Jordánský král se poprvé od roztržky objevil na veřejnosti vedle bratra

Jordánský král Abdalláh II. se v neděli objevil na veřejnosti společně se svým bratrem princem Hamzou bin Husajnem. Stalo se tak poprvé od jejich vzájemné roztržky, která minulý týden otřásla královským palácem. Informovala o tom agentura AP.

Ammán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jordánský král Abdalláh II. se objevil na veřejnosti společně se svým bratrem princem Hamzou bin Husajnem.

Jordánský král Abdalláh II. se objevil na veřejnosti společně se svým bratrem princem Hamzou bin Husajnem. | Zdroj: Reuters

Členové jordánské královské rodiny v neděli oslavili 100. výročí založení emirátu Zajordánsko, britského protektorátu, který předcházel království.

Královský palác zveřejnil fotografii, na níž jsou král Abdalláh II., jeho bratr princ Hamzá, korunní princ Husajn a další hodnostáři u hrobu krále Talála v jordánském hlavním městě Ammánu.

Jordánský princ Hamzá v nahrávce tvrdí, že je v domácím vězení, podle vlády plánoval spiknutí

Číst článek

Hamzá byl na veřejnosti spatřen poprvé od chvíle, kdy byl umístěn do domácího vězení kvůli obvinění, že se podílel na spiknutí s cílem destabilizovat království.

Král měl se svým bratrem minulý týden neobvyklou veřejnou roztržku. Kauzu popsal jako podněcování ke vzpouře. Nejméně 18 lidí bylo v souvislosti s plánovaným spiknutím zadrženo.

Jordánské úřady bývalého korunního prince Hamzu a další dva vysoce postavené činitele, obvinily z účasti na „zákeřném spiknutí“. Hamzá ale obvinění odmítl. V polovině týdne král řekl, že spiknutí bylo potlačeno a situace v zemi je stabilní a bezpečná.

Abdalláh II. a Hamzá jsou synové zesnulého krále Husajna, který do své smrti v roce 1999 vládl téměř půl století. Abdalláh krátce poté, co jejich otec zemřel, jmenoval Hamzu korunním princem. V roce 2004 ale tento titul Hamzovi odňal a v roce 2009 ho udělil svému synovi Husajnovi.

Jordánsko je již dlouho považováno za relativně stabilního spojence Západu na mnohdy třaskavém Blízkém východě. Uplynulý pandemický rok však otřásl jordánskou ekonomikou, která do značné míry závisí na příjmech z cestovního ruchu.

Rozkol vládnoucího klanu

K rozkolu vládnoucího klanu a k otřesení pověsti Jordánska coby pilíře jistoty v nestabilním regionu vedla návštěva jordánského prince Hamzy u příbuzných člověka, který zemřel v nemocnici, v níž došel kyslík. Hamzova cesta do severojordánského města Salt 14. března byla poslední kapkou, napsala agentura Reuters.

Lidé v Saltu jednačtyřicetiletého Hamzu v březnu vřele uvítali. V celé zemi se konalo kvůli případu tamní nemocnice několik protestů a účastníci provolávali Hamzovo jméno a vyzývali ho, aby zachránil zemi.

Hamzá dorazil jen pár hodin po králi a nevlastním bratrovi Abdalláhovi II., který vedení nemocnice přijel pokárat, protože kvůli nedostatku kyslíku tam zemřelo devět lidí. A až šest dní po Hamzovi přijel korunní princ a Abdalláhův syn Husajn utěšit pozůstalé. Hamzá tak v očích dvora zastínil následníka trůnu.

To byl důvod, proč palác nařídil umístit Hamzu do domácího vězení a obvinil ho z aktivit, které prý mohly destabilizovat zem. Od té doby Abdalláh i Hamzá sice zakopali válečné sekery, avšak na světlo už se dostaly trhliny v dynastii, která pomohla Jordánsko ušetřit bouří, jaké poznaly sousední Sýrie nebo Irák.

Odborníci mají obavy, že v době, kdy v zemi roste chudoba, nezaměstnanost a kdy lidé umírají na covid-19, mohou spory ve vládnoucí rodině znovu vzplát. „Rodinná hádka skončila, ale musíme se podívat na její příčiny: nezaměstnanost, chudoba a řízení země v době covidu-19. Trpící lidé se upínají k idolům,“ řekl Džavád Ananí, který sloužil u dvora z vlády Abdalláhova otce krále Husajna.

Králův nástupce

Původně měl být Abdalláhovým nástupcem právě jeho nevlastní bratr Hamzá, syn jeho otce a královny Núr, avšak Abdalláh v roce 2004 Hamzovi titul korunního prince odňal a dostal ho pak Abdalláhův syn Husajn.

Devětapadesátiletý Abdalláh v poslední době svěřuje synovi stále více úkolů a ukazuje se s ním při zahraničních cestách.

Hamzovy aktivity mu dělaly starosti už před březnovými a dubnovými událostmi. Princ si pěstuje dobré vztahy s kmeny, které jsou zastoupeny v bezpečnostních složkách a tvoří oporu hášimovské monarchie.

Letos znásobil své cesty na venkov za nespokojenými kmenovými vůdci, kteří vytvořili volně spojené opoziční hnutí Hirák. Mnozí ze členů jsou bývalí příslušníci armády nebo policie. Na sociálních sítích kolují snímky zachycující Hamzu při pití čaje a diskusi s lidmi, kritizujícími krále za to, že nedokáže zajistit pracovní místa a poskytnout finanční stabilitu.

Sice si Hamzá své názory nechává pro sebe, ale palác jeho aktivity považuje za snahu poškodit krále a jeho syna. Porušuje také pravidlo, podle nějž má každý člen královské rodiny o své cestě za veřejností informovat palác. Bezpečnost proto sleduje každý Hamzův krok a pravidelně podává zprávy králi.

Hamzá, který vystudoval na Západě, si mnohé získal, když se naučil dialekty všech kmenů. Palác si jeho rostoucí popularitu uvědomuje a rozhodl se zakročit. „Nedal nám jinou možnost,“ řekl jeden z vysokých politiků.

Minulou sobotu ve dvě hodiny odpoledne přišel do Hamzova pláce v Ammánu náčelník generálního štábu armády Júsuf Hunajtí a Hamzá se dověděl, že styky s nespokojenými kmeny jsou na hraně přijatelnosti a že tuto hranici nikdy neměl překročit.

„Pane, kde jste byl minulých 20 let? Já byl z pověření svého otce korunním princem této země. Složil jsem přísahu, že budu do konce svého života sloužit tomuto národu,“ odpověděl Hamzá.

V nahraném videu, které dal pak prostřednictvím právníka k dispozici médiím, tvrdil, že je v domácím vězení a nemá být s nikým ve styku. Anglicky na něm uvedl, že není součástí žádného zahraničního spiknutí.

„Vládnoucí kruhy odsunuly prospěch Jordánců na druhou kolej a rozhodly, že důležitější jsou jejich osobní a finanční zájmy a že korupce má větší význam než životy, důstojnost a budoucnost milionů lidí, kteří tady žijí,“ sdělil Hamzá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme