PŘEHLED KRAJŮ: Stav nebezpečí, stoupající hladiny i výpadky proudu. Jaká je situace ve vašem regionu?

Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska. Stále se zvedají hladiny řek a voda zatopila Jesenicko, Opavu nebo Bohumín. Povodňové ohrožení narůstá v Královéhradeckém kraji. Situaci komplikuje také silný vítr, kvůli kterému jsou desítky tisíc domácností bez dodávek elektřiny. Zjistěte, jaká je situace ve vašem regionu v přehledu, který sestavil iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:11 15. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace z ostravských Antošovic

Evakuace z ostravských Antošovic | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

K nedělním 12.00 platil některý z povodňových stupňů na 270 místech v České republice. Na téměř třetině z nich byl třetí povodňový stupeň, nebo stupeň, který Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) označuje jako extrémní povodeň. Kritická je situace především na severní Moravě.

Premiér země Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyzvali občany, aby uposlechli výzev k evakuaci. Někteří lidé v Karlovicích ji dříve odmítli a ze střech a podkrovních prostor je musel vyzvedávat záchranářský vrtulník.

„Situace je opravdu nebezpečná, není možné ji podceňovat, setkáváme se s případy, kdy lidé odmítají evakuaci, která je ale nařizována jen v případech, kdy je opravdu nutná,“ řekl premiér v Partii CNN Prima News.

Situaci v souvislosti s povodněmi sledujeme také ve speciálním vysílání Českého rozhlasu Radiožurnál, Zelené vlně a speciální online reportáži na serveru iROZHLAS.cz.

Abecední seznam krajů (kliknutí vás přesměruje na konkrétní informace o situaci ve vybraném kraji):

Hlavní město Praha

Situace v Praze se vyvíjí dobře, proto hlavní město nabídlo pomoc hejtmanům postižených krajů, řekl v neděli na tiskové konferenci primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). Dodal, že stále platí doporučení, aby občané, kteří nemusí cestovat do hlavního města, tam zbytečně nejezdili. Pražany vyzval, ať se nepřibližují vodním tokům.

20:30

Řeka Desná může ohrozit Šumperk. Hasiči v Česku evakuovali přes 10 tisíc lidí

Číst článek

Voda zatekla do pavilonů A a CH Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Pacienti dostanou v neděli informace o případném pondělním omezení provozu. Lůžková péče a operativa omezená není.

Zároveň byla zastavena plavba na řece v Praze a lodě se přesouvají do ochranných přístavů. Po zasedání krizové komise to oznámil mluvčí magistrátu Vít Hofman. I přes zvýšené hladiny vodních toků nedosahují průtoky hodnot, které by představovaly nebezpečí pro Libeň a městskou část Praha 8, sdělila radnice Prahy 8 na svém webu.

Pražští hasiči a policisté od čtvrtka do neděle zasahovali u zhruba 300 událostí souvisejících s velkou vodou. Vytáhli například z rozvodněné Vltavy tonoucího muže, který se rozhodl, že si v řece zaplave. Hlídka si ho všimla u Palackého mostu, kvůli silnému proudu ho vylovili až u Lužického semináře mezi Karlovým a Mánesovým mostem.

Komise se také věnovala situaci u hotelu Intercontinental a konstatovala, že je pod kontrolou a stavební koridor zcela zabezpečuje hrazení. To není z ulice vidět, jelikož je umístěné na druhém konci. Ochrana je zajištěna před hladinou o 30 cm vyšší, než voda dosáhla v roce 2002.

Magistrát zprovoznil infolinku na čísle 800 100 000 v časech od 9.00 do 15.00 hodin. Linka slouží Pražanům v krizové situaci související s hrozícími povodněmi.

Jihočeský kraj

Do dvou desítek domů v Benešově nad Černou na Českokrumlovsku se během soboty dostala voda z vylité řeky Černé. Obyvatelé několika domů se museli evakuovat.

Nejprudčeji nyní stoupá hladina Malše pod římovskou přehradou na Českobudějovicku, z níž vodohospodáři museli výrazně zvýšit odtok. Například v Roudném u Českých Budějovic se Malše od půlnoci zvedla o metr na aktuální výšku 315 centimetrů. Další nejvyšší povodňové stupně pak platí pro stanice na Blanici, Volyňce a Otavě.

7:18

Přehrady drží. Osobně ale nechápu lidi, kteří se odmítli evakuovat, říká ministr životního prostředí

Číst článek

Krizový štáb Jihočeského kraje, který v sobotu zasedal, také vyzývá lidi, aby zvážili, zda musí cestovat autem. Omezení v dopravě se týkají vozovek Bavorov–Netolice na Prachaticku, Nihošovice–Černětice na Strakonicku, Ličov – Děkanské Skaliny na Českorkumlovsku a Dluhoště–Desky na Českokrumlovsku.

Hasiči evakuovali stovku lidí ze školy v přírodě ve Střelských Hošticích na Strakonicku. Devět desítek hostů zase preventivně opustilo hotel v Českých Budějovicích u řeky Malše.

Kvůli silnému větru také někde spadly stromy na elektrické vedení. Na jihu Čech bylo bez elektřiny asi 450 odběratelů zejména na Prachaticku.

Největší starosti pak dělá hladina řeky Lužnice, která by se mohla v následujících hodinách dostat na úroveň padesátileté vody. Dotknout by se to mohlo především Soběslavi a Veselí nad Lužnicí a okolních obcí. Vlna by tam mohla dorazit až během pondělí.

