OVĚŘOVNA: Harrisová měla mít při debatě naslouchátko. Byly to ale náušnice od Tiffanyho
Po americké prezidentské debatě Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa se na sociální síti X a jiných platformách objevily informace, že Harrisová podváděla. Uživatelé tvrdili, že při debatě na sobě měla náušnice s bluetooth, které jí umožnily komunikovat s jejím týmem. Ve skutečnosti na sobě měla doplněk značky Tiffany & Co, který měla na veřejnosti již několikrát.
Náušnice Nova H1 audio na první pohled sice vypadají jako obyčejný doplněk, mají v sobě ale zabudovaný systém, který umožňuje poslech hudby i telefonování. Skrze takové Harrisové ovšem nikdo nenapovídal. Ty, které měla skutečně na sobě, jsou od firmy Tiffany & Co.
Přestože se perlové náušnice mohou zdát podobné, jsou mezi nimi jasné rozdíly. Doplněk Nova H1 má pevnou zadní část, kde se pravděpodobně ukrývá baterie a elektronika. Zároveň jsou náušnice pouze klipovací.
Ozdoby, které na sobě při debatě měla Harrisová, mají kolem perly zlatý drátek ve tvaru U a jsou to klasické propichovací náušnice.
Šperk od Tiffanyho navíc Harrisová nosí už delší dobu. Web What Kamala Wore, který sleduje módu Harrisové s uváděním značek jednotlivých kousků, doplněk od značky Tiffany v ceně 800 dolarů (přibližně 18 tisíc korun) zmiňuje již v době před debatou.
Firma Icebach Sound Solutions představila svůj bluetooth doplněk v roce 2023 na platformě Kickstarter, internetové stránce pro crowdfundingové financování projektů. Od minulého roku s žádným novým produktem nepřišla a její web i sociální sítě nejsou aktivní.
Na instagramovém profilu odkazují na Ebay, kde náušnice prodávají za 43 061 korun. Podle technického portálu Tom’s Guide není jasné, zda doplněk skutečně někdo obdržel. Vypadá to, že „společnost byla pouze podvodem na Kickstarteru“, jak píše Tom’s Guide.
Otázky předem?
Obvinění z cizí pomoci při debatě se začalo šířit společně s tvrzením, že Harrisová dostala otázky předem. To stanice ABC News odmítla. „V žádném případě,“ uvedl mluvčí ABC pro The Daily Beast. „Harrisová nedostala před debatou žádné otázky.“
O tom, že Harrisová otázky dostane, mluvil před debatou i Trump, jenž si tak vytvářel případné alibi. „Jde o to, že výkon Kamaly Harrisové v porovnání s Donaldem Trumpem byl soustředěný a věděla konkrétní odpovědi na konkrétní otázky, zatímco Donald Trump se nepřipravil. Takže je to způsob, jak zmírnit dopad nepovedené debaty,“ řekl pro iROZHLAS.cz amerikanista z Ostravské univerzity Jan Beneš.
Není to poprvé
Informace, že Harrisová pomocí bluetooth doplňku komunikovala během debaty se svým týmem, se začala šířit po sociálních sítích především mezi podporovateli Donalda Trumpa a konspirátory. Není to ovšem poprvé, co se Trumpův protikandidát setkává s takovým obviněním.
OVĚŘOVNA: 40 tisíc měsíčně pro Ukrajinku? Dávky pro jednotlivce jsou mnohem nižší, vyvrací ministerstvo
Číst článek
V červnu obviňovali uživatelé na sociálních sítích Joea Bidena, že během debaty s Trumpem měl sluchátko. Stejnému nařknutí čelil Biden i v roce 2020. Jeho tým to tehdy všechno odmítl. Podle uživatelů sociálních sítí měla podobně podvádět i Hillary Clintonová v roce 2016. Tato informace byla ale vyvrácena.
Tyto dezinformace a konspirace mají v sobě ale podle Beneše zárodek pravdivého faktu. Odkazuje tak na skandál z roku 2016, kdy se ukázalo, že Donna Brazileová, tehdejší šéfka Demokratického národního výboru, přeposlala debatní otázky pro CNN Hillary Clintonové.
„Existuje precedent, že v roce 2016 dostala Clintonová otázky připravené. Takže otázky nebo konspirační teorie, které se týkají Kamaly Harrisové, tak to má částečně oporu v roce 2016. Byť se na to neodkazují úplně,“ vysvětluje Beneš.