Evropští lidovci a socialisté v klinči. Schválení nových komisařů brzdí boj mezi europoslanci
Skoro to už vypadalo, že by grilování kandidátů na nové eurokomisaře mohlo být tentokrát výjimečně hladké a bezproblémové. Po posledních veřejných slyšeních šestice nominantů do vedení komise ale mezi politickými frakcemi v Evropském parlamentu začal boj. A spíš než o kompetence kandidátů v něm jde o politickou přetahovanou. Zdá se, že koalice evropských lidovců, socialistů, liberálů a zelených se – minimálně dočasně – rozpadla.
Zatímco minulý týden europoslanci schvalovali nominanty na řadové eurokomisaře jako po másle, tento týden se proces zasekl.
Šest kandidátů do vedení nové Evropské komise, kteří absolvovali veřejná slyšení v úterý, dostane posvěcení europoslanců nejdřív příští týden. A verdikt parlament pravděpodobně vynese nad balíčkem všech šesti osobností najednou, vyplývá to z informací Radiožurnálu od politických frakcí.
Je tu ovšem několik zásadních zádrhelů, které se týkají především španělské kandidátky Teresy Riberaové, Itala Raffaela Fitta a maďarského nominanta na post řadového eurokomisaře Olivéra Várhelyiho. S každým z této trojice má podstatná část europoslanců velký problém.
Problém číslo jedna
Španělská socialistická vicepremiérka Riberaová, jejíž vypjaté grilování provázelo bučení, výkřiky i potlesk europoslanců, je trnem v oku zejména pravicovým a konzervativním frakcím. Riberaová aspiruje na post místopředsedkyně Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci a mohla by se tak stát jednou z nejmocnějších osobností v nové unijní exekutivě. Podle kritiků je však příliš „zelená“.
Nejsilnější politická skupina v Evropském parlamentu – Evropská lidová strana (EPP) – je ochotna na celý balíček šestice kandidátů včetně španělské kandidátky kývnout – ovšem s dvěma podmínkami: Riberaová musí nejprve osobně předstoupit před národní parlament v Madridu a vyjádřit se k nedávným smrtícím povodním ve Valencii (právě z dopadů této katastrofy ji totiž někteří europoslanci viní).
A druhá podmínka: Riberaová by měla podle EPP slíbit, že z postu v Evropské komisi odstoupí, pokud bude ve Španělsku kvůli povodním vyšetřována.
Požadavky EPP ovšem v tiskovém prohlášení ostře odsoudila frakce Socialistů a demokratů (S&D). Předseda EPP Manfred Weber podle S&D „bezohledně ohrožuje Komisi, rozbíjí proevropskou většinu a kloní se ke krajní pravici“. Frakce EPP – a zejména jejích 22 španělských europoslanců – se podle S&D snaží v souvislosti s povodněmi z Riberaové udělat obětního beránka.
Šéfka liberální frakce Renwe Valérie Hayerová ve středu obě strany vyzvala, aby „zabránily politickému kolapsu“. A vyzvala šéfku Evropské komise von der Leyenovou, aby osobně zasáhla.
Sporný bratr Fitto z Itálie
Socialisté volají po „proevropské demokratické většině“, která v červenci podpořila zvolení Urusly von der Leyenové (EPP) do čela Evropské komise. A součástí této většiny nebyla frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Proto by podle nich ECR neměla mít nárok na post výkonného místopředsedy Evropské komise pro soudržnost a reformy, který má připadnout italskému kandidátovy Raffaelu Fittovi, dosavadnímu ministrovi z vládní strany Bratři Itálie.
Významná část europoslanců S&D, liberální frakce Renew i skupiny Greens/EFA už předem volala po tom, aby se Fitto namísto postu výkonného místopředsedy stal jen řadovým eurokomisařem. Jenže pokud Fittovu nominaci levicové a liberální frakce zablokují, udělá ECR podle mínění insiderů vše pro blokaci dalších kandidátů.
Orbánův muž
Třetím problémem v Evropském parlamentu je dle očekávání maďarský kandidát Olivér Varhélyi, kandidát na post řadového europoslance pro zdravotnictví a životní podmínky zvířat. Ten jako jediný z dvacítky kandidátů minulý týden nedostal ihned od europoslanců zelenou.
Maďarský kandidát je dlouhodobě kritizován kvůli svému těsnému napojení na premiéra Viktora Orbána a proslul mimo jiné i tím, že v europarlamentu označil europoslance za „idioty“ – jeho výrok směřovaný k spolupracovníkovi přitom zachytily mikrofony.
Zdá se, že většina politických frakcí je ochotna nechat Varhélyiho projít. V případě jeho odmítnutí by totiž Orbán mohl celý proces zablokovat tím, že jeho vláda zkrátka nového kandidáta nenavrhne. A pokud ano – těžko by to byla osobnost, která bude europoslancům výrazně sympatičtější než Varhélyi.
Týdny učení, nervy i politika. Vše o zákulisí ‚grilování‘ budoucích eurokomisařů
Číst článek
Nikdo se ovšem k podpoře Varhélyiho nechce hlásit nahlas – a volba je tajná. Evropská lidová strana podle informací Radiožurnálu trvá na tom, aby se k Varhélyiho podpoře nahlas „přiznaly“ i frakce socialistů či liberálů z Renew.
Lidovci nejsou z nominace Varhélyiho nadšeni, ale jsou prý zároveň připraveni přijmout „institucionální zodpovědnost“ a podpořit celý balíček, který zahrnuje šestici kandidátů do vedení komise a Varhélyiho. „Chceme ale vidět společnou zodpovědnost v tomto domě,“ uvedl jeden z představitelů EPP. Lidovci prý nepřipustí, aby Varhélyiho prosadili společně s krajní pravicí, zatímco socialisté a liberálové se budou tvářit jako „hodní kluci“.
Pokud nakonec europoslanci najdou smírné řešení a všichni navrhovaní eurokomisaři projdou, mohl by Evropský parlament schvalovat novou Evropskou komisi jako celek na plenárním zasedání ve Štrasburku, které začíná 25. listopadu. V takovém případě by noví eurokomisaři mohli začít pracovat od 1. prosince. Pokud však některý z kandidátů neprojde a členské státy budou muset hledat náhradníka, zpozdí se nástup nové Evropské komise minimálně o měsíc.