Der Standard píše, že obrat u rakouských lidovců, kteří ještě před volbami varovali před nástupem krajní pravice, ukazuje, jak rychle se politická rozhodnutí mohou stát minulostí.
„Skutečně mám pocit, že je cítit napětí a určitý strach. Když jsem v bývalém východním Německu, tak najednou cítím takovou špatnou náladu, rozladěnost,“ popisuje tamní atmosféru Jaroslav Rudiš.
„Každý, kdo se na Twitteru nebo na síti X pohybuje, musí snášet velmi zásadní kritiku, velmi nechutnou kritiku. Ale to je prostě svoboda slova,“ tvrdí senátor Hraba.
Pětačtyřicetiletou Weidelovou si strana za kandidátku na kancléřku, tedy jakousi volební lídryni, vybrala už loni v prosinci. Sjezd ji v sobotu jednomyslně potvrdil.
Poprvé se stává z AfD podle Vladimíra Handla z Univerzity Karlovy pro německé voliče opravdová alternativa. „Vidíme, že minimálně polovina voličů, ji volí právě pro její principy,“ říká.
„Strana AfD otevřeně podporuje spalovací motory a je proti e-mobilitě. Je paradoxní, že společnost Tesla podporuje právě tuto stranu,“ podotýká analytička Zuzana Zavadilová.
Situace se podle Muskových kritiků vyhrotila ve chvíli, kdy šéfka německé krajně pravicové AfD Alice Weidelová oznámila, že s Muskem ve čtvrtek večer vystoupí ve vysílání na síti X.
Něco podobného nedávno zažilo i Česko. Prezident odstartoval debatu, zda nepřijmout evropskou měnu. Měl za to, že doba pro ten krok hlouběji se ponořit do evropské integrace nazrála.
Rakouští Svobodní (FPÖ) očekávají, že v parlamentních volbách zopakují úspěch. „Svobodní jsou dlouhodobě silní na sociálních sítích,“ vypočítává reportér Respektu Tomáš Lindner v Interview Plus.
V neděli proběhnou volby ve spolkové zemi Braniborsko. Zde narůstá podpora AfD, podobně jako v Durynsku a Sasku. Od roku 1990 zde vládnou sociální demokraté, není ale jisté, zda budou vládnout dál.
Sousední Sasko by mohlo z povodní vyváznout relativně lehce. Hladina Labe během čtvrtka v Drážďanech vystoupala na maximum a teď už by měla mírně klesat.
Agentura Insa zveřejnila výsledky nejnovějšího průzkumu, podle kterého by strany německé vládní koalice získaly dohromady 28 procent hlasů. Na prvním místě se umístila konzervativní unie CDU/CSU.
Velký triumf AfD, hořký výprask spolkové vládě. Východní Němci rozhodli – v zemských volbách pomohli krajní pravici k významnému úspěchu. Co je k tomu vedlo?
Zemské volby v Sasku a Durynsku ovládla krajně pravicová AfD. „V dalších volbách v Braniborsku se dá očekávat podobný výsledek,“ řekla Českému rozhlasu Plus odbornice Kateřina Smejkalová.
Povolební jednání budou nejspíš v obou spolkových zemích složitá, protože AfD nejspíš nenajde koaliční partnery. Konečné výsledky by mohly být k dispozici v noci na pondělí.
Rok před celoněmeckými volbami čeká neoblíbenou vládu Olafa Scholze těžký test. Jeho sociální demokraty (SPD) i koaliční Zelení a FDP čeká nejspíš v nedělních volbách v Sasku a Durynsku porážka.
Podle serveru Die Zeit Bystroň plánoval, jak rozšířit vliv proruského serveru Voice of Europe a s jeho provozovatelem diskutoval o tom, co na něm má být zveřejněno.
Prohlásil také, že novináři by si mohli položit otázku, zda chce zavést hraniční kontroly v rámci Durynska. „Ano, bylo by to možné, protože jako Svobodný stát Durynsko máme charakter státu,“ řekl.
AfD předem zapověděla vstup na akci novinářům magazínu Der Spiegel, levicovému listu taz a nakladatelství Axel Springer, které vydává deníky Bild a Die Welt. Prý kvůli nedostatku místa.
Koalice sociálních demokratů, liberální FDP a Zelených se pře o rozpočet a ve snaze snížit deficit veřejných financí zastavuje schvalování nové vojenské pomoci Ukrajině.
AfD novou frakci vytvořila poté, co s ní dosavadní spojenci kvůli skandálům a kontroverzním vyjádřením jejího volebního lídra Maximiliana Kraha odmítli spolupracovat. Součásí je i česká SPD.
Za použití zakázaného nacistického hesla Vše pro Německo musí Höcke zaplatit peněžitou pokutu vyměřenou soudem jako 130 dnů denní sazby ve výši 130 eur, tedy 16 900 korun.
Weidelová při zahajovacím projevu vyzvala vládu kancléře Olafa Scholze k odstoupení, kritizovala zejména její přistěhovaleckou politiku a podporu Ruskem napadené Ukrajiny.
V Česku narozený politik čelí podezření, že od proruského serveru Voice of Europe přijímal úplatky. Bystroň odmítá, že porušil zákony. V Německu už policie dříve v jeho nemovitostech dělala razie.