V Českém Krumlově je nouzově zřízena krizová linka povodňové komise na čísle 771 505 065.

Před nedělní čtvrtou hodinou ranní přetekla hráz husinecké vodní nádrže. Husinecká nádrž na Prachaticku se naplnila kvůli silným dešťům. Její hladina stoupla od páteční půlnoci o více než čtyři metry.

Přetékající voda výrazně zvýší hladinu řeky Blanice, podél které stojí řada obcí a měst. Hejtman Martin Kuba ČT řekl, že to obce v okolí významně neohrozí. Lidé byli varováni.

Jihomoravský kraj

Extrémní povodeň nastala ráno v Podhradí nad Dyjí, což je obec v údolí řeky nad Vranovskou přehradou. „Kolem Vranova byly skoro dvojnásobné srážky, než se předpokládalo. Přímo v Podhradí jsme vysoko nad stoletými vodami. Potřeba evakuace tam ale není, jsou tam často turistické objekty,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hladina Dyje tam nyní přesahuje 440 centimetrů. Kulminovat má odpoledne na 464.

Naopak v Rajhradicích a Opatovicích na Brněnsku nakonec zřejmě nebude nutné obyvatele evakuovat. Hladiny toků tam budou v příštích hodinách kulminovat, ale oblast by to měla zvládnout a ani nejvyšší hladina by neměla být krizová. Podobná situace je v Bílovicích nad Svitavou, kde je Svitava na třetím stupni povodňové aktivity.

Problém je ale podél toku Velička na Hodonínsku, kde je částečně zaplaveno několik obcí, a v Podhradí nad Dyjí na Znojemsku, kde situaci ovlivňují i srážky v Rakousku.

Hladina Moravy ve Strážnici v neděli ráno překročila hranici 6,6 metru. Ještě před pár dny byl v korytě jen metr vody. Velička ve Velké prudce stoupá od nedělních 3.00 a kolem 5.00 překročila hranici extrémní povodně. Říčka obvykle rychle reaguje na srážky v nejbližším okolí. Normálně v ní teče pár centimetrů vody, nyní skoro dva metry.

Kam dosáhne voda? Podívejte se na mapy rozlivu

Číst článek

Asi 20 obyvatel dobrovolní hasiči evakuovali. Prostory jsou nachystané ve sportovní hale, kde jsou i lůžka, nebo na úřadě. Horňáckými obcemi se v neděli ráno prohnala extrémní povodeň, záplavy byly podle starosty horší než v roce 1997.

Třetí stupeň je i na Svratce na Židlochovicku, tedy Rajhradice, Opatovice i Bílovice. Očekávané kulminační křivky ale zatím dávají naději, že se místům extrémní povodeň vyhne.

Stupeň ohrožení platí na Litavě v Brankovicích na Vyškovsku, na Dyji v Podhradí nad Dyjí, pod Novými Mlýny a v Břeclavi-Ladné, stejně jako na Jevišovce v Plavči a Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku, na Malé Hané pod vodní nádrží Opatovice na Vyškovsku a na Bělé pod vodní nádrží Boskovice.

Počasí od sobotního večera komplikovalo hromadnou dopravu hlavně na Blanensku a kolem Tišnova a Kuřimi na Brněnsku, důvodem jsou sesuvy svahů a pády stromů v podmáčené půdě. „Počítejte v těchto oblastech s nepravidelností provozu,“ informoval v sobotu večer Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje na svém webu.

Autobusy brněnského dopravního podniku od soboty nezajížděly do středu Bílovic nad Svitavou. U kostela se utrhl svah pod silnicí, zůstane zatím neprůjezdná. Autobusy neprojedou ani Žebětínskou ulicí v Brně-Kohoutovicích. Důvodem je větší množství popadaných stromů.

Ředitel pro správu Povodí Moravy Antonín Tůma uvedl, že má v sobotu i v neděli opět napršet 100 milimetrů, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční. Připomněl, že zatím jsou zvýšené stupně způsobené odtoky z přehrad.

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj zůstává jediným, kde se neočekává vzestup řek kvůli dešti. Hasiče ale v sobotu zaměstnával silný vítr, který lámal stromy a na mnoha místech komplikoval dopravu. Hasiči situaci však dostali pod kontrolu a část z nich odjela v neděli ráno na pomoc do zaplavených oblastí Moravskoslezského a Olomouckého kraje.

Poruchy na vedení elektřiny jsou hlavně na Karlovarsku v okolí Ostrova, Jáchymova nebo Stráže nad Ohří. Výpadky jsou i na Chebsku, hlavně v okolí Mariánských Lázní, na Sokolovsku eviduje ČEZ poruchy na Kraslicku, u Oloví, Jindřichovic nebo Krajkové.

Popadané stromy v noci také uzavřely železniční trať mezi Františkovými Lázněmi a Vojtanovem nebo mezi Nejdkem a Novou Rolí. Uzavřená je i silnice Nejdek–Rudná–Přebuz, informoval odpoledne mluvčí krajských hasičů Lukáš Černý.

V Karlovarském kraji zůstávají zavřené některé silnice nižších tříd, na Karlovarsku vyhlásili energetici kalamitní stav kvůli poruchám způsobeným hlavně silným větrem. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Černého se počasí v neděli uklidňuje.

V Karlovarském kraji jsou stále zavřené silnice Nejdek - Rudné - Přebuz, silnice Krásný Les - Srní a Krásný Les - Osvinov. Dále je od nedělního rána uzavřená silnice Nejdek - Pernink.

