Vláda na eurokomisaře navrhla jen Síkelu. ‚Nechtěla, aby vybírala von der Leyenová,‘ míní politolog

Vláda se rozhodla na post eurokomisaře za Českou republiku jmenovat pouze Jozefa Síkelu (STAN), přestože předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová žádala o kandidáta a kandidátku. „Předsedkyně chtěla mít genderově vyrovnanou eurokomisi, pokud ostatní státy navrhnou kandidáty rovnoměrně, tak pro ni rozdělování portfolií nebude problém,“ říká politolog Tomáš Weiss z Univerzity Karlovy pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Síkela

Jozef Síkela | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proč se vláda rozhodla nominovat pouze jednoho kandidáta na eurokomisaře?
Myslím, že primárně proto, že nám nikdo nenařizuje nominovat dva kandidáty. Sice Ursula von der Leyenová požádala o kandidáta a kandidátku, ale smlouvy nic takového neříkají.

A pokud nominujete dva lidi, tak výběr provádí předsedkyně eurokomise. Moje interpretace je, že česká vláda nechtěla, aby výběr prováděla Ursula von der Leyenová, protože takto má vláda daleko vyšší vliv na to, kdo bude nakonec členem eurokomise.

Může se promítnout nominace pouze jednoho kandidáta, i přes přání předsedkyně o dvou, do přidělování portfolií jednotlivým eurokomisařům?
Bude záležet na tom, jak toto bylo a bude s předsedkyní eurokomise komunikováno, protože vyjednávání probíhají delší dobu. A pak si také myslím, že záleží, jak velký to pro Ursulu von der Leyenovou bude problém, aby se jí povedlo eurokomisi dobře poskládat.

Vláda jednomyslně schválila Síkelu jako českého nominanta na eurokomisaře

Číst článek

Předpokládám, že primární důvod, proč požádala o kandidáta a kandidátku, je sestavení genderově vyvážené Eurokomise. Což se jí nepodaří, pokud jí všechny státy nabídnou jen muže nebo jen ženy. Pokud se to sejde rovnoměrně, tak si myslím, že to pro Ursulu von der Leyenovou nebude moc velký problém. Podle mě více záleží na kvalitě konkrétního člověka a jakým způsobem si, v tomto případě s Jozefem Síkelou, sedne.

Může poškodit reputaci České republiky fakt, že nenašla i vhodnou kandidátku na post eurokomisařky?
To si úplně nemyslím. Naprostá většina zatím nominovaných kandidátů jsou bývalí eurokomisaři, kde státy také navrhly pouze jednoho kandidáta, který má pokračovat, jako například nizozemský eurokomisař Wopke Hoekstra.

V té předchozí eurokomisi také nominovala česká vláda pouze jednu kandidátku – pokračující Věru Jourovou, tehdy tedy zase jenom ženu.

O jaké portfolio může Jozef Síkela reálně usilovat?
To je hrozně těžké říct, protože zatím nevíme, jaká portfolia v eurokomisi budou. Ursula von der Leyenová si vezme lidi, které má, a přeskládá portfolia tak, aby to vyhovovalo její představě o fungování eurokomise. Nelze usilovat o konkrétní portfolio, protože v nové eurokomisi vůbec nemusí existovat.

Předpokládám, že se česká vláda nominací Jozefa Síkely bude snažit získat nějaké portfolio blízké jeho expertize a zkušenostem, což je průmysl, energetika a obchod. Ale v jaké podobě a v jakém vztahu to portfofilo bude, zatím nikdo nedokáže říct. Předsedkyně eurokomise bude vytvářet portfolia pro místopředsedy Evropské komise a eurokomisaře podle priorit svého programu.

NOMINOVANÍ KANDIDÁTI NA EUROKOMISAŘE

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová má k dispozici již téměř polovinu jmen kandidátů na budoucí členy či členky nové komise. Ačkoli ihned po svém zvolení oznámila, že bude od každého členského státu žádat dva kandidáty – muže a ženu – žádná ze zemí tak podle dostupných informací zatím neučinila a veřejně oznamují jména svých jediných kandidátů.

Doposud známí kandidáti:

Německo – předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Estonsko – šéfka unijnní diplomacie Kaja Kallasová (bývalá premiérka)
Slovensko – Maroš Šefčovič (současný eurokomisař)
Lotyšsko – Valdis Dombrovskis (současný eurokomisař)
Nizozemsko – Wopke Hoekstra (současný eurokomisař)
Francie – Thierry Breton (současný eurokomisař)
Řecko – Margaritis Schinas (současný eurokomisař)
Chorvatsko – nejspíše Dubravka Šuicaová (současná eurokomisařka)
Finsko – Henna Virkkunenová (europoslankyně)
Švédsko – Jessika Rosswallová (ministryně pro evropské záležitosti)
Irsko – Michael McGrath (bývalý ministr financí)
Slovinsko – Tomaž Vesel (bývalý šéf slovinského Účetního dvoru)

ČTK

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme