Minulý týden europoslanci schvalovali nominanty na řadové eurokomisaře jako po másle, tento týden se proces zaseknul. Zásadní zádrhely se týkají například španělské kandidátky Teresy Riberaové.
Výbor bude tento týden „grilovat“ italského kandidáta Raffaela Fitta, který je považován za potenciálně ohroženého. Do této skupiny patří také maďarský adept Olivér Várhelyi.
Před ustavením nové Evropské komise probíhá vždy „grilování“, během nějž se nominanti na eurokomisaře představí europoslancům a zodpoví jejich otázky. Pokud projdou, stanou se eurokomisaři.
Rakouský kandidát slíbil, že v případě potvrzení ve funkci zahájí okamžitě „rozsáhlé konzultace“, aby předložil směrnici o návratech migrantů „co nejrychleji“.
Začíná „grilování“, které se v Bruselu opakuje každých pět let. Postupně před výbory Evropského parlamentu předstoupí 26 nominantů členských států na eurokomisaře.
Takzvané grilování kandidáta na eurokomisaře Jozefa Síkely bude v první polovině listopadu. Až europarlament posvětí jeho úlohu v nové Komisi, pustí se do práce, a to s novým týmem a kabinetem.
Jedním z hlavních úkolů Jozefa Síkely, pokud se stane eurokomisařem pro mezinárodní partnerství, bude řídit projekt Global Gateway. Jím chce EU čelit rozpínání Číny v Africe, Asii či Latinské Americe.
Pokud zkušený Šefčovič přežije „grilování“ poslanců Evropského parlamentu a Komise bude jako celek potvrzena, stane se zástupce Slovenska nejdéle sloužícím eurokomisařem v historii EU vůbec.
Kteří budoucí eurokomisaři se vedle Ursuly von der Leyenové zřejmě stanou nejvýraznějšími tvářemi nové Komise? Poslechněte si Bruselské chlebíčky s Pavlem Teličkou.
„Thierry Breton měl jako eurokomisař pro vnitřní trh na starost velmi vlivnou oblast, jíž se ta daná Séjournému nemůže rovnat. Francie tak trochu vyhrává i prohrává zároveň,“ říká Pascale Joanninová.
Tučný budget a tisíce zaměstnanců dostane pod křídla Jozef Síkela (STAN), nový český eurokomisař. Vláda si to pochvaluje, opozice mluví o bezvýznamnosti. Jak to tedy je?
Politici podle Jourové dostatečně nevysvětlují, proč je důležité investovat v třetích zemích, čeští exportéři to ovšem chápou velmi dobře a i oni budou moci využít vlivu českého eurokomisaře.
„Myslím, že Česká republika měla slušná portfolia. A jestli je toto silnější, nebo ne, ukáže čas,“ říká bývalý eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Pavel Telička
Nabízí se srovnání s Rakouskem-Uherskem druhé poloviny 19. století. Také tehdy posílali Češi a Moravané do Vídně návrhy svých kandidátů – a přinejmenším zpočátku nebyli příliš úspěšní.
Mezinárodní partnerství je pro Česko velice atraktivní portfolio a nejsilnější, které kdy Česká republika měla, prohlásil budoucí eurokomisař Jozef Síkela (STAN).
Jozef Síkela (STAN) má v Evropské komisi zastávat pozici komisaře pro Mezinárodní partnerství. „Nejde jenom o prosazování hodnot nebo vztahy s rozvojovými zeměmi,“ říká komentátor Houska.
„Jde o portfolio průřezové, které má primárně zajistit ekonomickou bezpečnost pro Evropu a do určité míry prosazování evropských ekonomických zájmů na třetích trzích,“ řekl Jozef Síkela.
O nové Komisi von der Leyenové informoval v úterý dopoledne německý deník Die Welt s odkazem na své zdroje. Celé složení svého týmu by šéfka komise mohla oznámit už v tomto týdnu.
Šéfka unijní exekutivy již v červenci požádala členské státy, aby navrhly vždy muže a ženu, aby si z dvojice mohla vybrat a aby následně měla v komisi rovnocenné zastoupení obou pohlaví.
Česko podle podle vládních představitelů pro Síkelu usiluje o silné ekonomické portfolio. Zda si Síkela ze schůzky odnesl příslib konkrétního portfolia, není jasné.
ČR na post eurokomisaře nominovala jen ministra průmyslu Jozefa Síkelu. „Jeho portfolio bude podle vládní koalice zásadně významné, podle opozice naopak úplně zbytečné,“ říká komentátor Ondřej Houska.
„Je v zájmu naší země, aby Česko více mluvilo do hospodářské politiky Unie,“ říká Prouza. „Myslím, že se v tom projevuje jistá omezenost vlády. Nadřazuje ekonomiku všemu ostatnímu,“ oponuje Špidla.
„Primární důvod, proč Ursula von der Leyenová požádala o kandidáta a kandidátku, je sestavení genderově vyvážené eurokomise,“ říká politolog Tomáš Weiss v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
„Většina poslanců získala místo v některém z výborů a ani se nijak zásadně neprojevilo dělení řekněme na sanitární kordon,“ popisuje Martin Dvořák (STAN), ministr pro evropské záležitosti.