučování.

Kyberšikana a výsledky

Školy zákazem mobilů chtějí omezit kyberšikanu, případně zlepšit akademické výsledky dětí a předcházet u nich závislosti na mobilních telefonech nebo hrách. Zaznívají argumenty, že po zákazu mobilních telefonů se budou děti více bavit mezi sebou, případně trávit víc času pohybem. Zastánci zákazu často zmiňují akademické studie, ale často nejsou konkrétní, o jaký výzkum se jedná.

1:52

Vsetín zakázal používání telefonů na základních školách. Žáci je příliš používali i o přestávkách

Číst článek

V posledních letech také vyšlo několik knih, které argumentují ve prospěch zákazu mobilů u dětí. Asi nejznámější je kniha Anxious generation, tedy Úzkostná generace od Jonathana Haidta.

Telefon skutečně může odvádět pozornost, narušuje soustředění a může hrát roli při kyberšikaně. Ale není to černobílé. Podle Natalie Nevřelové, kognitivní psycholožky z Národního ústavu duševního zdraví jsou studie, které se problémem zabývají, často vytržené z kontextu. Zmiňují třeba údajný pokles kyberšikany, ale vůbec neřeší, jestli nevzrostla po zákazu mobilů klasická šikana. Navíc kyberšikana se děje i v čase mimo školu, tedy večer a o víkendech.

Chybí argumenty?

Studie, která se zabývala situací v Česku, upozorňuje, že množství znuděných dětí ve školách je pořád stejné a nezáleží na zákazu nebo povolení mobilních telefonů.

Co se týká popularizační knihy Jonathana Haidta, na tu napsali kritiku vědci z Masarykovy univerzity. Upozorňují, že kniha je plná zkreslených informací, nepravd. Autor špatně pracuje s daty a pomíjí důkazy, které nemluví ve prospěch jeho přesvědčení. Takže kniha je sice čtivá, ale na závěry z ní se rozhodně nedá spolehnout.

OVĚŘOVNA: Lidé sdílí, že chce vláda zakázat mobily ve školách. Z titulku nebylo zřejmé, že nejde o Česko

Číst článek

Je tedy nesmysl telefony ve škole zakázat? Vždy záleží, o jakém dítěti se bavíme. U malých školáků to fungovat může, ale starší děti takový zákaz jednoduše obejdou. Pokud tedy škola zákaz zvažuje, určitě je na místě se detailně ptát na důvody. Protože v některých situacích to může dávat smysl, a v některých vůbec.

Psycholožka Nevřelová pak dodává, že zejména u adolescentů je důležité učit se sebekontrole. Když jim mobil vezmete, ještě například s argumentem, který jim nedává smysl nebo bez argumentu, tak to pozitivní dopady mít nebude. Navíc jakmile pak přejde na vysokou školu, kdy mu už nikdo mobil nezakáže, mladý člověk seberegulaci nebude zvládat.

V neposlední řadě je pro školy prakticky nemožné zákaz telefonů vynutit zejména u starších studentů.

Jak to řešit?

Opět se vracíme k radám, které zaznívají pravidelně. Rodiče se musí se svými dětmi bavit o tom, co dělají online, ukazovat a vysvětlovat rizika, která s sebou technologie přináší. Ale zároveň šmahem neodmítat jejich výhody. Rodič také musí jít příkladem – těžko totiž dítěti vysvětlíte, že telefon je pro ně špatný, když na něm sami jako rodiče trávíte spoustu času.

Psycholožka Nevřelová doporučuje například nastavit si pravidelný rodinný čas doma bez elektroniky. Třeba společné večeře. Mobil striktně nezakazovat, ale spíš pozitivně motivovat k tomu, aby ho potomek nevyužíval.

Podobně by to měly řešit i školy, tedy místo striktního zákazu mobily v určitých časech omezit a nabízet dětem alternativu, přístupné školní hřiště nebo klubovnu s deskovými hrami.

Jan Cibulka, Jana Magdoňová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme