„Podpora budování protipovodňových opatření obcí, ale také rozumné zadržování vody v krajině patří mezi naše priority v oblasti venkova,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Protipovodňová opatření v Praze budou platit i nadále, rozhodla v úterý magistrátní povodňová komise. Na prvním povodňovém stupni ze tří zůstane metropole nejspíše po celý týden.
V městské části Veselí, nazvané Mezimostí, protéká kromě Lužnice i Nežárka, která se proměnila v mohutnou řeku. Voda se stále drží zhruba 80 centimetrů pod horní hranou ochranné bariéry.
Některý z povodňových stupňů byl v neděli ve 12:00 na 270 místech po celé zemi. Nejhorší situace je nadále v Jeseníkách a v Moravskoslezském kraji, kde hladiny řek nadále stoupají.
Starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS) odrazuje od tzv. povodňové turistiky. „Lidé velice podceňují černou vodu a vyjíždějí do částí, kde řeka přelévá části komunikace,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě.
Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů.
„Při takovém větru hrozí vývraty stromů, hrozí sesuvy, takže pak je opravdu namístě výstraha nechodit do lesa, nechodit moc do parků a kolem stromů,“ říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.
Peníze mělo Česko dostat od EU na 15 protipovodňových projektů. Evropská komise ale s jejich financováním z unijního covidového fondu nesouhlasí, a Česko tak musí hledat peníze jinde.
Stavba protipovodňových opatření za víc než 1,25 miliardy korun v Brně začala v lednu, skončí příští rok na podzim. Ochrání část města před stoletou vodou, lidé dostanou lepší přístup k řece.
„Hladina Vltavy může kolísat. Snížení průtoku automaticky neznamená rozvolnění všech protipovodňových opatření,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Povodňová komise tak znovu zasedne v úterý.
Více než polovina opatření, která ministerstva zemědělství a životního prostředí navrhovala na léta 2015 až 2021, pak podle kontrolorů nebude do roku 2021 vůbec zahájena.
Cvičení Voda 2019 má prověřit připravenost záchranných složek a techniky v případě záplav. Hasiči, policisté a zaměstnanci města v sobotu postaví zhruba 800 metrů hrazení.
Protipovodňová opatření na řece Klabavě v Rokycanech zatím dělníci stavět nebudou. Povodí Vltavy, které je investorem skoro půlmiliardové stavby, musí nechat vypracovat nový posudek. Ministerstvo životního prostředí totiž vyhovělo ekologům z rokycanské organizace Kulíšek, kterým vadí plánovaná podoba stavby.
Praha a obce na dolním toku Vltavy by v budoucnu mohly být mnohem lépe chráněné před povodněmi. Přehrady Vltavské kaskády by po určitých úpravách dokázaly ochránit zmíněné lokality až před stoletou vodou. Ukazuje to studie, kterou představilo ministerstvo zemědělství společně s Povodím Vltavy. O protipovodňových opatřeních chce vedení ministerstva jednat s konkrétními obcemi.
I budování protipovodňových opatření se může změnit v nečekané drama. Přesně to se stalo ve Starém Jičíně na Novojičínsku, kde se přou vodohospodáři s místními rybáři. Poslední kapkou bylo, když dosud neznámý sabotér ucpal odtok vodní nádrže a poničil další zařízení. Vodohospodáři jsou z toho nešťastní, protože chtějí, aby nádrž měla co nejnižší hladinu a při povodních dokázala zadržet více vody. Jenže to se nelíbí starousedlíkům i rybářům, kteří přišli o svůj revír.
Kounov v Orlických horách, kterému se po povodni v roce 1998 říkalo Troubky východních Čech, instaluje protipovodňové opatření. To by 16 let po tragickém incidentu mělo dát v případě hrozby obyvatelům vesnice šanci přemístit se na bezpečné místo. Vzhledem k prudšímu spádu dvou potoků v obci ale tato opatření neumí upozornit lidi s větším časovým předstihem.
Žamberk chce dotaci na protipovodňová opatření na Divoké Orlici. Podklady s kompletními údaji musí radnice poslat do konce září. Práce na třetí etapě úprav by mohly začít už v příštím roce.
Obyvatelé Kroměříže se mohou podílet na úpravách protipovodňové koncepce. Dokument je k nahlédnutí na tamní radnici, která do něj zanesla zhruba padesát opatření. Chce tím snížit riziko záplav z řeky Moravy a menších toků.
Protipovodňová opatření v Terezíně jsou hotová. Centrum by teď mělo odolat záplavám až na úrovni těch z roku 2002, východní část města pak padesátileté vodě. Povodí Ohře vyšly práce na 136 milionů korun. Z velké části bylo využito historické opevnění města, které prošlo nutnými úpravami.
Město Veselí nad Lužnicí dostalo do předčasného užívání protipovodňové stavby a zařízení. Investor - společnost Povodí Vltavy - za ně celkem zaplatil zhruba 180 milionů korun.
Most na olomoucké Masarykově třídě bude mít novou podobu. Generální oprava je součástí další etapy protipovodňových opatření v centru Olomouce. S návrhem architekta Antonína Nováka souhlasí radnice i Povodí Moravy.