Nepřestaneme, dokud nebudou američtí vojáci nalezeni, tvrdí Litva. Polsko na místo posílá pomoc
Polsko posílá do Litvy příslušníky svých ozbrojených sil na pomoc s pátráním po čtyřech pohřešovaných amerických vojácích, kteří se ztratili při cvičení nedaleko hranic s Běloruskem. Oznámil to polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Šéfka litevského resortu obrany Dovilé Šakalienéová podle agentury AFP řekla, že ohledně toho, co se s vojáky stalo, zůstávají „všechny scénáře otevřené“.
Ujistila, že „v pátrání nepřestaneme, dokud nebudou (američtí vojáci) nalezeni“ a že „armáda a záchranáři pracují nepřetržitě“. Uvedla, že incident je pro Litvu nesmírně bolestný a těžký. Na místo ve čtvrtek spolu s Šakalienéovou přijela americká velvyslankyně ve Vilniusu Kara McDonaldová.
Litevské úřady zprávu o zmizení amerických vojáků, kteří v zemi byli dva měsíce, dostaly v úterý. Ministryně obrany řekla, že nemůže potvrdit, že se vojáci nacházeli v obrněném vyprošťovacím vozidle M88Hercules. Vozidlo vážící desítky tun je podle Šakalinéové ponořené v pětimetrové hloubce v místě, kde na bažinu navazuje jezero. Týmy z místa odčerpávají vodu.
V Litvě podle Rutteho zahynuli čtyři američtí vojáci během cvičení u hranic s Běloruskem
Číst článek
Po vojácích pátrají stovky lidí a práci jim komplikuje to, že oblastí prochází plynovod. Na místě vznikla nová silnice, aby tam, kde je vozidlo potopené, mohla přijet těžká technika.
Polský ministr obrany Kosiniak-Kamysz oznámil, že do Litvy vyráží několik desítek vojáků s těžkou technikou a potápěči. Reaguje tak na prosbu spojenců, dodal na sociální síti X. Polský náčelník generálního štábu Wieslaw Kukula uvedl, že vojáci jednotky, jejíž příslušníci jsou nezvěstní, jsou Polákům dobře známí, protože s nimi „mnohokrát bok po boku byli na cvičení“.
Americký prezident Donald Trump ve středu řekl, že o tom, že se v Litvě pátrá po čtyřech amerických vojácích, nedostal informace.
V Litvě se nacházejí alianční jednotky chránící východní křídlo Severoatlantické aliance. Pobaltské země Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou členy NATO a od vyhlášení nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1990 mají se sousedním Ruskem chladné vztahy. Ty se ještě více zhoršily kvůli ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.