Neshody mezi ministryní obrany a šéfem armády pokračují. Kvůli sporům ‚padla‘ cesta do Jordánska

Atmosféra mezi ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou houstne. Jak zjistil Radiožurnál, v polovině září neshody vyústily ve zrušení cesty šéfa armády do Jordánska. Spory mezi ministryní Černochovou a generálem Řehkou trvají už skoro dva roky. Týkaly se například schvalování zahraničních cest vojáků, personálního obsazování či účtu náčelníka generálního štábu na sociální síti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Černochová a Karel Řehka

Jana Černochová a Karel Řehka | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka měl v polovině září zamířit na pracovní cestu do Jordánska. Se svým protějškem generálem Yousefem Huneitim měl řešit bezpečnostní situaci v regionu a také prohloubení spolupráce mezi českou a jordánskou armádou. 

Letos na jaře Jordánsko navštívil také prezident Petr Pavel, který měl na programu kromě jiného právě téma obranné spolupráce.

Pavel si v Jordánsku prohlédl obrněné vozy. Přivezl i tunu sušené dětské výživy pro Palestince

Číst článek

Jenže z Řehkovy cesty na poslední chvíli sešlo. „Cestu náčelníka Generálního štábu AČR generála Karla Řehky zakázala paní ministryně obrany,“ napsala Radiožurnálu mluvčí armády Magdalena Dvořáková.

Ministerstvo tvrzení generálního štábu odmítlo. „Není pravdou, že ministryně obrany cestu do Jordánska zakázala. Cesta byla ministryni předložena ke schválení mimo plán již schválených zahraničních cest pro letošní rok,“ napsal mluvčí resortu Karel Čapek.

Doplnil, že ministryně generála upozornila na to, že jeho delegace je příliš početná, a cesta tím pádem nákladná, na což Řehka podle Čapka už nereagoval.

Mluvčí armády Dvořáková upřesnila, že cestovat vojenským letadlem Casa mělo s Řehkou 12 lidí, v zahraničí měli strávit jednu noc a části z nich měla hradit náklady jordánská strana.

„Přes opakované urgence náčelník generálního štábu dostal nakonec telefonické vyjádření ředitele kanceláře ministryně obrany, že cesta byla zrušena – zakázána. Následně generál Řehka cestu zrušil, protože už nebyl další prostor pro vysvětlování, zbývaly čtyři dny do odletu,“ uvedla mluvčí Dvořáková.

Řehka zvažoval rezignaci

Její vysvětlení ministerstvo opět popřelo. „Odmítám, že bych náčelníkovi generálního štábu AČR sdělil, že jeho cesta do Jordánska byla zrušena nebo zakázána. Nemohlo se tak stát už jen proto, že ministryně obrany služební cestu náčelníka generálního štábu nezrušila,“ reagoval prostřednictvím tiskového odboru resortu ředitel kanceláře ministryně Roman Hrabačka.

Dohady o zrušenou cestu jsou jen jeden střípek v řadě sporů, které ministryně s generálem vedou už skoro dva roky.

Loni na jaře chtěl šéf armády dokonce na svůj post rezignovat. S Janou Černochovou se tehdy střetl ohledně povyšování generálů, schvalování zahraničních cest vojáků nebo personálního obsazování.

Letos před prázdninami se pak Černochová a Řehka „chytili“ před poslanci výboru pro obranu. Diskuse se tehdy vyhrotila ohledně otázky, zda ministryně zakázala Řehkovi, aby založil na sociální síti X oficiální účet náčelníka generálního štábu.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme