Gruzie má velké dilema – chce na Západ, ale cítí, že úplně se odříznout od Ruska je nebezpečné, když vidí, co se děje třeba v Arménii, zamýšlí se Josef Pazderka v podcastu Na Východ!.
Při tomto tempu ztrát by Rusko přibližně za rok mohlo přijít o schopnost zásobovat bojující armádu nezbytným množstvím techniky, upozornil server The Moscow Times, zakázaný ruskými úřady.
Nad ránem vtrhli do liduprázdné budovy sovětští vojáci – z propagandistických důvodů potřebovali najít sklad zbraní, které by mohli později vydávat za „výzbroj kontrarevolucionářů“.
Družbu s poddanými Kimů Česko nepodporuje. Na rozdíl od současného Ruska. Od doby, kdy začal Pchjongjang zásobovat Moskvu zbraněmi, kterými Rusové zabíjejí Ukrajince, přátelství jen kvete.
„Probudila mě kolegyně, utíkal jsem do Rozhlasu. Z paměti mi nevymizí hukot letadel letících bez světel temnou nocí nízko nad střechami," říká pro Český rozhlas Dvojka tehdejší redaktor Ondřej Neff.
Události srpna 1968 si v Praze ve Vinohradské ulici před budovou Českého rozhlasu připomněli nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem.
Zákon, kterému se říká Lex Beneš, byl přijatý v roce 2004 a píše se v něm, že se Edvard Beneš zasloužil o stát. Vzápětí se objevila ve veřejném prostoru polemika, jestli byl Lex Beneš správným krokem.
V Sovětském svazu bylo několik družstev založených československými vystěhovalci. Asi nejznámější je Interhelpo, které vzniklo v Žilině a sídlilo v Kyrgyzstánu a ve kterém vyrůstal i Alexander Dubček.
Jméno Anděl dostala stanice v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice. O odstranění či úpravě kontroverzního díla se v Praze mluvilo opakovaně i v minulosti.
Sochař Karous řekl, že podle něj bychom neměli mazat fyzickou paměť, jak se o to kdysi snažili komunisté. Autoři petice se domnívají, že prosovětské dílo občany mate a nemá v metru co dělat.
Nedá vůbec žádnou práci najít fotky a videa z ruských mateřinek, na kterých mašírují caparti ve vojenských uniformách pod velením tet v upnutých gymnasťorkách. Vždy se tím chlubí.
Základní otázka zní: Je realistické sázet na změnu kremelského režimu prostřednictvím demokratičtějších sil? Anebo víc odpovídá skutečnosti změna v podobě následnictví po Putinovi či palácový převrat?
Evropská unie podle ní není dokonalá, ani taková nemůže být, protože je spolkem 27 členských států a 450 milionů obyvatel, připomněla šéfka unijní exekutivy.
„Je to hořící koule se stopou za sebou. Tady se třeba netrefili o 60 kilometrů,“ ukazuje antropolog záběry, jak lidé z Altaje sledují průlety kosmických trosek.
„V kazašském muzeu jsme narazili na jména tří žen s českým původem. Mě to velmi zaujalo a řekl jsem si, co je to za ženy, to musím něco vypátrat,“ vypráví Černoušek.
Koudelka nepřeháněl, když o současné situaci mluvil jako o nejhorší od 2. světové války. Politici by neměli podobná hodnocení odbývat prohlášeními, že se nás hrozby daleko za hranicemi netýkají.
„V té době byl jakýkoliv střet se Sovětským svazem, i na tom sportovním poli, vnímán jako politikum. Tomu se prostě nedalo zabránit,“ upozornil historik Prokop Tomek.
Litevský ministr kultury Simonas Kairys uvádí, že Rusko využívá informace k přesvědčování a ovlivňování veřejného mínění. Litevští státníci tak nahlíží na informace jako na potenciální zbraň.
Když začaly přicházet další zprávy o konkrétních politických a ekonomických změnách nejen v Sovětském svazu, naděje, že to bude jen nějaká sovětská ideologická kampaň, skončila.
Se svým malým štábem natáčel Štěpán Černoušek v kazašských stepích roce 2021, a to v zimě, kdy teploty padají hluboko pod nulu, aby i z filmu bylo zřejmé, jak kruté podmínky v lágrech panovaly.
Musk sklidil kritiku poté, co na X napsal, že nechápe existenci NATO po rozpadu Varšavské smlouvy. Ta byla podle Muskem důvodem vzniku Aliance. Uživatelé sociální sítě mu vysvětlili, že jde o nesmysl.
Veiko-Vello Palm velí nedávno vzniklé Estonské divizi. Jeho země sdílí s „problémovým sousedem“ Ruskem skoro třísetkilometrovou hranici a má v paměti opakovanou okupaci Sovětským svazem.