Většina českých europoslanců novou Evropskou komisi nepodpořila. Pro jich bylo osm, proti jedenáct

Většina českých europoslanců novou Evropskou komisi nepodpořila. Pro unijní exekutivu pod vedením Ursuly von der Leyenové hlasovalo osm českých zástupců v Evropském parlamentu, proti jich bylo 11. Jeden z celkem 21 českých europoslanců se hlasování zdržel a jeden se neúčastnil.

Štrasburk (Aktualizováno: 18:27 27. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolení eurokomisaři

Nově zvolení eurokomisaři | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Evropskou komisi, kde bude Česko zastupovat bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, podpořilo všech pět europoslanců z frakce Evropské lidové strany (EPP), ze které pochází i šéfka EK. Pro byli rovněž Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek (ODS), dva europoslanci z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a pirátská europoslankyně z frakce Zelených Markéta Gregorová.

2:49

Evropský parlament schválil novou Komisi. Podporu jí vyjádřil nejmenší počet poslanců v historii

Číst článek

Proti bylo naopak osm europoslanců z frakce Patrioti pro Evropu - šest z hnutí ANO a dva z Přísahy a Motoristů, Ivan David z frakce Evropa suverénních národů (ESN) a dva nezařazení europoslanci zvolení za Stačilo! Ondřej Dostál a Kateřina Konečná. Alexandr Vondra z frakce ECR se zdržel a Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patriotů pro Evropu se hlasování neúčastnil.

Podle Luďka Niedermayera (TOP 09, EPP) to měla komise v minulých pěti letech těžké, protože „přišly věci, které jsme nečekali“, jako byla pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině. „Teď máme velké problémy, o kterých předem víme. Hlavními tématy jsou tedy bezpečnost a já jsem rád, že na prvním místě je zmiňována i konkurenceschopnost,“ řekl  český europoslanec. „Musíme se koncentrovat, náš problém je, že se snažíme dělat moc věcí zároveň. Musíme se soustředit na věci, které se dají udělat rychle a přinesou jasnou přidanou hodnotu,“ dodal.

Podle europoslankyně Kláry Dostálové (ANO, Patrioti pro Evropu) je Ursula von der Leyenová svým projevem utvrdila v tom, že „je absolutně odtržená od reality a od problémů občanů EU“. „Hlasovali jsme jednoznačně proti. Složení Evropské komise je divadlo, žádná skutečná slyšení eurokomisařů neproběhla,“ uvedla. Evropský parlament vyzvala, aby komisi důsledně kontroloval a aby zabránil „přebujelé byrokratizaci a regulacím, které otravují životy nás všech“.

V nové unijní exekutivě jsou podle Dostálové lidé, kteří jsou „skoro až nebezpeční pro Českou republiku“, protože se staví odmítavě k jaderné energetice. Konkrétně zmínila Teresu Riberaovou, Wopkeho Hoekstru či Jessiku Roswallovou, kteří „mají problém s jádrem jako takovým, což je pro nás alfa a omega v naší energetické soběstačnosti do budoucna“.

Europoslankyně Nerudová poznamenala, že po nové komisi požaduje „změnu přístupu“. „Evropa nesmí být šampionem regulací. Musí se stát lídrem v inovacích a pokroku,“ uvedla. „Během schůzek s Ursulou von der Leyenovou jsem zdůraznila, že nová komise musí od prvního dne přinášet konkrétní výsledky a zlepšit reálný život občanů. Psát strategie a vést nekonečné debaty už nestačí,“ dodala.

Frakce Zelených byla podle poslankyně Gregorová při hlasování rozdělená, ona novou komisi podpořila. „Z hlediska mých politických priorit, což je hlavně vnější bezpečnost EU, mě (šéfka unijní diplomacie) Kaja Kallasová a (eurokomisaři) Andrius Kubilius, ale i Maroš Šefčovič a Jozef Síkela přesvědčili, že budou skutečnými jestřáby vůči Rusku, ale i Číně, což předchozí komise zvlášť pod vedením Josepa Borrella úplně nedělala,“ uvedla Gregorová.

„Zdržel jsem se, nehlasoval jsem proti, ani pro. Slyšení (s eurokomisaři) mě dovedla k závěru, že komise ještě nemá mou důvěru,“ uvedl europoslanec Vondra. „Evropa čelí těžké krizi a ztratila konkurenceschopnost ve vztahu k celém světu. Musíme změnit naše chování, jinak nás Američané, Číňané a další převálcují,“ dodal.

Proti Evropské komisi hlasovala i poslankyně Konečná z koalice Stačilo! „Domnívám se, že na základě jejího složení a struktury nemůžeme čekat žádné odchýlení od současné sebevražedné politiky EU. Naopak nadále bude pokračovat silové prosazování Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu) či neřešení migrace,“ uvedla Konečná s tím, že to podle ní povede „k dalšímu hospodářskému úpadku EU, ztrátě konkurenceschopnosti a odchodu úspěšných firem mimo hranice EU“. „Pro naše občany tato komise rozhodně neznamená vůbec nic dobrého,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme