Zemřela ‚jedna z osmi statečných‘ Taťjana Bajevová, účastnice protestu proti srpnové invazi. Bylo jí 77 let
Ve věku 77 let zemřela Taťjana Bajevová, jedna z „osmi statečných“ občanů tehdejšího SSSR, kteří v srpnu 1968 protestovali na moskevském Rudém náměstí proti invazi vojsk Varšavské smlouvy vedené Sovětským svazem do Československa. O jejím úmrtí informovala nevládní organizace Memorial na svém facebookovém účtu. Podrobnosti nesdělila.
Bajevová se narodila 7. února 1947 v tehdejším Sovětském svazu. V 60. letech minulého století se zapojila do disidentského hnutí, kvůli čemuž ji vyloučili z univerzity. Poté se dostala do Ústavu historie a archivnictví, pak ale přišel 21. srpen 1968 a invaze do Československa.
‚Uže padachnul?‘ Příběh Jiřího Koldy, kterého těžce zranili sovětští vojáci v srpnu 1968
Číst článek
O čtyři dny později se proti ní vydali na Rudé náměstí v Moskvě protestovat filolog a anglista Viktor Fajnberg, lingvista Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, fyzik Pavel Litvinov, básnířka a překladatelka Natalja Gorbaněvská a lingvistka Larisa Bogorazová.
Přidala se k nim i Bajevová, které bylo tehdy 21 let. „Intuitivně jsem pochopila, že došlo k násilí, že se moje země opět stává četníkem Evropy. A také jsem věděla, že jdou moji přátelé. Šla jsem s přáteli,“ řekla později podle Memorialu Bajevová ke své účasti na protestní akci.
Skupina na Rudém náměstí rozvinula transparenty s hesly „Za vaši i naši svobodu!“, „Ať žije svobodné Československo!“, „Hanba okupantům“, „Svobodu Dubčekovi!“ nebo „Ruce pryč od Československa!“.
Protest trval několik minut, načež demonstranty napadl dav kolemjdoucích a policisté. Následovalo pronásledování v podobě vězení nebo nuceného pobytu v psychiatrických léčebnách. Bajevová to odnesla vyhazovem z Ústavu historie a archivnictví.
Výuce o srpnu 1968 nahrává válka na Ukrajině. Moderní dějiny se musí probírat víc, míní učitel
Číst článek
„Při výslechu na policii uvedla, že se na demonstraci ocitla náhodou (přesvědčili jí ostatní účastníci, aby to řekla. Usnadnilo to, že neměla plakát), a v důsledku toho byla propuštěna,“ píše Memorial.
V srpnu 1969, v den prvního výročí invaze, podepsala Bajevová prohlášení proti vstupu vojsk varšavské smlouvy do Československa. Bezpečnostní složky ji několikrát zatkly a vyslýchaly. V roce 1992 emigrovala do Spojených států, odkud se později vrátila do Moskvy, napsal Memorial.
Litvinov, Fajnberg a Bajevová v červnu 2018 převzali za všech „osm statečných“ v Praze od tehdejšího ministra zahraničí Martina Stropnického cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí. Na živu je dnes podle dostupných informací pouze Litvinov, kterému je 84 let. Fajnberg zemřel v roce 2023, Dremljuga v roce 2015, Gorbaněvská v roce 2013, Bogorazová v roce 2004, Babickij v roce 1993 a Delone v roce 1983.