Karlovarskému kraji se povodeň vyhnula. Intenzivní srážky, které zasáhly východní část České republiky, se v Karlovarském kraji omezily na občasný drobný déšť. Řeky tak mají setrvalé nebo jen mírně zvýšené hladiny a daleko do povodňových stavů.

Královéhradecký kraj

Povodňová situace na tocích v Královéhradeckém kraji odvodňujících Krkonoše a také na Broumovsku se zhoršuje. Od nedělního rána se zvýšil počet míst, kde platí stav ohrožení, a to z osmi na 12. Nejvíce jich je na Labi, Úpě na Trutnovsku a Metuji a Stěnavě na Náchodsku, vyplynulo z informací na webu Povodí Labe. Údaje jsou k 11.15. Hladina horního Labe dál stoupá. Na několika místech rozvodněné řeky zaplavily domy a silnice.

Například v třicetitisícovém Trutnově v neděli uzavřeli Úpské nábřeží kvůli bezpečnosti, a to v úseku od kruhového objezdu u kina Vesmír až po křižovatku s Novodvorskou ulicí.

Déšť i vítr má podle meteoroložky Hujslové slábnout. ‚Neznamená to ale, že nebude pršet vůbec,‘ říká

Číst článek

„Důvodem je špatný stav nábřežní zdi. Objízdná trasa vede ulicemi Na Struze, Žižkova a Československé armády,“ řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Problémy v dopravě působí také popadané větve a stromy, déšť doprovází silný vítr, půda je podmáčená. Kvůli popadaným stromům a kamení je od rána uzavřena horská silnice II/252 z Temného dolu na Pomezní boudy v Krkonoších. Kvůli pádům stromů do kolejiště je na několika místech přerušena železniční doprava.

Ve Zdoňově na Broumovsku, kde v sobotu hasiči kvůli přelivu vody z rybníku nad obcí evakuovali 17 lidí a další čtyři lidé byli zachráněni, se situace v neděli dál zhoršovala. „Situace se tam neustále zhoršuje, několik rodinných domů je už pod vodou, v místě nejde elektřina, je tam zaplavené fotbalové hřiště,“ řekla v 11.30 policejní mluvčí Martina Jandová.

V Broumově hasiči zřídil evakuační centrum, kam přemístili první patro broumovského domova pro seniory, zhruba pět lidí. Podle policie i hasičů nejsou dosud hlášeni žádní zranění.

Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), platil v 11.15 na Labi ve Špindlerově Mlýně na dvou místech, a to na přehradě Labská a dál také na stanici výše proti proudu. Stav ohrožení byl také na Labi ve Vestřevi, pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem, ve Stanovicích, dále na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Úpě v Horním Maršově, Trutnově a ve Zliči. Na řece Stěnavě to bylo v Meziměstí a Otovicích.

V Krkonoších na hřebenech by mělov neděli spadnout 60 milimetrů dešťových srážek, tedy 60 litrů vody na metr čtvereční. Podle hejtmanství přehrada Labská pod Špindlerovým Mlýnem je vypuštěná a připravená na další zvýšený přítok, to samé přehrada Les Království. „Povodí Labe začalo na Labské přehradě upouštět 80 kubíků za vteřinu,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Provizorní most u Michlova Mlýna pod přehradou Labská, který nahrazuje ten opravovaný, by mohl být ohrožen velkou vodou, pokud by odtok z přehrady dosáhl 150 kubíků za vteřinu nebo při přetečení hráze, řekl dopoledne starosta Špindlerová Mlýna Martina Jandura. V tomto případě by most a tím i jediná přístupová cesta do Špindlerova Mlýna musela být dočasně uzavřena než voda klesne v Labi na bezpečnou úroveň.

Druhý povodňový stupeň platil na Metuji v Hronově a Krčíně v Novém Městě nad Metují, dále na Bělé v Jedlové, na Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí, Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. První stupeň byl na Dědině v Cháborech, Kněžně v Rychnově nad Kněžnou, Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí a na Labi v Hradci Králové pod soutokem Labe a Orlice.

Liberecký kraj

Na Frýdlantsku zase hejtman Libereckého kraje Martin Půta vyhlásil od 17. hodiny stav nebezpečí. Týká se 18 obcí s dohromady 24 tisíci obyvateli.

„Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst,“ uvedl hejtman podle kterého se situace na severu republiky nelepší.

„Jsou místa, kde se zvažuje vyhlášení evakuace. Rozhodne se o ní po dalším jednání se starosty obcí na Frýdlantsku,“ doplnil ve vysílání Speciálu Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus hejtman Půta.

Ve Frýdlantském výběžku jsou opět na třetím povodňovém stupni Smědá na Liberecku a Jizera na Semilsku i kvůli pokračujícím silným dešťům.

25:42

Meteorolog Žák: Povodním se nevyhneme. Po deštích nás čeká babí léto

Číst článek

Nejvíce rozvodněných toků je v kraji ve Frýdlantském výběžku. Očekává, že Smědá bude kulminovat večer ve Višňové - Předláncích zhruba na stejné hladině jako v sobotu. „Nicméně to je stav, ve kterém nebudou zaplaveny jiné nemovitosti, než byly zaplaveny včera (v sobotu). A lidé, kteří chtěli být evakuováni, už evakuováni byli,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V sobotu byla Višňová od okolního světa odříznutá od rána do večera. Rozvodněná Smědá se dostala do tří domů a z jednoho hasiči evakuovali dva lidi. Řeka v Předláncích kulminovala v sobotu v 11.00 na 280 centimetrech. Extrémní povodeň, padesátiletá voda nastává při 336 centimetrech.

V neděli v 10.30 bylo v Předláncích v korytě řeky 151 centimetrů vody, což je pod prvním povodňovým stupněm. Trvá ale pět hodin, než tam doteče voda z Jizerských hor. Smědá je na třetím stupni na prvních měřicích stanicích v Bílém Potoce, Hejnicích a Frýdlantu.

Hejnice na Frýdlantsku trápí rozvodněná říčka Smědá | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

V dalších částech kraje podle hejtmana očekávají, že třetí povodňový stupeň bude jen na Jizeře v Jablonci nad Jizerou. „Zase je to situace, kterou mají místní pod kontrolou. A vlastně je to stejná situace, jako tam byla včera (v sobotu),“ uvedl Půta. V 10.30 byla Jizera v Jablonečku ve výši výši 263 centimetrů, sobotním maximem bylo 326 centimetrů.

Třetího stupně naopak zřejmě nedosáhne Lužická Nisa, jak naznačovala původní prognóza. „Na Lužické Nise by měly být dosaženy pouze první stupně povodňové aktivity, což jsou stavy, které Lužická Nisa běžně zvládá několikrát za rok, takže tam neočekáváme žádné velké potíže,“ řekl hejtman.

Držet toky v korytech se daří v kraji i proto, že přehrady jsou zatím schopné pojmout více vody, než vypouštějí. Naplněnost mají mezi 60 až 90 procenty. To se netýká Smědé, na níž přehrada není. „Tam žádný zásobní prostor nemáme. Takže to, co naprší na horním toku, tak Smědou odteče,“ dodal hejtman.

Voda z rozvodněné Smědé v neděli zaplavila silnici II. třídy 290 v Hejnicích ve Frýdlantském výběžku. Uzavřený je úsek od hasičské stanice k Dělnickému domu, do Bílého Potoka se tak lze dostat jen po objízdných trasách. Na sociální síti o tom informoval starosta Hejnic Jaroslav Demčák.

Frýdlantská vodárenská společnost žádala obyvatele sedmi obcí z Frýdlantska, aby omezili spotřebu pitné vody z vodovodu a používali ji ideálně jen na pití a vaření. Důvodem je odstavení úpravny vody v Bílém Potoce kvůli záplavám.

Jablonec nad Nisou kvůli riziku pádů stromů uzavřel všechny hřbitovy ve městě. Zákaz bude platit do odvolání, lidé by neměli chodit ani do lesů či parků. Za radnici o tom informovala Jana Matěchová. Kvůli riziku pádu větví a stromů na přístupovou cestu je v Libereckém kraji od soboty uzavřený i hrad Trosky v Českém ráji.

V Libereckém kraji od pátku nejvíce pršelo v horách. Na stanicích Dvoračky v Krkonoších a Smědavě v Jizerských horách napršelo za dva dny dokonce přes 230 milimetrů.

Moravskoslezský kraj

Situace v Moravskoslezském kraji se během noci na neděli dramaticky zhoršila na Opavsku, v Krnově, Českém Těšíně nebo Bohumíně.

Stoletá voda v Moravskoslezském kraji? Podívejte se, kam až může v jednotlivých městech dosáhnout

Číst článek

V Moravskoslezském kraji bylo zatím evakuováno asi 6 tisíc lidí. Mnozí své domovy ale opustit odmítají nebo se do obydlí po evakuaci vracejí zpět. Hasičům tím komplikují práci, protože při zhoršení situace se pro ně musí vracet. Hasiči v regionu měli v sobotu v podvečer více než tisíc zásahů.

Na řece Opavě ve městě Opava byl při nynějších záplavách překročen stoletý průtok. Povodí Odry očekává, že stoletá voda bude významně překonána i na dalších místech - řece Odře v Ostravě-Svinově, Opavici v Krnově na Bruntálsku i na řece Opavě, a to od Opavy po ústí do Odry v Ostravě.

Vrtulník v akci. V zaplaveném Krnovsku se letecká záchranná služba spustila v neděli ke třem pacientům s obtížemi | Foto: ZZS MSK | Zdroj: Český rozhlas

Právě v Krnově na Bruntálsku je situace kritická. Město je odříznuté od zbytku regionu, z velké části zatopené. Voda se tam přibližuje i k evakuačním centrům a pravděpodobně bude nutná i jejich evakuace. „Organizovat evakuace už moc nemá smysl. Voda je téměř všude. Nemáme kde zřídit evakuační centra,“ řekl Miroslav Binar (ANO). Doplnil, že město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje.

Ten vypravil do města konvoj s potravinami i pitnou vodou – pomoc do města povezou nákladní tatry, které dokážou hlubokou vodu projet, informoval hejtman kraje Josef Bělica (ANO).

Zákaz vstupu, povodeň! V opavské městské části Kateřinky čekají, až opadne voda | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Řeka se rozlila také mezi domy sídliště Kateřinky v Opavě, hasiči tam jezdí na člunech a pomáhají zachraňovat lidi, kteří dosud neodešli. Vody městem protéká víc, než se podle předpovědí očekávalo. Magistrát znovu vyzývá obyvatele ohrožených lokalit, aby domovy opustili. Situace se rychle zhoršuje a pozdější záchrana může být složitá.

Protože jsou v Jeseníkách vysoké úhrny, očekává se, že voda v Opavě bude kulminovat v neděli večer okolo 19.00 hodin.

Evakuace asi 5 tisíc lidí se týká Kateřinek, které jsou největším opavským sídlištěm, a týká se přízemí a prvních pater domů. Dalšími evakuovanými částmi jsou Vávrovice, Držkovice, Palhanec, Malé Hoštice a také obce Velké Hoštice a Otice.

V Opavě řeka dosáhla stoleté vody. ‚Očekáváme, že se situace zhorší,‘ říká mluvčí Povodí Odry

Číst článek

Naopak obyvatelé centra Českého Těšína na Karvinsku a z ulice Na Olšinách se mohou vrátit domů. Starosta Karel Kula (Nestraníci 2022) vzhledem k poklesu hladiny řeky Olše odvolal evakuaci. Uvedla to mluvčí města Nataša Cibulková. Ve třech střediscích podle ní bylo několik stovek evakuovaných.

Do centra Bohumína na Karvinsku se dostává voda. Dopoledne byly překročeny limity pro protipovodňovou ochranu Nového Bohumína. Lidé by se měli připravit na vypnutí elektrického proudu, protože bude třeba odstavit rozvodnu v Pudlově. Připravují se kapacity pro evakuaci. Kolik lidí bude muset opustit obydlí, zatím není jasné.

Neprůjezdná je od rána dálnice D1 v Bohumíně na Karvinsku. Už v noci se D1 uzavřela v Ostravě, kde voda ve Svinově zaplavila pás ve směru na Prahu, zavřený zůstává kvůli výpadku technologií klimkovický tunel. Kvůli zaplavení vodou silničáři ráno uzavřeli část dálnice D55 ve Zlínském kraji. Od soboty řidiči neprojedou ani po dálnici D56 z Ostravy do Frýdku-Místku.

Nedostupné je kvůli podemletým a zaplaveným silnicím Jesenicko. V noci na neděli rozvodněná řeka Bělá strhla hlavní silnici I/44 od Jeseníku do České Vsi a dál přes Písečnou na Mikulovice. Kromě podemletých silnic situaci v regionu komplikují i popadané stromy. Neprůjezdné jsou i silnice na Opavsku. Podle údajů z ŘSD jde třeba o komunikaci mezi Krnovem a obcí Krásné Loučky nebo Krnovem a Dolním Benešovem.

V Moravskoslezském kraji v neděli navíc nejezdí téměř nikde ani vlaky. Ostravsko sčítá škody, které budou na železnici činit stovky milionů korun. Dopravci vyzývají, aby lidé necestovali.

Olomoucký kraj

Vedení Troubek na Přerovsku v neděli odpoledne rozhodlo o evakuaci obyvatel kvůli extrémnímu ohrožení. V Teplicích nad Bečvou, jež jsou 40 kilometrů od dvoutisícové obce, se dramaticky zvedla hladina v Bečvě, kde už platí třetí povodňový stupeň. Voda má do Troubek ležících u soutoku Moravy a Bečvy dorazit po půlnoci, informovalo vedení obce na sociálních sítích.

Evakuace se týká všech obyvatel obce a proběhne v době od 17. hodiny. „Evakuačním místem je parkoviště u fotbalového hřiště,“ doplnila obec. Obyvatele vyzvala, aby si s sebou vzali evakuační zavazadlo.

Starosta Martin Frgal v neděli řekl, že prognóza pro obec není dobrá. „Vypadá to tak, že na limnigrafu v Dluhonicích bude dosaženo skoro 700 metrů krychlových, což pravděpodobně doteče i do Troubek a voda se vylije, uvidíme, kde se to případně zastaví. Obava panuje od Bečvy, od Moravy má být dotok pozdější,“ řekl starosta.

Extrémní povodňové stupně od neděle ráno v Olomouckém kraji platily na několika místech Jesenicka a Šumperska. Rozbouřená řeka Bělá odřízla v noci na neděli severní cíp Olomouckého kraje, voda strhla celou komunikaci I/44 vedoucí od Jeseníku směrem na Českou Ves, Písečnou a Mikulovice.

Hasiči v Olomouckém kraji zasahovali od sobotní půlnoci v souvislosti s rozsáhlými povodněmi u 1500 událostí. Prioritou je nyní záchrana životů, hasiči zatím zachránili 168 lidí včetně dětí, a to především z Jeseníku a okolních obcí podél toku Bělé, informovala v neděli mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jesenicko je podle policie momentálně zcela nedostupné kvůli neprůjezdným silnicím. Vozovky jsou mnohde podemleté. Policisté na sociální síti žádají řidiče, aby neriskovali a do oblasti nejezdili.

„Obce od Bělé přes Jeseník, Českou Ves až po Mikulovice jsou jedna velká řeka. Probíhá evakuace obyvatel. Šumpersko - Desná - vážný stav, Desná ale zůstala až na výjimky v korytě. Nějaké domy asi půjdou k zemi (Loučná), rozsah škod je ale oproti roku 1997 zatím malý. Obrovsky pomohlo včasné odpouštění vody z dolní nádrže elektrárny Dlouhé Stráně,“ uvedl hejtman Josef Suchánek (STAN a Piráti) na sociální síti.

