‚Klíč k usmíření našich národů.‘ Ukrajina povolila exhumaci ostatků Poláků zabitých ve Volyni
Ukrajina povolila exhumaci ostatků Poláků zabitých ukrajinskými nacionalisty za druhé světové války ve Volyni – regionu, který dnes leží na západě Ukrajiny. Po setkání se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou to v úterý na sociální síti X uvedl polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.
„Ukrajina potvrzuje, že na jejím území neexistují žádné překážky pro provádění pátracích a exhumačních prací, a prohlašuje, že je připravena kladně posoudit žádosti v těchto záležitostech,“ citoval šéf polské diplomacie ze společného prohlášení obou ministrů.
Polský premiér Donald Tusk v této souvislosti sdělil, že ministři nyní dohodnou konkrétní postup. „To je klíč k úplnému usmíření našich národů, které je v tomto dramatickém okamžiku našich společných dějin tak nezbytné,“ napsal na X.
Polsko je od začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 jedním z nejvěrnějších spojenců napadené země. Vztahy mezi oběma sousedy ale byly po celé generace napjaté kvůli válečným masakrům.
Volyň byla před druhou světovou válkou součástí Polska, pak ji zabral Sovětský svaz, za války okupovalo nacistické Německo a nyní leží na západě Ukrajiny.
Polsko tvrdí, že na Volyni ukrajinští nacionalisté zabili více než 100 000 Poláků. Při odvetných akcích polského odboje přišly o život i tisíce Ukrajinců.
Polský parlament v roce 2013 uznal masakry spáchané Ukrajinskou povstaleckou armádou za „etnické čistky nesoucí rysy genocidy“, o tři roky později je pak nazval „genocidou“. Ukrajina toto tvrzení nepřijala a často o volyňských masakrech referuje jako o součásti konfliktu mezi Polskem a Ukrajinou, který zasáhl oba národy.