Mají šanci uspět? Malé strany v Německu sázejí před nedělními volbami na kontaktní kampaň
Už v neděli půjdou Němci k předčasným volbám. Poslední předvolební průzkumy ukazují, že výrazně posiluje krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). Jedinou berlínskou čtvrtí, kde má šanci uspět, je Lichtenberg. Voliče této části bývalého východního Berlína se ale snaží přesvědčit i menší levicová strana Die Linke. Vsadila hlavně na kontaktní kampaň.
V 11. patře věžáku na ulici Frankfurter Allee se otevírají dveře. Dobrovolník Marcel oslovuje mladou ženu, ale ta už je přesvědčená – Die Linke dala hlas už předem v korespondenční volbě. „Pracuju v kultuře, a to je oblast, ve které se škrtá. O takových tématech se musí mluvit, jinak se neuživím,“ upozorňuje.
Dvacetipatrový dům se čtyřmi stovkami bytů si rozdělilo 10 dobrovolníků. Chodíme od dveří ke dveřím, ale ne každý má zájem. Podle Marcela ale není účelem nikoho nutit nebo přemlouvat.
„Hodně lidí se rozhoduje, koho budou volit až za plentou, ale to už je pozdě. Podpořit demokracii tím, že pobídneme lidi, aby přemýšleli a dopředu zvažovali svoje možnosti, to je cíl těchto rozhovorů,“ vysvětluje Marcel.
V pátek večer taky hodně lidí není doma. Na kliku dostanou aspoň visačku. A samostatnou kapitolou jsou cizinci, kterých je v Berlíně zhruba čtvrtina. Zároveň však nemají volební právo. Od Marcela tak dostanou alespoň letáčky. Strana totiž nabízí každému ověření nákladů na bydlení a teplo, dodavatelé je prý často nadsazují.
Očekávání malých stran
Podle Andrease Michelbrinka z volebního štábu Die Linke obešli dobrovolníci v Lichtenbergu přes 60 tisíc, neboli polovinu všech domácností. Dnes už na další dveře nezaklepou, protože shromážděním vrcholí v Lichtenbergu taky kampaň AfD. „Nechceme posílat lidi do ulic v malých skupinkách a riskovat, že je napadne horda neonacistů,“ říká.
Jak volby změní německou energetiku? AfD popírá změnu klimatu, Merz kritizuje větrné elektrárny
Číst článek
Kampaně pomalu uzavírají velké tradiční strany CDU a SPD, jejichž lídři v pátek oba agitovali v Dortmundu. Vyplatí se ale sledovat i ty malé. Kolem hraničních pěti procent jsou naskládané tři strany.
Předsedkyně jedné z nich Sahra Wagenknechtová ve čtvrtek obvinila výzkumné agentury z toho, že menší strany podceňují a odhánějí jim tak voliče, kteří nechtějí, aby jejich hlas propadl. Právě Die Linke ale tuto psychologickou hranici zdá se prolomila a podle posledních průzkumů může získat osm procent hlasů.
Kolik malých stran se do Spolkového sněmu dostane může mít dopad i na povolební vyjednávání. Budou-li aspoň dvě, tak se očekává, že křesťanští a sociální demokraté budou potřebovat pro vytvoření vládní většiny ještě aspoň jednoho koaličního partnera.