Hanušovice na Šumpersku v neděli dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla se evakuovat. Přišlo to během deseti minut, hladina řeky Moravy se zvedla asi o metr, řekl starosta města Marek Kostka. Centrum Hanušovic, kde žije zhruba 2900 obyvatel, zůstalo pod vodou. Vedení obce evakuaci zakázalo, situace je nebezpečná nejen pro obyvatele, ale i pro záchranáře. Lidé by měli zůstat ve vyšších patrech a počkat na další pokyny, doplnil starosta. Kritická situace je i na řadě míst na Jesenicku, chystá se také evakuace Litovle na Olomoucku.

Situace je katastrofální. Do poslední chvíle jsme se snažili o evakuaci obyvatel, líčí starosta Hanušovic

Číst článek

Řeka Morava v oblasti dosahuje podle informací Českého hydrometeorologického ústavu extrémní povodně, v Raškově na Šumpersku ležícím pod Hanušovicemi dosahuje nyní hladina řeky 398 centimetrů, extrémní povodeň je vyhlašována od 340 centimetrů. Tento povodňový stav platí i na toku Branná v Jindřichově na Šumpersku, který v Hanušovicích vtéká do Moravy.

Situace v Bělé pod Pradědem na Jesenicku, kterou zatopila rozbouřená řeka Bělá, je podle starosty Radomíra Neugebauera kritická. V obci evakuovali již na 200 obyvatel, řada z nich ale výzvy neuposlechla. Zasahuje tu speciální technika Záchranného útvaru HZS ČR z Hlučína. Do sídla, kde žije kolem 1700 lidí, míří také obojživelný pásový transportér. V Jeseníku pomáhá s evakuací jeden z armádních vrtulníků.

Kromě severu kraje přibývá zásahů na Přerovsku, kde stoupá hladina Bečvy i jejích přítoků. Hasiči zde instalují čerpadla, čistí propustky i kanalizační vpusti. V Přerově řeka Bečva překonala hranici třetího povodňového stupně v 07.45.

Extrémního povodňového stupně dosáhl ráno v Olomouckém kraji po řece Bělé v Mikulovicích, vodním toku Branná v Jindřichově na Šumpersku a Moravy v Raškově na Šumpersku také Zlatý Potok ve Zlatých Horách na Jesenicku.

Povodeň přerušila provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Kvůli očekávanému zaplavení trati a zhoršeným povětrnostním podmínkám zastavila Správa železnic do odvolání provoz mezi Studénkou a Jistebníkem na Novojičínsku. Vlaky z Prahy končí v Olomouci, vlaky z Polska v Bohumíně.

Od čtvrtka do konce týdne může podle Českého hydrometeorologického ústavu na návětří Jeseníků napršet i přes 500 milimetrů srážek, tedy 500 litrů vody na metr čtvereční. V Jeseníkách přestalo pršet a nyní se tam neočekávají žádné zásadní srážky. Řeky Opava, Opavice či Odra by měly kulminovat během neděle.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji platí podle meteorologů třetí povodňový stupeň aktuálně na devíti místech, například na řece Novohradce v Luži a Úhřeticích a na Chrudimce v Nemošicích. Některé vodní nádrže jsou plné, v dalších zbývá zásobní prostor. Podle Povodí Labe budou deště pokračovat a mohou i zesílit.

Průtok na Novohradce v Úhřeticích odpovídá více než dvacetileté vodě. Na nejvyšším povodňovém stupni jsou Doubrava v Pařížově, Chrudimka v Hamrech, Žejbro v Rosících, Jevíčka v Chornici a Třebůvka v Hraničkách. Třetí stupeň je i na Úsobrnském potoce v Jaroměřicích. Na mnoha místech dalších toků platí nižší povodňové stupně.

20:30

Řeka Desná může ohrozit Šumperk. Hasiči v Česku evakuovali přes 10 tisíc lidí

Číst článek

V sobotu bylo řece Novohradce nutné vyklidit šest domů v Lozicích a dva v blízké Luži na Chrudimsku. Celkem muselo z domů odejít asi 20 lidí. Evakuovány musely být také chatové oblasti v Hrobicích a Němčicích na Pardubicku.

Nejvyšší třetí stupeň platí také na Moravě v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku. Řeka strhla mostek a také pontonový most, který byl vybudován pro stavbu čistírny odpadních vod. Naklonil se také blízký sloup vysokého napětí, takže ve vsi je vypnutá elektřina. Přístupová silnice je zčásti zaplavená a pokrytá kamením, do obce se dá ještě s obtížemi dostat bočními cestami po úbočích kopců, řekl starosta Ladislav Janočko. V nedalekých Králíkách byl vyhlášen druhý povodňový stupeň pro celé město a jeho místní části. Větší škody ale zatím voda nezpůsobila.

Hejtman Martin Netolický (SOCDEM) v noci uvedl, že Novohradka by mohla přesáhnout úroveň stoleté vody, takže všechna protipovodňová opatření by byla neúčinná. Starostové obcí na toku, kromě Luže a Lozic také Dvakačovic, Vejvanovic, Chroustovic,Hrochova Týnce, Úhřetic a Úhřetické Lhoty dostali varování, že by v takovém případě byla nutná evakuace obyvatel.

Některé silnice jsou kvůli záplavám uzavřené. Zatopená je část komunikace mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi nad Labem, v obcích Vysočina a Všeradov na Chrudimsku, z Ronova nad Doubravou do Mladotic a další v celém regionu. Hasiči měli v sobotu a v noci na neděli stovky výjezdů, většinou odstraňovali spadlé stromy ze silnic a vodních toků, čerpali vodu, stavěli protipovodňové zábrany a monitorovali řeky a potoky.

