Týdeník iROZHLASu: Horký začátek školy, příběhy náhradních matek a kraje pod předvolební lupou
Bombové výhrůžky i pobodání spolužáků. První týden školáků po návratu z prázdnin byl horký, a to nejen kvůli panujícímu tropickému počasí. Blíží se také volby, proto postupně každý den vydáváme podrobné profily jednotlivých krajů. V seriálu Odnosím vám dítě pak nabízíme příběhy spojené s náhradním mateřstvím. Výběr toho nejdůležitějšího přináší pravidelný týdenní přehled iROZHLASu.
Týden očima iROZHLAS.cz
Ještě první školní den vypadalo vše v pořádku. Děti se po prázdninách vrátily do lavic, prezident Petr Pavel předal šerpy žákům dvou prvních tříd kladenské Základní školy Zdeňka Petříka. Už v úterý ale stovky škol nejen v Česku dostaly bombové výhrůžky, které se opakují i v následujících dnech a řeší je policie. V Domažlicích navíc 13letá dívka pobodala spolužáky, naštěstí jejich zranění nejsou vážná. Ředitel doufá, že se k nim dívka zpátky do školy už nevrátí, ale jak řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, zakázat jí to nijak nemůže.
Řada párů v Česku nemůže mít děti, a tak hledají jiná řešení. Jedním z nich jsou náhradní matky. Příběhy o tom, co takové náhradní matky cítí, co vše musí podstoupit rodiče, kteří takovou možnost využijí, ale i vyprávění těch, kteří nakonec hledání náhradní matky vzdali, přináší seriál reportérky Radiožurnálu Veroniky Hlaváčové Odnosím vám dítě.
Seriál připravil i iROZHLAS.cz. Blíží se krajské volby a tak se Jakub Grim a dataři Jan Boček a Petr Kočí podívali pečlivě na jednotlivé kraje. Přečtěte si například, jak volí „vnitřní sudety“ ve Středočeském kraji nebo jaké skryté vnitřní rozdíly ukazují data v Plzeňském kraji.
Na sérii článků o prohořívající heřmanické haldě ve Slezské Ostravě pracuje Tomáš Pika. Připomněl, že už před deseti lety začalo několik veřejných i soukromých podniků spolupracovat na recyklaci materiálu z největšího ostravského odvalu – takzvané haldy Heřmanice. Projekt ale ztroskotal a účastníci se teď navzájem soudí. První díl ze série článků shrnuje hlavní milníky a představuje nejdůležitější aktéry.
Vít Kubant od pondělí sledoval soud s převaděči. Gang devíti tureckých občanů a pěti Ázerbájdžánců nakonec odešel s nepodmíněnými tresty. Šéf gangu v Česku dostal 5,5 roku vězení, ostatní tři roky. Celkem musí členové zaplatit přes sedm milionů korun.
To lépe dopadl soud pro bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého. Rozhodl, že po odpykání třetiny z desetiletého trestu může být podmínečně propuštěn. Jak psala Kristýna Guryčová, přimlouval se za něj i ředitel věznice.
iROZHLAS.cz sledoval i dění v zahraničí. Zaujal vás například rozhovor s Janem Šírem, který mimo jiné uvedl, že Ukrajinská ofenziva a údery na Moskvu jsou přelom, na který nemá Kreml notičky.
A ještě další původní témata, která jsme v uplynulém týdnu přinesli:
- Roky se tomu bránily. Teď Agrofert a firmy exministra Milka vrátily dotace určené pro malé zemědělce
- Vyplatí se Česku MotoGP? Hejtman k údajné studii mlčí, pořadatel ukázal jen dvoustránkový odhad
- O ruském špionovi na kurzu Univerzity Karlovy věděla BIS i Němcovová. Vedení školy informaci nedostalo
Pro fanoušky mluveného slova
Matěj Skalický ve zpravodajském podcastu Vinohradská 12 tento týden se svými hosty mluvil o tom jak Tálibán v Afghánistánu umlčuje ženy, o návrhu státního rozpočtu nebo o tom, zda ještě platí dělení na pravici a levici.
Paralympijské hry sleduje v Paříži stálý zpravodaj Českého rozhlasu Martin Balucha. Zaznamenal mimo jiné, jak šestnáctiletý nevidomý plavec David Kratochvíl získal na hrách v Paříži stříbrnou medaili v závodě na 100 metrů znak a rozšířil tak svou medailovou sbírku nebo jak prožívala zřejmě svou poslední paralympiádu devětapadesátiletá cyklistka Kateřina Antošová, která ve středu na předměstí Paříže vybojovala sedmé místo.