Další úspěšnou misi projektu MEDEVAC završují v Jordánsku oftalmologové z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Stovkám pacientů hlavně z řad uprchlíků vrátili zrak.
S jordánským králem si Pavel telefonoval zhruba před měsícem, hovořili tehdy o možném vývoji situace na Blízkém východě či o možnostech humanitární pomoci civilistům v Gaze.
„Jordánsko sice tvrdě kritizuje Izrael za často velmi brutální zacházení s Palestinci v Gaze. Zároveň je pro Jordánce lepší být za dobře ne nutně s Izraelem, ale se Spojenými státy,“ říká Tureček.
Tím, že Írán se nechal vtáhnout do této přímé konfrontace a zaútočil přímo na Izrael, tak se najednou karty trošku rozhazují na stole jinak, popisuje specialista na Blízký východ Břetislav Tureček.
Spojené státy zahájily údery na cíle v Iráku a Sýrii v odvetě za útok dronem, který v neděli zabil tři americké vojáky na základně na severovýchodě Jordánska.
Kolem nemocnice Šífa zuří prudké boje mezi izraelskými vojáky a Palestinci. Izraelská armáda tvrdí, že Hamás používá civilisty jako živé štíty a ukrývá v nemocnici a pod ní svoji infrastrukturu.
Jordánsko minulý týden oznámilo stažení svého velvyslance v Izraeli, jemuž zároveň vzkázalo, aby neposílal zpět do Ammánu svého velvyslance. Jordánsko tak učinilo na protest proti bombardování Gazy.
Arabské země chtějí vyzvat k okamžitému zastavení bojů v Pásmu Gazy, k posílení dodávek humanitární pomoci a k nalezení způsobu, jak zastavit zhoršování bezpečnostní situace v regionu.
Jordánsko, kde žijí už více než dva miliony palestinských uprchlíků, a Egypt mají obavy z přílivu dalších běženců. Považují takový vývoj za možné ohrožení své národní bezpečnosti.
Jordánsko po zásahu nemocnice v Pásmu Gazy, který si vyžádal stovky životů, zrušilo na středu plánovaný summit se Spojenými státy, Egyptem a Palestinci.
„Dobrovolný a bezpečný návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti je absolutní prioritou,“ uvádí se podle AFP v závěrečném komuniké pondělního jednání z jordánské metropole.
Izraelská policie tvrdí, že zásah byl reakcí na chystané výtržnosti. Několik hodin se prý mladé lidi v mešitě snažila přesvědčit, aby ji v klidu opustili.
Izraelský ministr financí Bezalel Smotrič ukázal mapu, na které bylo Jordánsko součástí velkého židovského státu. Také prohlásil, že Palestinci jsou neexistující národ.
Setkání se uskutečnilo již v březnu v egyptském Šarm aš-Šajchu, přesto se podařilo utajit až doteď. S Izraelí se ho účastnil i třeba Katar, který se zemí nemá oficiální diplomatické vztahy.
Jordánská státní televize uvedla, že 13 lidí zahynulo; dalších 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.
Turistické destinace ve světě se předhánějí v nabídkách atrakcí a lákadel. Po covidové pauze řada zemí vidí šanci přilákat turisty zpátky, a tím i zajistit výdělek pro své obyvatele.
Vápencová vyvýšenina byla podle průvodce Fadího obydlená už pět tisíc let před naším letopočtem. Žily tady kmeny Ammonitů, potom sem přišli Římané a potom Arabové.
Novinářka Širín abú Aklahová natáčela reportáž o operaci izraelských vojáků ve městě Džanín a při střelbě byl zraněn i její kolega z palestinského listu Al-Kuds.
Tři Palestinci, včetně dvou příslušníků palestinských bezpečnostních složek, ve čtvrtek zahynuli při přestřelce s izraelskou armádou v Džanínu na severu Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu.
Králův bratr, princ Hamzá byl na veřejnosti spatřen poprvé od chvíle, kdy byl umístěn do domácího vězení kvůli obvinění, že se podílel na spiknutí s cílem destabilizovat království.
Stanice BBC v sobotu pozdě večer zveřejnila video, které jí předal princův právník a na němž 41letý princ tvrdí, že je držen v domácím vězení. Princ na něm také kritizuje vládu za korupci a zatýkání.
Podle předběžných zjištění vědců by mohla být výrazně nakažlivější než „běžný” koronavirus, což by však nemělo znamenat, že častěji povede k vážnému průběhu covidu-19.