Společnost ČEZ Distribuce k 7.00 v Pardubickém kraji evidovala deset poruch na vedení vysokého napětí, 5000 domácností bylo bez energie. K nejpostiženějším oblastem patří Pardubicko, Chrudimsko a Choceňsko.

Situaci na svém webu sleduje i Český rozhlas Pardubice.

Plzeňský kraj

Klabava v Nové Huti na Plzeňsku zůstává jediným místem v Plzeňském kraji, kde v neděli po 6.30 platil některý ze stupňů povodňové aktivity. Řekou protékalo 27 krychlových metrů vody a při hladině 170 centimetrů platil druhý povodňový stupeň, stav pohotovosti.

Ostatní vodní toky, zejména ty, které odvodňují Šumavu, se v noci na neděli vrátily do normálního stavu. Ještě v sobotu byly na některých místech třetí povodňové stupně, tedy stavy ohrožení, vyplývá z údajů ČHMÚ.

Ačkoli předpovědi odhadovaly, že i Klabava bude v neděli stoupat, v důsledku toho, že na západě Čech od sobotního odpoledne přestalo pršet, začala hladina v Nové Huti zhruba od nedělních ranních 2.00 klesat. Pokud se déšť nad Šumavu vrátí, může ale hladina ještě v neděli odpoledne nebo v pondělí stoupnout.

Nejvíc hrozila velká voda v Plzeňském kraji ještě v sobotu v Sušici a v Rejštejně na Otavě, která se vlévá do Horní Vltavy. V Sušici hrozila i evakuace, nakonec ale nebyla potřeba. Řeka tam v sobotu odpoledne začala klesat a večer se stupeň rizika snížil na stav pohotovosti. V neděli po 5.00 se tok už vrátil do normálních hodnot a zrušen byl i stupeň bdělosti.

Předpověď počasí pro Plzeňský kraj ale pro neděli upozorňuje na možný návrat srážek. Má být zataženo, dopoledne až oblačno. Odpoledne by se do kraje měl vrátit od východu déšť, na východě a jihovýchodě i vydatnější. Meteorologové očekávají srážky s úhrny většinou deset až 30 mm, na Šumavě až 40 mm.

Středočeský kraj

Labe v Mělníku dosáhlo v neděli v noci jako jediná řeka ve středních Čechách třetího povodňového stupně. Nehrozí ale zaplavení města ani evakuace, sdělil mluvčí mělnické radnice Jan Denemark Nováček.

„Poslední odhady z včerejšího (sobotního) večera i dnešního rána odhadují maximální hladinu na úrovni 650 až 680 cm a to v pondělí večer až v úterý,“ uvedl Nováček.

24:05

Za posledních 20 let se protipovodňová opatření výrazně zlepšila, zdůrazňuje ředitel Povodí Vltavy

Číst článek

Povodňová ochrana Mělníka je v různých místech připravena na výšku sedm až deset metrů. „V tuto chvíli nehrozí našim občanům žádné riziko související se zatopením. V oblasti Rybáře ochrání hráz území do výšky 774 centimetrů, v ostatních částech města do výšky 1000 centimetrů,“ upřesnil mluvčí. Po sobotním zasedání mělnické povodňové komise byla dostavěna mobilní protipovodňová hráz na plnou výšku.

Povodňový stupeň je v kraji na 16 místech. Na druhém stupni je Sázava v Kácově, Nespekách a ve Zruči nad Sázavou, Labe v Kostelci nad Labem, Botič v Jesenici u Prahy a Pitkovický potok. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Téměř u všech řek ve Středočeském kraji ukazují aktuální data setrvalý stav, radikálně stoupat by hladiny neměly. Třetího povodňového stupně dosáhne podle předpovědí v pondělí ještě Sázava ve Zruči nad Sázavou na Kutnohorsku a Nespekách na Benešovsku. Na místech jsou připravená protipovodňová opatření.

Ústecký kraj

Ústecký kraj je připraven na povodňovou vlnu z Labe, řekl to v sobotu po zasedání povodňové komise hejtman Jan Schiller (ANO). Zatím nikde nehrozí evakuace. Problémy dělá vítr a pády stromů kvůli podmáčené půdě. Bez proudu jsou stále tisíce domácností napříč krajem.

Labe v Ústí nad Labem v neděli v poledne stouplo na třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Staví se protipovodňová střena na pravé straně řeky, už stojí na levé straně na křižovatce Pětimostí. Mobilní zábrana je v Děčíně u Parolodi a Křešicích na Litoměřicku.

V Ústeckém kraji nebyly srážky v předchozích dnech extrémní, napršelo do 60 milimetrů. Větší problémy působil vítr, pro okres Ústí nad Labem vyhlásila ČEZ Distribuce kvůli velkému množství poruch kalamitní stav. V noci na neděli bylo bez proudu zhruba 3000 domácností.

Zatopená je silnice do Dolního Žlebu u Děčína. Tam se v noci částečně utrhl přívoz, dopoledne se ho podařilo ukotvit. V Děčíně je do odvolání zavřené turistické centrum a městská knihovna na Smetanově nábřeží, které strážníci vyklízejí. Lidé se nedostanou v některých místech na cyklostezku. V Ústí nad Labem zasedne povodňová komise, bude mimo jiné řešit možné zaplavení hlavní silnice pod Benešovým mostem.

