„Pokud vám někdo ublíží na sítích, tak to vaše tělo a mozek prožívá úplně stejně, jako když vám někdo ublíží fyzicky na ulici,“ upozorňuje Iva Poláčková Šolcová.
Útoky proti umělcům byly podle policejního zdroje „velmi koordinované, dobře připravené a technicky propracované“. Několik vyšetřovaných používalo virtuální telefonní čísla a VPN připojení.
Otázka zákazu mobilních telefonů ve školách byla předmětem mnoha vědeckých studií, které ale nepřinesly jednotné výsledky. Samotný zákaz totiž nestačí, školy jej musí žákům vysvětlit a obhájit si jej.
Pozitivně se k zákazu zatím staví i samotní žáci, například jedenáctiletá Halima: „Myslím si, že je to opravdu dobrý nápad. Kvůli telefonům se při hodině nedokážeme soustředit.“
Problémy v rodině, špatné výsledky ve škole či psychické problémy. To jsou některá z témat, se kterými se mohou děti obracet na Linku bezpečí. Už dávno není jen telefonická, pomáhá i online.
Boxerky byly loni diskvalifikovány v průběhu mistrovství světa pořádaném Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) na základě blíže nespecifikovaných testů.
„Tito lidé jsou nesmírně zranitelní. Nevybrali si to. Stálo je spoustu odvahy si připustit, že jsou, jací jsou, přijmout se a pak to komunikovat svému okolí,“ zdůrazňuje Martina Jakelová.
„Existují dokonce stránky a skupiny na sociálních sítí, které se specializují na intimní fotky expartnerů. Lidé se tak svým bývalým láskám chtějí pomstít,“ objasňuje redaktor Jan Cibulka.
O většině případů se ale nejspíš nedozvíme, oběti se cítí jako v případě jiných sexualizovaných útoků zahanbené a zneužité, a proto se často nikomu nesvěří.
Rodiče mají povinnost pečovat o zdravý vývoj dětí. A děti jsou chráněné i proti zveřejňování informací z jejich života, které je mohou poškodit. Třeba tak, že se jim vrstevníci budou posmívat.
Urážející komentáře pod statusy a fotkami na sociálních sítích nebo upravené fotomontáže a videa. Kyberšikana má spoustu podob a na každé dítě může dopadat různě.
Teenageři mají strach z kyberšikany i zveřejnění citlivých informací, úniky informací ze sociálních sítí, škol a dalších institucí jim dávají za pravdu.
Od první třídy byla Drdošová šikanovaná kvůli svým ruským kořenům. „Často mi spolužáci říkali, ať něco uklidím, že jsem uklízečka,“ popisuje. Útočištěm pro ni byl tanec, kterým pak zaujala na sítích.
Jen v době šampionátu v Kataru systém zachytil na 20 tisíc závadných příspěvků. „Čísla a zjištění v této zprávě nejsou překvapením, ale přesto jsou znepokojující,“ řekl prezident Fifpro David Aganzo.
Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele.
„Často si holky a kluci myslí, že jde jenom o to, jak se chová ten jeden spolužák. Jenže ono záleží i na tom, jak se chovají ostatní. Tato přihlížející většina hraje velikou roli,“ vysvětluje Downes.
Cestovní kanceláře ruší některé zájezdy i lety, špatně odhadly touhu Čechů vyrazit s ustupující pandemií na zahraniční dovolenou, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Za covidu přibyla také kriminalita a násilí v kyberprostoru. „Tam se většina lidí překlopila a odehrávají se tam věci, které mají veliký dopad na novou formu kriminality,“ vysvětluje Petra Vitoušová.
Stoupá počet dětí, které potřebují pomoc kvůli kyberšikaně nebo šíření intimních fotografií, které unikly na internet. Projekt E-Bezpečí zaznamenal v tomto směru meziročně nárůst o 40 procent.
„Není to jen náš úspěch, je to i historický úspěch pro Českou republiku. Máme navíc radost, že jde o žánrový seriál, kterých se u nás tolik nedělá,“ shodují se producenti seriálu.
Letošní 48. ročník cen Emmy se bude konat 23. listopadu v New Yorku. Seriál na něm bude bojovat o první místo v kategorii krátkých seriálů s konkurencí z Argentiny, Singapuru a Austrálie.
Dokument V Síti o sexuálním predátorství vůči nezletilým ukázal pro mnohé dosud skrytá temná zákoutí internetu. Osvětu v kyberprostoru šíří i sociální služby. Od státu ale nedostanou peníze.