Obchodování se strachem mě trošku děsí. Od politiků bych čekal zodpovědnost, říká spisovatel Rudiš
Německo čekají důležité parlamentní volby. V průzkumech vede konzervativní CDU/CSU, na druhém místě se však drží protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). „Když jsem v bývalém východním Německu, tak skutečně najednou cítím takovou špatnou náladu, rozladěnost. Vždycky si říkám: ‚Ale co vlastně těm lidem chybí?‘“ popisuje v Osobnosti Plus spisovatel Jaroslav Rudiš, který dlouhodobě žije a pracuje mezi Českou republikou a Německem.
Předčasné volby se v Německu konají kvůli rozpadu vládního kabinetu, ve kterém byla středolevá SPD, strana Zelených a liberální FDP. „Mám pocit, že v Německu demokracie a stát funguje poměrně stabilně. Myslím, že rozpad vlády a odchod jedné z menších vládních stran byl překvapení,“ hodnotí Rudiš.
„Když jsem třeba někde v Bádensku-Württembersku, tak se mi zdá, že AfD a strach z extrémní pravice je tam menší než třeba u mých liberálních středových kamarádů z východního Německa,“ srovnává spisovatel.
Rudiš podle průzkumů odhaduje, že se Německo od liberálně levicové vlády přesune k vládě konzervativní a vyhraje strana CDU/CSU. Na druhou stranu se však nebojí, že by se propojila s AfD a spíše očekává, že CDU/CSU bude muset hledat nějakého středového partnera.
„Ale skutečně mám pocit, že je cítit napětí a určitý strach. Když jsem v bývalém východním Německu, tak najednou cítím takovou špatnou náladu, rozladěnost. Vždycky si říkám: ‚Ale co vlastně těm lidem chybí?‘ To je něco, co ani na českém venkově, třeba u nás v Českém ráji, vůbec necítím,“ dodává.
Nárůst populismu
Krize vládnutí se dotkla i řady dalších západoevropských zemí, nejenom Německa. Předčasné volby se musely vyhlásit i ve Francii, v Rakousku se sestavuje vláda, v Nizozemsku se sestavovala půl roku.
„Nárůst populismu sledujeme nejen ve střední Evropě. U nás získávají preference lehce nacionalistické nálady, které zaznívají z hnutí ANO. I když myslím, že jsou velké rozdíly mezi ANO a AfD. Nejde je absolutně srovnávat a bylo by to velmi zkratkovité. Ale jsou tam nějaké spojitosti,“ zamýšlí se spisovatel.
Německá AfD cílí na část ruské diaspory. Pro ty, kdo přišli po invazi, je ale jen loutkou Kremlu, říká expert
Číst článek
„Obchodování se strachem mě trošku děsí. Čekal bych od politiků spíš zodpovědnost ve smyslu: ‚My to zvládneme a bude to dobré.‘ Myslím, že situace není tak katastrofická, vlastně se máme strašně dobře a dost si to neuvědomuje třeba i v kontextu ve srovnání s Německem, které bereme někdy jako vzor. Mám pocit, že řada věcí v Česku funguje stejně dobře, ne-li lépe,“ srovnává.
Důležitý partner
O ekonomice České republiky se často říká, že je závislá na Německu. Někdy se o Česku dokonce mluví jako o sedmnácté spolkové zemi. Podle Rudiše ale Němci zase naopak potřebují Čechy, především v pohraničních regionech.
„Myslím, že třeba německá politika, jak to aspoň vnímám, Českou republiku skutečně velmi potřebuje a i tam se vztahy zlepšily. Myslím, že jsme pro ně velmi důležitý partner, co se týče střední a vůbec východní Evropy,“ domnívá se.
„Takto mi to off record řekl jeden vysoký německý diplomat, že nás vnímají jako partnera spolehlivého a jako partnera pro střední a východní Evropu, i třeba co se týče té nešťastné války, která se v Evropě teďka děje poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. A jsme pro ně samozřejmě ekonomicky důležitý partner – stovky firem, které u nás sídlí, jsou z Německa,“ doplňuje Rudiš.
Jak se Jaroslav Rudiš dívá na svět sociálních sítí? Měl by se podle něj moderovat problematický obsah na sítích, jako je Facebook nebo X? A o čem bude Rudišova nová kniha, která by se měla týkat kultury pití piva? Celý rozhovor si můžete poslechnout ze záznamu v úvodu článku.