V Ústeckém kraji zůstává několik set domácností bez proudu, energetici odstraňují poruchy po pádech stromů a větví na vedení. Na severu Čech fouká čerstvý vítr i v neděli, na horách může dosáhnout rychlosti 90 kilometrů za hodinu.

Kraj Vysočina

Na Vysočině je kvůli záplavám zavřený most přes řeku Jihlavu v Bítovčicích a silnice do Koroužného na Ždársku. Hasiči v sobotu budují další protipovodňové zábrany ve městech u Sázavy. Podle posledních prognóz by další vývoj na tocích v kraji ale nemusel být tak hrozivý, jak to vypadalo v minulých dnech.

Platí však také to, že území je nasycené vodou a stále je riziko lokálních povodní, případně vylití řek z koryt, řekl novinářům hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS a STO) po sobotním jednání krajské povodňové komise.

Na Vysočině jsou kvůli dešti a větru výpadky v elektrickém vedení i na železnici. Na území v distribuční síti EG.D je kalamitní stav. Uvedl to mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák. Omezený je provoz na více železničních tratích v kraji. Dopravce prosí cestující, aby jízdy omezili, sdělila mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Kalamitní stav vyhlášený energetiky platí na Jihlavsku, Pelhřimovsku, Třebíčsku a Žďársku. Počet domácností bez elektrického proudu se tam sice snížil z ranních 11 tisíc na 4800, ale práce v terénu ztěžuje nárazový vítr a podmáčený terén, uvedla mluvčí kraje. Na Havlíčkobrodsku, kde působí firma ČEZ, bylo dopoledne bez elektřiny okolo stovky odběrných míst.

Kvůli větru, popadaným stromům a zaplaveným úsekům jezdí místo vlaků náhradní autobusy mezi Pelhřimovem a Horní Cerekví a mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách na Pardubicku, Výrazně omezená je trať mezi Jihlavou a Brnem. Provoz dálkových vlaků tam je od 10.00 přerušený. Cestující mohou využít regionální dopravu, která jezdí velmi omezeně, uvedly České dráhy. Bez náhrady stojí provoz mezi Křižanovem na Žďársku a Studencem na Třebíčsku. Omezení jsou i na trati mezi Žďárem nad Sázavou a Tišnovem.

Hasiči na Vysočině v neděli zatím měli kvůli počasí okolo 250 výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům. Nejčastěji zasahovali na Třebíčsku.

Na Vysočině je třetí povodňový stupeň, ohrožení, na čtyřech řekách, na Svratce v Dalečíně, Želivce v Želivě, Sázavě v Havlíčkově Brodě - Pohledských Dvořácích a v Chlístově a na Doubravě v Bílku. Na Želetavce v Jemnici ráno hladina klesla z třetího na druhý povodňový stupeň.

Zlínský kraj

Hladina řeky Moravy v Kroměříži vystoupala v neděli po poledni na třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Zůstává tam ale v korytě. Potíže ve městě nadále působí především rozvodnění menších toků. Říčka Kotojedka se rozlila v místních částech Vážany a Kotojedy, potok Zacharka zaplavil část sídliště Zachar, hasiči čerpají vodu i z Wolfova splávku, jehož rozlití by ohrozilo část Dolní Zahrady, sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

Řeka Morava by v Kroměříži podle prognózy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) výrazně nad spodní hranici pro třetí stupeň povodňové aktivity stoupnout neměla. „Vypadá to, že by se snad neměly naplnit nejhorší možné scénáře, které obsahují souběh povodňových vln z Bečvy a horního toku Moravy,“ uvedl kroměřížský starosta Tomáš Opatrný (ANO).

Kvůli záplavám je uzavřena silnice v Kotojedské ulici od křižovatky s Talichovou ulicí po benzinovou čerpací stanici v Kotojedech. Z přilehlé lokality Altýře se lidé dostanou, ale jen ve směru na Kotojedy. Uzavřena je železniční trať z Kroměříže do Zborovic na Kroměřížsku. Kotojedka zaplavila vážanský domov pro seniory, který byl v sobotu evakuován. Neprůjezdná je silnice z Kotojed do Vážan.

V Albertově ulici se vylila voda z potoka Zacharka, který teče v potrubí a nezvládl pojmout nápor vody z polí. „Zatopena byla křižovatka ulic Albertova – Nitranská. Na místě vodu čerpaly čtyři jednotky hasičů, což situaci stabilizovalo,“ uvedl starosta. Vodu z Wolfova splávku zpět do Moravy přečerpává šest čerpadel hasičů. Hasiči zasahovali i na dalších místech, například v Polní ulici ve Vážanech nebo v místních částech Drahlov, Zlámanka a Bílany, kde bylo nutné proudící vodě přetnout cestu překopáním silnice.

Kromě záplav region trápily také výpadky elektřiny. „Kvůli tomu byl ohrožen provoz úpravny vody a nefungovalo také odčerpávání kanalizace v místní části Postoupky. Problém byl ale již vyřešen a dodávky elektřiny byly obnoveny,“ uvedl Opatrný.

Město se nadále snaží zajistit pytle s pískem. Ve spolupráci se společnostmi Vodovody a kanalizace Kroměříž a Kroměřížské technické služby a s pomocí dobrovolníků od pátku připravilo zhruba 14 tisíc pytlů s asi 350 tunami písku. Pytle zajišťují objekty města a radnice je také rozdávala zdarma obyvatelům ohrožených lokalit.

har, vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme